Data vyplývají z průzkumu pro Hypoteční banku, který vypracovala agentura NMS Market Research.
Ona změna bydlení však nemusí nutně znamenat stěhování se na úplně nové místo – šlo by spíš o rekonstrukce a úpravy. Jen 16 % ze všech dotázaných totiž plánuje koupi nového domu nebo bytu. Pokud by ale ke stěhování do nového přeci jen došlo, šlo by o bydlení, které je ekologicky šetrné. Až 78 % všech účastníků průzkumu by totiž preferovalo bydlení v pasivních domech.
Ekologii chceme
Některá z novodobých forem moderního bydlení zajímá kolem poloviny z nás: tématu „ekologického bydlení“ se věnuje 59 % dotázaných, novinkám ve sféře již zmiňovaných pasivních domů 48 %. Více než polovina by pak ráda žila v chytré domácnosti. To souvisí také s tím, jak Češi vnímají výhodnost takových staveb – podle nich je klasické novostavby co do úspor nemůžou překonat.
Pro Čechy jsou hlavními asociacemi spojenými s ekologickým bydlením hlavně šetrnost k životnímu prostředí (30 %) a nízké náklady (22 %). Každý šestý respondent si vybavil solární panely, každý osmý recyklaci. „Se solárními panely a jejich vlivem na chod domácnosti je seznámeno přes 96 % Čechů, není tedy divu, že jsou i jednou z nejčastějších asociací, co se zeleného bydlení týče. Propad pak nastává u dalších možností, jak šetřit energiemi, případně je jinak využívat. Například o zadržování vody má přehled už jen lehce přes polovinu dotázaných, o zeleni na fasádách a jejích možnostech pak ví 44 % respondentů,“uvedla Andrea Vokálová, tisková mluvčí Hypoteční banky.
Více informací najdete ve zdrojovém článku Estav, 1.11.2018: