Vyhledat:

100RIES na výstavišti představí sto příběhů průmyslových legend, znovuzrodí Masaryka a nabídnou výlet do rozšířené reality

Jubilejní 60. mezinárodní strojírenský veletrh letos doplní unikátní výstava 100RIES. Ta návštěvníkům „odvypráví“ 100 příběhů československých průmyslových legend uplynulého století. Tím největším bude příběh sochy Tomáše Garrigua Masaryka, která zdobila dnešní rotundu pavilonu A v roce 1928 při zahájení provozu výstaviště. Její repliku vytvoří na výstavišti přímo před zraky diváků robot.

Mezinárodní strojírenský veletrh ve dnech od 1. do 5. října 2018 láká na výstavu 100RIES, která mapuje slavné české a slovenské průmyslové výrobky od roku 1918 až do současnosti. „Partnerskou zemí letošního MSV bude symbolicky Slovensko. Pro nás je to ta nejlepší příležitost, jak si společnou průmyslovou historii a její úspěchy v roce, kdy slavíme sté výročí vzniku Československa, připomenout,“ konstatuje generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Jiří Kuliš.

Veletrhu se zúčastní více než 80 slovenských firem včetně tradičních strojírenských a průmyslových značek. Oficiální prezentace země bude umístěna ve střední části pavilonu A1, na ni pak naváže právě výstava 100RIES. „Návštěvníci na ní uvidí například vůz Škoda 743 Garde kupé z roku 1982 s výrobním číslem 00001. Jedná se o historicky první sériově vyráběný osobní automobil na Slovensku,“ přibližuje Dominika Zalubelová ze Slovenské agentury pro rozvoj investicí a obchodu (SARIO). Automobil se na brněnské výstaviště vrátí po 35 letech. Další slavné slovenské výrobky bude reprezentovat původní bicykl Favorit z roku 1955 nebo legendární moped Babetta, z moderní produkce se pak představí první superquad na světě značky Engler. Unikátní supersport kombinující automobil a čtyřkolku přímo z MSV odcestuje na oficiální premiéru na autosalon v Paříži.

Masaryk se vrátí do Brna po 90 letech. Díky robotu a 3D technologii

Cílem výstavy je vytvořit pomyslný oblouk nad celým stoletím českého a slovenského průmyslu. Dokonale tuto symboliku naplní projekt TGM90, který bude hlavním lákadlem výstavy. Od pondělního dopoledne až do pátku bude víc jak třímetrový robot před zraky návštěvníků frézovat repliku sochy Tomáše Garrigua Masaryka od sochaře Otakara Španiela, která byla v Brně vystavena v roce 1928. Originál i bronzové odlitky jsou ztracené, replika ale může vzniknout díky 3D technologiím. „Podkladem pro výrobu sochy jsou data získaná 3D skenerem z modelu sochy uchovaného v depozitáři Národního muzea. Počítačový model pak putoval do speciálního softwaru, ve kterém byly naprogramovány obráběcí strategie pro frézování robotem. Průmyslový robot Kuka následně vyfrézuje objekt,“ popisuje ředitel společnosti MCAE Systems Miloslav Drápela. Přímo před očima návštěvníků ji dokončí sochař Ladislav Jezbera ze střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích. Jeho tvorba se vyznačuje experimentováním s moderními technologiemi.

100 příběhů, 40 exponátů a rozšířená realita

Ze sta příběhů, které bude výstava 100RIES vyprávět, bude přibližně 40 reprezentováno fyzickými exponáty. „Vybrali jsme příběhy napříč průmyslovými obory. Chybět nebudou samozřejmě dopravní stroje od osobních aut přes nákladní vozy, autobusy, vlaky až po letadla, představíme ale i slavné československé obráběcí stroje, elektrotechnické exponáty nebo tryskový stav,“ doplňuje ředitel marketingu a komunikace společnosti Veletrhy Brno Jiří Smetana.

Z leteckého průmyslu lidé uvidí ikonický větroň L-13 Blaník, který již v roce 1959 ozdobil pavilon Z při prvním Mezinárodním strojírenském veletrhu. Tak jako před 59 roky bude exponát zavěšen nad hlavami návštěvníků. Na výstaviště po kolejích přijede legendární „laminátka“, tedy lokomotiva, které dal podobu slavný designér Otakar Diblík, autor mimo jiné designu kabiny traktoru Zetor Crystal nebo kniplu legendárního aerotaxit L-200 Morava.

U pavilonu A na pět dní zabrzdí také unikátní meziválečná motorová lokomotiva Stříbrný šíp či ikonické tramvaje T2, T3 a K2. Chybět nemohou exponáty nejvýznamnějších českých automobilových značek, prezentovat se bude Škoda Auto i Tatra.

 

Do expozice se podařilo získat také unikátní meziválečné vozy s aerodynamickými karoseriemi – Aero 50 Dynamik a Aero 750 Sport Coupé. Oba vozy, které existují v jediném exempláři a teprve před pár lety prošly kompletní renovací, spojuje podobný osud jejich tvůrců – karosářů Josefa Sodomky a Oldřicha Uhlíka, kteří přišli o své dílny po komunistickém převratu.

Podobný příběh je spojený i se jménem další osobnosti českého průmyslu Vladimírem Svatým, vynálezcem tryskového stavu. I ten návštěvníci 100RIES uvidí, stejně jako obráběcí a tvářecí stroje značek Šmeral Brno, Žďas či Kovosvit. Například TAJMAC-ZPS zapůjčuje historické exponáty vyrobené firmou ZPS.

Expozice 100RIES zavede návštěvníky i do světa rozšířené reality. V české premiéře se na MSV v pavilonu A1 představí nová výstava Českých center nazvaná Czech Innovation Expo.„Projekt využívající špičkové technologie přináší ohlédnutí za stoletou historií naší země, a to v oblasti vědy, výzkumu a inovací. Na první pohled výstava nabízí abstraktní hru tvarů na stěnách a dřevěné přepravní bedny. Obsah expozice se ukáže až v druhém plánu – při použití tabletů a smartphonů vybavených aplikací pro rozšířenou realitu. Projekt rovněž mapuje stávající inovační ekosystém České republiky a jako bonus skýtá možnost virtuálního setkání s nežijícími vědci, inovátory a průmyslníky,“ uvádí vedoucí projektu Czech Innovation Expo Jan Špunda. „Virtuální výstava“ poputuje z Brna do Prahy, Ostravy, a poté zamíří do Madridu a Tokia.

Výstavu 100RIES pořádá společnost Veletrhy Brno, a. s., ve spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy, Svazem strojírenské technologie, Elektrotechnickou asociací, Slovenskou agenturou pro rozvoj investicí a obchodu – SARIO a Českými centry. Partnery výstavy jsou společnosti SIEMENS a Czechoslovak Group. Výstava potrvá pouze po dobu MSV 2018 od 1. do 5. října.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *