I při současném trendu a potřebě úspor energií se v nové výstavbě zapomíná na možnosti úspor při ohřevu teplé vody. Paradoxně je spotřeba energie pro ohřev teplé vody v dobře tepelně izolovaných novostavbách mnohdy vyšší, než důkladně řešená spotřeba pro vytápění. Zřejmě je to v důsledku malého povědomí o zařízeních, která dovedou teplou vodu ohřívat s podstatně nižší spotřebou a dalšími výhodami, které tato zařízení jejichž variabilita je až fascinující přináší.
Jedná se o zásobníkové ohřívače teplé vody s dostatečnou kapacitou a integrovaným tepelným čerpadlem, které však není využité pro vytápění domu. Je koncipované pro ohřev zásobníku vody a odebírá teplo z poměrně malého množství vzduchu ve srovnání s tepelnými čerpadly pro vytápění s rozmanitými možnostmi využití.
Nejjednodušší je využívat tepla ze vzduchu místnosti, ve kterém je zařízení instalované. Vzhledem k tomu, že použitý vzduch zařízení odebíráním tepla ochlazuje, nutně jej také odvlhčuje. Proto je tento způsob velkým přínosem hlavně v domácích prádelnách, suterénech a sklepech starších domů, kde vzduch vysušuje stejně jako odvlhčovač a ohřátá voda je vlastně odpadním teplem.
V novostavbách nejčastější využití kombinuje ohřev teplé vody a větrání, protože vzduch ze kterého ohřívač odebírá odpadní teplo je možné odsávat hlavně z koupelen a toalet, případně i kuchyně a obytných místností. Na rozdíl od odtahových ventilátorů se teplo z odvětrávaného vzduchu nevyhazuje bez využití ven nebo snad doslovně “Pánu Bohu do oken” (otevřených), ale udržuje ohřátý akumulační zásobník. Chová se tedy v domě jako rekuperace, jen odpadní teplo z průběžného větrání nevyužívá pro ohřev přiváděného vzduchu, ale pro ohřev teplé vody.
Pokud je v domě větrání řešeno jinak nebo není možné instalovat vzduchové potrubí a žádná místnost s odpadním teplem nebo vyšší vlhkostí v domě není k nalezení, je zařízení vhodné i pro využití tepla z venkovního vzduchu stejně jako tepelná čerpadla vzduch-voda pro vytápění domů.
Pro možnost ohřevu jiným tepelným zdrojem může být zásobník vybaven výměníkem a ohříván tuhými palivy, krbem ohřívajícím topnou vodu nebo teplovodním solárním systémem, ale tyto překonané způsoby je výhodné použít snad jen pokud už je uživatel v domě má.
Velmi perspektivní je schopnost ohřívače akumulovat tepelnou energii, protože regulace zařízení je připravena na tři tarify elektřiny a tím pádem maximální využití energie z obnovitelných zdrojů. Přestože ještě tři ceny elektřiny nemáme, regulovat teplotu v zásobníku podle výkonu vlastní fotovoltaické elektrárny je pro každého uživatele velkým finančním přínosem.
Kromě toho, že teplou vodu ohřívá tepelné čerpadlo se spotřebou energie méně než třetinovou ve srovnání s klasickými ohřívači a provoz je možný díky výše uvedeným možnostem ještě úspornější, je v zásobnících vždy el. topné těleso pro rychlý ohřev nebo likvidaci bakterií přehřátím vody.
Instalace takového víceúčelového zařízení není přitom o moc náročnější než instalace klasického “bojleru”, ale ve srovnání s ním ušetří v domě nebo bytě obývaným rodinou hezkých pár tisíc kilowatthodin a ještě více peněz a navíc bydlení zpříjemní kromě větrání nebo odvlhčování i dostatečným množstvím teplé vody nejen na koupání.
Mnoho let zkušeností má s touto koncepcí společnost, která u nás jako první začala kvalitní zařízení německého výrobce Glen Dimplex instalovat a více informací naleznete na:
http://www.termokomfort.cz/tepelna-cerpadla-vetrani.html
Autor: Lukáš Zítko, TERMO KOMFORT s.r.o.