Vyhledat:

Vyměnit kotel je možné ještě před podáním žádosti o kotlíkovou dotaci

  • Ve druhé vlně kotlíkových dotací je pro zájemce připraveno 3,4 mld. Kč
  • Podávání dotačních žádostí bude probíhat pouze elektronicky
  • Kotle na tuhá paliva jsou zdrojem největšího znečištění ovzduší v ČR

 

 Většina krajů plánuje zintenzivnit podporu žadatelů ve druhé vlně kotlíkových dotací. Podle zjištění Českého plynárenského svazu (ČPS) dojde ke zpětnému proplacení peněz vynaložených například na pořízení nových plynových kondenzačních kotlů. Tyto náklady lze zpětně uznat ve všech krajích, a to dokonce již od data 15. 7. 2015. Zájemci o dotace takmají reálnou možnost, že ještě letos v zimě budou topit s novýmúsporným a ekologickým přístrojem.

„Je to skvělá zpráva pro žadatele o dotace, kteří disponují dostatkem peněz na pořízení nového topení. Bez obavy, že by jim nebyly pořizovací náklady zpětně proplaceny, si už nyní mohou koupit nový kotel,“ sdělil Jan Ruml, výkonný ředitel Českého plynárenského svazu, a dodal: „Příprava kompletních podkladů pro podání žádosti je otázkou několika hodin a výměna kotle vyjde průměrně na dva až tři dny. Průměrná doba vyřízení kotlíkové dotace od prvního kontaktu se zákazníkem po podání závěrečného vyúčtování na krajský úřad nicméně trvá řádově čtyři až pět měsíců.“

 

S ohledem na nadcházející topnou sezonu je důležité, aby se žadatelé co nejdříve obrátili na některou ze společností, které se výměnou kotlů zabývají. Ta za ně následně celý proces kotlíkových dotací vyřídí – od pořízení fotodokumentace stávajícího kotle na pevná paliva přes přípravu a podání žádosti o dotaci, realizaci výměny tepelného zdroje až po závěrečné vyúčtování.Druhá vlna programu kotlíkových dotací, který si klade za cíl výrazné zlepšení ovzduší v Česku, odstartuje počátkem letošního září. Během této fáze chce ministerstvo životního prostředí rozdělit 3,4 miliardy korun mezi minimálně 35 000 domácností. Na pořízení nového plynového kondenzačního kotle lze získat dotaci až 102 500 Kč.

 

 

Dotace se ve druhém kole už nebudou vztahovat na kotle pouze na uhlí, neboť o ně lidé v první vlně projevili nejmenší zájem. Další podstatnou změnu představuje podávání dotačních žádostí, které bude probíhat výhradně elektronickou formou. „Ve druhé vlně už také není nutné realizovat takzvané dílčí mikroenergetické opatření, které by snížilo energetickou náročnost budovy. Na druhou stranu ale bude muset dotyčný doložit doklad o kontrole technického stavu a provozu stávajícího kotle na pevná paliva,“ uvedl J. Ruml.

 

Jako nejvhodnější technologické řešení pro vytápění rodinných domů doporučuje ČPS plynový kondenzační kotel. Ten se vyznačuje nižšími pořizovacími náklady ve srovnání s tepelnými čerpadly i s kombinovanými kotli 5. generace. „Kondenzační kotle na zemní plyn mají vysokou účinnost, která je zárukou nízké spotřeby plynu, a svojí flexibilitou dokážou pokrýt jakoukoli spotřebu tepla. Žádný jiný způsob vytápění neohřeje zásobník vody tak rychle jako právě plynový kotel. K tomu je nutno připočíst nenáročnost obsluhy i nižší četnost čištění a údržby. Zemní plyn představuje moderní, kvalitní a ekologické palivo, které je nejvyužívanější pro vytápění rodinných domů v České republice,“ shrnul J. Ruml.

 

V první dotační vlně, která byla spuštěna v létě 2015, se přerozdělovaly tři miliardy korun. Výměnou starých kotlů za nové v rámci první dotační vlny se pročistí ovzduší ročně o 1600 tun zdraví škodlivých tuhých znečišťujících látek, o více než 0,7 tuny rakovinotvorného benzo(a)pyrenu a sníží se i emise skleníkových plynů – u CO2 to bude o více než 168 750 tun. V celém programu by měly být do roku 2020 vyhlášeny tři výzvy, stát plánuje přerozdělit celkem devět miliard korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *