Vyhledat:

E-mobility – řada dobíjecích stanic pro elektromobily výrobce KPB INTRA s.r.o.

Kolečka trhu elektromobilů se i v České republice začala roztáčet, tuzemská výroba elektromobilů je na spadnutí, majitelů elektromobilů přibývá. V souvislosti s tím tak spousta současných i potenciálních majitelů elektromobilů řeší dobíjení svých elektromobilů jak doma, tak na cestách. Nejeden výrobce elektro komponentů proto do svého portfolia zahrnul i dobíjecí stanice.

 

Stejně tomu je i v případě společnosti KPB INTRA s.r.o., která se v oblasti energického průmyslu pohybuje už od roku 1995. Firma se vývojem dobíjecích stanic začala zabývat již v roce 2015. Jejím cílem bylo vyvinout zákaznicky komfortní dobíjecí stanice, které budou zajišťovat nejen samotné dobíjení, ale budou vybaveny též aplikací pro správu dobíjecích stanic pro jejich majitele či provozovatele. Výsledkem vývoje je tak unikátní řada dobíjecích stanic s vlastním back-end systémem (koncový systém pro řízení a správu dobíjecích stanic). Koncový systém je jeden z klíčových prvků pro komerční provoz jakékoli dobíjecí stanice, neboť právě v něm najdou jejich majitelé a provozovatelé informace důležité pro úplatné dobíjení, přičemž sofistikovanost zpracování těchto systémů i množství informací v nich obsažených se může značně lišit.

Na rozdíl od většiny konkurenčních výrobců dobíjecích stanic tak nemusí zákazníci KPB INTRA s.r.o. řešit otázku, jaký back-end systém zvolit, řešit kompatibilitu dobíjecí stanice s požadovaným systémem, či se zaobírat složitostí softwarového propojení back-end systému s dobíjecí stanicí. Součástí back-end systému KPB INTRA je mimo standardních informací o provozu a správě dobíjecích stanic konkrétního majitele/provozovatele též vzorové zpracování provozní obchodní dokumentace (smlouvy, obchodní podmínky, apod.) a platební modul pro jednorázové dobíjení a smluvní fakturaci, což jistě ocení drobní podnikatelé (např. malé čerpací stanice, autoservisy, hoteliéři či majitelé restaurací), kteří povětšinou nejsou vybavení týmem právníků a daňových poradců, kteří by je problematikou úplatného dobíjení provedli. Dalším vývojovým cílem firmy bylo umožnit konfiguraci dobíjecí stanice dle konkrétních požadavků majitelů/provozovatelů. Zákazníci KPB INTRA si tak mohou zvolit požadovaný výkon i typ konektorů pro připojení elektromobilů (Yazaki, Mennekes, CCS-2).

 

Varianty dobíjecích stanic

KPB INTRA nabízí řadu střídavých dobíjecích stanic a to v provedení stojanovém a v provedení wallbox. Maximální výkon nabíjecích stanic na principu dobíjení střídavým proudem (AC dobíjení) je v současné době 22 kW. V přípravě je též řada výkonných dobíjecích stanic na principu dobíjení střídavým proudem (DC dobíjení) s výkonem 50 kW. DC dobíjecí stanice sice výrazně zkrátí dobu dobíjení, jejich pořízení i provoz je však finančně náročnější. Mechanickou odolnost dobíjecích stanic zajišťují skelety z ocelového (hliníkového) plechu s odolnou antikorozní vrstvou s bezpečnostním sklem chránícím ovládací dotykový displej. Skleněné výplně dobíjecích stanic jsou pro lepší viditelnost podsvícené LED osvětlením. Stanice se dají osadit dodatečnými velkoplošnými obrazovkami pro zobrazení světelné reklamy nebo pro využití jako infopanel (zobrazení aktualit, upozornění na události apod.), řízený z prostředí back-end systému přímo majitelem/provozovatelem dobíjecí stanice. Stojanové stanice mohou dobíjet dva elektromobily současně a mohou disponovat více typy konektorů.

Pro soukromý provoz nebo komerční bezplatné využití (v areálech firem, nemocnic, stanice určené pro vlastní osobní či firemní potřebu) jsou dobíjecí stanice koncipovány jako jednoduché wallboxy vybavené LED kontrolkami s indikací stavu a procesu dobíjení.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *