Vyhledat:

Centrálním větracím přístrojům dochází dech

Interconnention publikoval novou studii o větrání obytných prostorů

Trh kontrolovaného větrání obytných prostor prošel v Německu, Rakousku a Švýcarsku změnou. Systémy centrálních větracích přístrojů zaznamenaly poprvé v historii pokles o 3,7 % prodeje na všech sledovaných trzích. Dle InterconnectionConsultingu  zaznamenal celkový trh s produkty decentrálních větracích systémů nárůstu v dvojciferných číslech, odborníci kritizují směrnice Evropské unie „Eu-Ökodesing-Richtlinie 1253/2014“.

 

Nastal znatelný posun na trhu s decentrálními větracími systémy

Trh s přístroji pro kontrolované větrání obytných prostor v Německu, Rakousku a Švýcarsku zaznamenal minulý rok celkový obrat 230 milionů Euro. Z toho připadlo na centrální větrací systémy 97,3 milionu Euro, což představuje 42,2% podíl na trhu v tomto odvětví. Již v roce 2014 byl nárůst prodeje centrálních větracích systémů jen okolo 2,6 %, k celkovému obratu ve vývoji došlo teprve v roce 2015. V Německu spočítal InterconnectionConsulting za celý rok 2015 celkový pokles trhu o 3,7 %. Největší celkový propad zaznamenaly centrální větrací systémy v Rakousku a to snížení prodeje o 16,8 %, jak nahlásili výrobci těchto centrálních větracích přístrojů. V Rakousku se projevuje obecný vývoj v bytové výstavbě kriticky, ale v Německu slaví trvalý úspěch právě decentrální větrací systémy, což přináší trvalý posun na trhu. Již pátým rokem v řadě zaznamenává skupina výrobců decentrálních větracích systémů nárůst v dvouciferných číslech: v roce 2015 se zvedl mezinárodně prodej těchto decentrálních systémů o 12,6% což představuje 135 923 osazených větracích jednotek. Nejen pro soukromé obytné domy, ale zejména pro bytová družstva bývají poptávány stále více decentrální systémy, důležitým kritériem jen nejen jejich jednoduchá instalace ať už do novostaveb, nebo do rekonstrukcí, ale i jejich poměrně nízká průměrná pořizovací cena.

Na trhu s větracími systémy se ukazují rozdíly v jednotlivých regionech

V roce na 2016 by měl být vývoj trhu stabilizován. Nicméně se trh s větracími systémy bude podle Dennise Rauena, autora studie, formovat rozdílně v jednotlivých regionech. Zatímco v Německu budou decentrální větrací systémy stále více nahrazovat centrální větrací přístroje převážně v soukromé bytové výstavbě, bude ve Švýcarsku například také docházet k nárůstu prodeje centrálních větracích jednotek s výkonem 1000 až 15 000 m3/h.

Evropská směrnice 1253/2014 zanechává nezodpovězené otázky

Zásadní pro další vývoj decentrálních větracích systémů je evropská směrnice 1253/2014  „ Požadavky na Eko-design větracích systémů“ vydaná 7. července 2014 a v souvislosti s ní i vystavování energetických štítků. Odborníci z této oblasti kritizují nevyřešený status decentrálních větracích systémů. Legislativní text se k této otázce nevyjadřuje explicitně, což s sebou přináší problémy na trhu.

Mírný nárůst je očekáván i v příštích letech

Interconnection očekává v příštích třech letech mírný nárůst trhu. Během nich by se měl švýcarský trh vyvíjet relativně stabilně, v Rakousku by měli mít výrobci větší obavy hlavně vzhledem k ekonomické situaci. V Německu Interconnection očekává s ohledem na možnosti daňových odpočtů a dotační programy nárůst trhu mezi roky 2015 a 2018 v průměru o 4,4 %.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *