Dřevostavby v posledních letech stojí v popředí zájmu stavebníků i veřejnosti a není se čemu divit. Nejen, že bývají často synonymem pro moderní, udržitelné a chytré bydlení, ale také přímo vybízejí architekty a majitele ke kreativitě. Pojďte se podívat na několik tipů ,jak z tuctové dřevostavby udělat originální.
Každý pozorný návštěvník Dřevostavitele dobře ví, že dřevostavba zdaleka není jen nudný montovaný katalogový dům. Poslední roky a nejnovější vývoj v oboru přináší spoustu nápadů pro extrémní architekturu. Od dřevěných mrakodrapů, přes organicky tvarované futuristické konstrukce, až po miniaturní inteligentní mobilní domky. Stále originálnější jsou ale i dřevostavby pro běžné bydlení. Přinášíme souhrn nápadů, jak lze chytře a jednoduše z obyčejného domku udělat neobyčejný. Mnohem víc inspirace najdete v naší obsáhlé galerii
Staré nebo nové?
Dřevo je mezi lidmi kromě mnoha dalších unikátních vlastností oblíbené také proto, že jako jeden z mála materiálů umí přirozeně stárnout. Díky patině často získává charakteristický vzhled, který lze jen velmi obtížně uměle napodobit. A právě proto jsou staré dřevěné prvky velmi oblíbené. Vnáší do interiéru kus historie, lákají k osahání a obhlédnutí. Mnoho lidí se proto při rekonstrukcích rozhodne přiznat původní dřevěné stropní trámy, krovové konstrukce nebo okořenit byt starým nábytkem.
Nejlépe obojí!
Co však zákonitě každého návštěvníka zaujme, je neotřelé využití starých a masivních dřevěných prvků v jinak ultramoderní domácnosti. Staré dřevo totiž umí výborně kontrastovat se sklem, nerezem nebo betonovou stěrkou. Pokud vás hra se staronovým bydlením láká, doporučujeme finální řešení konzultovat se zkušeným architektem nebo bytovým designérem, který zajistí, že půjde o citlivou kombinaci, a ne jen nesourodý chaos.
Přiznat a nezatloukat
Odhalené staré dřevěné konstrukce dovedou interiéru vdechnout kouzlo. Přiznat konstrukce však můžete i u moderních domů ze dřeva. Dosáhnout tak můžete dalších zajímavých efektů. Mezi odborníky dnes již „profláklou“ klasikou, která ale neztrácí na kráse a dokáže veřejnost stále ohromit, jsou v interiéru přiznané novodobé masivní konstrukce, například systém CLT (z angl. cross-laminated timber neboli křížem lepené řezivo). Takové interiéry přímo dýchají dřevem, přesto si zachovávají striktně moderní vzhled. Přesně jako ty v naší fotogalerii.
Hrátky s konstrukcemi
Hru na přiznání můžete hrát i se skeletovými konstrukcemi. Nejen, že odhalené dřevěné sloupy přilákají pozornost, ale skeletové stavby také umožňují hotové divy při práci s prostorem. Obrovské otevřené místnosti bez dělících zdí nebo stropů, to je přesně to, v čem dřevěný skelet vyniká. Obzvlášť působivé jsou tyto velkorysé interiéry v kombinaci s prosklenými štíty.
Výhled za všechny prachy
Prosklené štíty stejně jako velkoformátová nebo rohová okna jsou oblíbeným prvkem, jak dodat dřevostavbě na originalitě. Impozantní výhledy do přírody jsou s ekologickými dřevostavbami pevně spjaty. Existují kupříkladu domy, kde se celé uspořádání oken a vnitřní dispozice řídí podle okolní krajiny. Z ložnice hledíte na nejvyšší kopec v okolí, kuchyně se otvírá do rozlehlé louky a obývací pokoj ozařuje večerní teplé slunce dopadající skrz koruny vzrostlých stromů. I tak může bydlení v dřevostavbě vypadat.
Příroda až domů
Je vám snad propojení s přírodou pomocí oken málo? V tom případě není žádným problémem obestavět třeba celý strom. Nevěříte? Prohlédněte si naši galerii. Stromy prorůstající rodinnými domy nejsou úplnou raritou. Nejen, že vám stromy mohou růst přímo v ložnici, ale do jejich korun se můžete rovnou odstěhovat. Překvapuje vás, že existují i dřevostavby ve stylu ptačích hnízd, které nestojí na zemi, nýbrž na stromech?
Šílenosti v interiéru
I dřevo v interiéru a nábytek lze pojmout netradičně. Základem je ale najít svého dvorního truhláře. S pomocí šikovného truhláře si můžete nechat na míru vybudovat miniaturní čtecí koutek, tajnou skrýš pod schodištěm či za šatnou nebo různá pódia opticky dělící prostor. Pokud pracujete z domova, dobré řešení vám pomůže vytvořit i z malého bytu multifunkční oázu pro práci, koníčky i běžný život. Kdo se toho nebojí, tomu truhlář může vykouzlit v interiéru opravdové divy, například zdánlivě levitující nábytek.
Pokud ale patříte mezi ty méně šťastné, kteří zatím na svého osobního truhlářského mága nenarazili, nezoufejte a raději se inspirujte v naší galerii.Bydlet se totiž dá třeba i bez nábytku.
Autor: Ing. Bára Baštová
Interiérová architektka a redaktorka Dřevostavitele
Zdroj: www.drevostavitel.cz