Chemická laboratoř HZS Jihomoravského kraje v Tišnově má nové mobilní zařízení umožňující monitorování radiační situace v terénu. Celý monitorovací systém NuRMS stál více než 600 tisíc korun, za půl milionového příspěvku Nadace ČEZ ve spolupráci s Jadernou elektrárnou Dukovany.
Mobilní radiační systém NuRMS umožňuje provádět mobilní kontroly prostředí v terénu, například v okolí jaderných elektráren, při kontrolách různých typů ohrožených prostor a tras přesunu jednotek do míst zásahů. Technické provedení dále umožňuje využití sytému při kontrolách nákladů podél tranzitních cest jak stacionární kontrolní stanoviště. “Celý Jihomoravský kraj, kraj Vysočina i část Jihočeského kraje díky Nadaci ČEZ a dlouhodobě profesionální spolupráci s Jadernou elektrárnou Dukovany získali nové moderní detekční zařízení pro kontrolu radiační situace. Pro naši práci tak máme prostředek, který nám umožnuje monitorovat prostředí s vyšší přesností a citlivostí, a tím zvýšit ochranu našeho obyvatelstva,“ sdělil ředitel HZS Jihomoravského kraje plk. Jiří Pelikán.
Zařízení umožní okamžitě po provedeném monitorování předat naměřená data do GIS mapových podkladů operačního střediska, kde budou sloužit pro upřesnění radiační situace v místě nasazení jednotek IZS a případně volby trasy přesunu jednotek do místa zásahu. Celý systém vyvinula a dodala společnost NUVIA.
Před samotným nasazením zařízení do ostrého provozu měli ve čtvrtek 15. 2. zástupci HZS ČR, Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, Státního úřadu pro radiační ochranu a zástupci Nadace ČEZ příležitost seznámit se s jeho funkcí při nácviku a názorných ukázkách. Součástí prezentace mobilního monitorovacího systému umístěného na vozidle Ford Ranger byla také ukázka jeho součinnosti s bezpilotním leteckým prostředkem Vojenského technického ústavu letectva a protivzdušné obrany BRUS vybaveným pro monitorování radiační situace