Vyhledat:

SOCIÁLNÍ BYDLENÍ? MÁ JIŽ DÁVNO ŘEŠENÍ!

Alespoň na malých a středně velkých obcích určitě!

Před lety náš mezinárodně uznávaný designer a technolog, pan Jan Sehnoutek (dále viz. jan.sehnoutek@seznam.cz), vyvinul malý objekt vzhledem krásné typické vesnické české stavby s 5-7 samostatnými pokoji a vlastním sociálním zařízením, případně i společným nebo vlastním kuchyňským koutem, doplněný českou ochrannou známkou s výstižným názvem Čekves®  (dále viz. vizualizace). Někdo by mi mohl říci: „No a co?“. Ano, vlastně „co“! Jen, že jde o projekt, velmi pečlivě propracovaný uživatelsky i technologicky, který lze zrealizovat na ploše jen cca 120 m2 s náklady pod 4 mil.Kč! To předurčuje, že tento objekt si může sama, nebo s malou státní nebo soukromou podporou, postavit i ta nejmenší vesnička pro své občany, kteří se dostali ne vlastní vinou do nepříznivé životní situace! A těch začíná být čím dál tím více. A státu to začíná pomalu a viditelně přerůstat přes hlavu! A samozřejmě, co státu „přerůstá přes hlavu“, je vděčným politickým tématem pro všechny! Otázkou zůstává, zda nejde o „umělý problém“!

Ale zde řešení existuje: takže tedy k tomu nejdůležitějšímu: podle velkých zkušeností výše uvedeného autora, který sám pochází z takovýchto poměrů, zjistil, že řada vesnic má k dispozici nějaké pozemky, s kterými si neví rady. Když obec na nich postaví (a vzhledem k promyšleným konstrukcím i svépomocně!) takovýto propracovaný objekt, který navíc může sloužit i jako domov pro staré nebo opuštěné rodilé spoluobčany, aby nemuseli na stáří někam do neznámého prostředí velkých starobních komplexů, plných cizích lidí, nikdo jí nebude více vděčný, než ten, který v něm najde náhradní domov, i třeba jen s jedním pokojíkem, ale vlastním.

Neměli naši předkové třeba „pastoušky“? Není to znak toho, že si věděli již dávno s tímto problémem rady? Měli bychom se proto učit z jejich zkušeností! O co je to v dnešní době snadnější problém, když máme špičkové stavební technologie a ještě k tomu se nechá stát slyšet, že může na tento problém uvolnit miliardy! Tak ho tedy vezmeme za slov: Sociální pensiónek Čekves® vyjde se vším všudy (i se spodní stavbou a inženýrskými sítěmi) na když hodně přidáme, tak 5 mil.Kč vč. DPH. Když by to myslel stát upřímně, a peníze určitě dojdou tam, kam mají, a vyčlenil by alespoň 1 miliardu korun, postavilo by se z toho 200 takovýchto plnohodnotných objektů. Pokud by vyčlenil 5 miliard, je z toho 1000 malých sociálních pensiónků! (záměrně nepoužívám u této stavby výraz ubytovna, neboť jde kvalitou o daleko vyšší úroveň, než právě u tohoto výrazu) Pokud by přispěla obec svými silami a upotřebila by jen polovičku této státní dotace, jsou z toho 2000 pensiónků pro ty, kteří klesli, a ne vždy vlastní vinou, „na dno“. Máme v našem státě cca 5500 obcí. Ne každá samozřejmě této možnosti využije, řada z nich má jistě již nějaké objekty z minulosti (zde je potřeba velmi dobře zvážit, zda se vyplatí tyto staré objekty rekonstruovat než si pořídit ve stejné hodnotě nový špičkový a technicky promyšlený objekt).

KDE JE TEDY PROBLÉM? To nám samozřejmě politici nepřiznají! Co by z toho měli, kdyby se to takto snadno vyřešilo, a ještě k tomu bez nich! Tak alespoň dobrých těch pár politických bodů, než dát přednost zdravému rozumu.

Autor byl před lety např. vysoce oceněn na prestižní výstavě v Ženevě za projekt Obnovy venkovských oblastí Střední Evropy a Postupné výstavby pro mladé začínající rodiny, a rovněž obdržel zlatou medaili jedné východoevropské země  v rámci EU za konkrétní řešení sociální bytové politiky romské menšiny!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *