Vyhledat:

Rozjíždí se další vlna kotlíkových dotací – co je potřeba doložit k žádosti

Kotlíkové dotace mají významně zlepšit kvalitu ovzduší v České republice a díky úspornému provozu ušetří i peníze domácnostem. V nově vyhlášené druhé výzvě kotlíkových dotací bude mezi majitele rodinných domů v ČR prostřednictvím krajů rozděleno 3,4 miliardy korun. Pro domácnosti to znamená další šanci získat dotaci na nový plynový kondenzační kotel, tepelné čerpadlo, kotel na biomasu či automatický kombinovaný kotel.

K výměně chce ministerstvo motivovat zejména občany v oblastech s nejvíce znečištěným ovzduší, kde jsou opakovaně překračovány limity škodlivých látek. Domácnosti v těchto prioritních oblastech automaticky získají bonus ve výši 7 500 korun.Další peníze pak mohou získat přímo od městaa obce.

Uhlí už se nepodporuje

Nově nebudou podpořeny kotle čistě na uhlí. Kdo chce zůstat u uhlí a získat dotaci, musí si tentokrát vybrat některý z kombinovaných kotlů na uhlí a dřevní pelety. Přestože nové kvalitní kotle s ručním přikládáním na spalování uhlí mají stejné emisní parametry jako kotle na biomasu, dotace se na ně už nevztahují.Novinkou jsou oproti první výzvě také stropy na maximální výši dotace. Tím má být zajištěno, že kotle nebudou zbytečně předražené, a dostane na více žadatelů.

Pokud se majitel rodinného domu rozhodne, že vedle výměny kotle provede i některé z dílčích opatření z programu Nová zelená úsporám tzn., například vymění okna, dveře nebo zateplí strop pod nevytápěnou půdou, získá kromě dotace další bonus ve výši 20 000 korun, v případě instalace nového kombinovaného kotle dokonce až 40 000 korun.

Moravskoslezský kraj mezi prvními

5.  září jako jeden z prvních rozjel kotlíkové dotace Moravskoslezský kraj. Žádosti přijímá pouze elektronicky, formulář a pokyny jsou k dispozici na adrese https://kotliky.msk.cz/. Tento kraj také rozdělí nejvyšší částku – téměř 900 milionů korun. To odhadem postačí na výměnu zhruba osm a půl tisíce starých neekologických kotlů. Občané 78 obcí a měst tady mohou navíc počítat s částkou od 1500 do 15 tisíc korun od svých radnic.

Zatímco s žádostí poradí úředníci, vybrat konkrétní kotel si musí každý sám. Základním faktorem pro výběr kotle zůstává palivo, kterým chtějí domácnosti topit. To pak určuje každoroční náklady na topení. Pokud chtějí zájemci podpořit regionální výrobce kotlů, například v Moravskoslezském kraji mají na výběr ze tří značek: VIADRUS, BENEKOV a BOSCH (DAKON).

Nabídka kotlů na trhu je široká, ale ne všechny jsou kvalitní

Nabídka topenářské techniky na trhu je široká,ale zkušenosti potvrzují, že ne všechny výrobky jsou dostatečně kvalitní. Aby se na kotel vztahovaly dotace, musí být zaregistrován v seznamu vedeném Státním fondem životního prostředí. Ten by měl být určitým garantem kvality. Každopádně je potřeba vybírat nejen podle paliva, výkonu a ceny. V principu kvalitnější kotel je litinový než plechový a má delší životnost. Podle odborníků by si zákazníci měli také výrobce kotlů prověřit, seznámit se s jeho distribuční sítí a servisním zázemím i délkou jeho působení na trhu.

Co vše je třeba doložit k získání dotace?

  • Žádost o poskytnutí dotace
  • Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB). Povinnou přílohou je, pouze pokud slouží k prokázání podmínek energetické náročnosti C, tj. eliminuje povinnost realizovat mikro-energetická opatření.
  • Fotodokumentace stávajícího kotle napojeného na otopnou soustavu a komínové těleso, uvedení jeho typu (odhořívací, prohořívací apod.), materiálu (ocel, litina) a jmenovitého výkonu. Prohlášení o jeho funkčnosti a používaném/ých palivu/ech.
  • Písemný souhlas spoluvlastníků většinového podílu k realizaci nového zdroje tepla a dalších souvisejících opatření (mikro energetická opatření apod.) v rodinném domě, a to v případě více spoluvlastníků rodinného domu.
  • Písemný souhlas spoluvlastníků většinového podílu k bytové jednotce a rovněž k rodinnému domu k realizaci nového zdroje tepla a dalších souvisejících opatření (mikroenergetická opatření apod.) v rodinném domě, a to v případě více spoluvlastníků bytové jednotky.
  • Písemný souhlas druhého z manželů v případě vlastnictví rodinného domu/bytové jednotky nebo podílu na nich v rámci společného jmění manželů a písemný souhlas ostatních spoluvlastníků většinového podílu na předmětném rodinném domě k realizaci nového zdroje tepla a dalších souvisejících opatření (mikroenergetická opatření apod.) v rodinném domě.
  • Vyjádření energetického specialisty dokládající, že dané mikroenergetické opatření je z nabízeného seznamu v daném objektu nejvhodnější.
  • Další přílohy definované příslušným krajem dle jeho individuálních potřeb, souvisejících s nastavením přidělování podpory.

KOTLÍKOVÉ DOTACE V KOSTCE

Podporované zdroje tepla a výše podpory:

  • Tepelné čerpadlo – 80 %, max. 120 000 Kč
  • Kotel na biomasu (samočinná dodávka paliva) – 80 %, max. 120 000 Kč
  • Kotel na biomasu (ruční dodávka paliva) – 80 %, max. 100 000 Kč
  • Kombinovaný kotel na uhlí a biomasu (samočinná dodávka paliva) – 75 %, max. 75 000 Kč
  • Plynový kondenzační kotel – 75 %, max. 95 000 Kč

 

Komentáře

  1. Hana napsal:

    Dobrý den, prosím Vás poraďte mi,chci vyměnit starý plynový kotel za kondenzační plynový kotel. Jestli mám nárok na dotaci. Bydlím ve Skupici okr. Chrudim, Děkuji za odpověď.

  2. Jiri Tobola napsal:

    Tepelne cerpadlo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *