Vyhledat:

Veletrh FOR ARCH 2024

Veletrh skončil, zapomeňte!“ I tak by se mohl nazývat 35. mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH, pořádaný pod taktovkou společnosti ABF a.s. miliardáře Pavla Sehnala ve dnech 17. – 21. 9. 2024 ve výstavním areálu PVA Praha – Letňany. Po masivní několika měsíční kampani, mající za úkol nalákat co nejvíce vystavovatelů a platících návštěvníků, nastalo po skončení výstavy jakési informační embargo.  Ani po třech týdnech od jeho skončení se totiž nikde nelze dozvědět, kolik vystavovatelů a na jaké ploše nakonec bylo k vidění, natož kolik návštěvníků prošlo branami výstaviště, a o závěrečné zprávě si můžeme též jen nechat zdát. Podobně se nikdo z návštěvníků zatím nedozvěděl, kdo vlastně vyhrál Grand Prix o nejlepší exponáty, přestože ti, co se přihlásili museli zaplatit cca 2500 Kč a zasloužená reklama absentuje, takže je to jasný vzkaz pro příští výstavu, že Grand Prix jsou jen zbytečně vyhozené peníze bez jakéhokoliv benefitu, tedy pokud nepočítám společenský večer. Vypadá to, že zahajovací přednáška: České stavebnictví: Vzestup či pád? platí i pro tuto samotnou výstavu.

Na druhé straně je nutné pochválit doprovodný program, zvláště pak v pátek a v sobotu, což jistě ocenili ti návštěvníci, kteří musí být v pracovní dny v práci. Pochválit lze i brožurku veletržního průvodce, který byl ve vhodném formátu A5 na křídovém papíru a srozumitelně uspořádán. Byl ale asi vydán s předstihem, protože veletrh dle něj měl být dle plánků v 5 halách (to, když započítáme i tu halu, která se týkala vytápění a obvykle tedy bývá na jiném veletrhu stejně jako fotovoltaika), nicméně některé byly zaplněny jen zčásti a v jiných byly, jak se říká, i dva stánky ve třech řadách, takže ve skutečnosti bylo výstaviště zaplněno sotva z poloviny. No ale můžeme být rádi, že ve zbývajících prázdných halách nebyly souběžně pořádány např. výstavy prasat či drůbeže či erotický veletrh, jako před pár měsíci při výstavě Aquatherm. Není proto divu, že i pro novináře bylo tiskové středisko záhy zavřeno patrně v obavách, že by si tam někdo z nich přišel pro podrobnější informace, natož se napít trochu vody či si dokonce odložit kabát.

Co se týče samotných vystavovatelů, tak jejich úroveň byla v pořádku, expozice byly zajímavé, a některé exponáty velmi zajímavé. Z oblasti dizajnu lze vyzdvihnout prezentaci výrobce izolačních skel IZOS či výrobce nyní módního velkoplošného zasklení Internorm  nebo dodavatele kamenných obkladů Stone City a též výrobce dřevěných podlah WOHA . Zajímavá byla i ukázka výukových her a dárků z lesa firmy Lesní svět , či pronájem lešení, které se kvůli např. renovacím nevyplatí stavebníkovi kupovat (foto půjčovna lešení). A samozřejmostí byly i poradenské stánky, např. od Státního fondu životního prostředí.

Půjčovna lešení

Z oblasti samotné výstavby byly samozřejmě prezentovány nové cihelné broušené tvarovky s izolačními vycpávkami, které, aby splnily požadavky na pasivní domy, tak už narostly do 45 cm tloušťky, čímž ale ubírají jak ostěním oken světlo, tak i svou šířkou samotný obytný prostor. Proto se zájem stavebních firem stále více zaměřuje na dřevostavby, nově pak jednak na modulové domy (tedy ty úzké, často na kolečkách), a na druhé straně pak na montované domy. Jejich výhodou je „tovární“ tedy přesná výroba, nikoliv až na parcele, ale předem v halách, tedy nezávisle na rozmarech počasí a při použití přesných strojů Ty ale mají podobnou nevýhodu, jako kdysi před 100 lety převratná pásová výroba auta Ford model T od Henry Forda, který nabízel u těchto aut zákazníkům možnost vybrat si jakoukoliv barvu, ale jen pod podmínkou, že bude černá. Tak i u těchto domů je většinou třeba vycházet z katalogů a své případné představy korigovat dle velikostí a tvaru hotových dřevěných panelů. Zkrátka jde o „dřevěné paneláky“, často bez invence a úspornosti, o nějakém dizajnu nemluvě. A zvláště mne pak iritují architekty stále oblíbené „dřevěné obklady ze severského modřínu“, které po nafocení do soutěží po několika letech vypadají jako dřevo od babiččina kurníku. Ale oni v tom nebydlí, takže jsou v pohodě.

Z oblasti vytápění byly vystavovány novinky firmy Haas+Sohn s trojstranným prosklením ohniště či sporák s vestavěným grilovacím plátem na domácí grilování od dovozce DUFA nebo ležatý sluneční kolektor společnosti JH Solar , který je se svými 87,5 % až 4x účinnější než ty nejlepší fotovoltaické panely. K dostání pak byly zdarma výborné katalogy české firmy JABLOTRON k moderním technologiím pro domy, či podrobný katalog a ceník komínů od společnosti CIKO, byť např. firma Schiedel dodává již i krbová kamna spojená závitovými tyčemi s komínovými tvarovkami, které se spouští stropem do předem nechaného otvoru na své místo a po pár minutách je už možno v nich topit (foto Schiedel), nebo více jak 100stránkový prvotřídní podrobný katalog společnosti v-systém k pasivním domům, ve kterém jsem se marně snažil najít nějakou chybu, což je neobvyklé. Kéž by tak pracovali všichni!

Autor : JUDr. Ing. et Ing. Mgr. Petr Měchura

Úvodní foto : Lesní svět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *