Vyhledat:

Český Acetex loni utržil přes miliardu a hlásí dvojnásobný růst, s fotovoltaikou na míru se více zaměří i na firmy nebo obce

Česká společnost Acetex zaznamenala v loňském roce rekordní tržby přes 1,1 miliardy korun, a meziročně tak vyrostla téměř o dvojnásobek. Acetex, který má za sebou už více než 6 000 instalací obnovitelných zdrojů energie, se vedle rodinných domů zároveň začíná více zaměřovat na komplexní řešení pro firmy, obce, bytové domy i komerční subjekty.

„Po boomu v roce 2022 byl loňský rok pro všechny na trhu obnovitelných zdrojů energií extrémně složitý a prakticky celý segment stagnoval. O to cennější je, jak se nám podařilo situaci ustát a přes všechny komplikace dosáhnout výrazného růstu,“ říká René Milota, jednatel společnosti Acetex.

Acetex loni kvůli nestabilní situaci na trhu výrazně změnil strategii a kvůli rychle se měnící potřebě montážních kapacit začal flexibilně zapojovat ověřené a proškolené externí společnosti, díky čemuž se mu dařilo dokončovat zakázky včas.

Dalším důležitým faktorem byla a stále je bezpečnost, tedy maximální technické zabezpečení a dodržení platné legislativy. „Právě bezpečnost, důvěra a spolehlivost byly klíčovými prvky, díky kterým se nám loni podařilo nejen růst, ale zároveň se zařadit mezi vůbec nejspolehlivější dodavatele fotovoltaiky i tepelných čerpadel na trhu, ať už podle stovek veřejných zákaznických referencí, tak i podle hodnocení nezávislých portálů,“ dodává Milota.

Fotovoltaika na firemních i obecních střechách

Růst společnosti byl tažen především fotovoltaikou, kterou Acetex začal po bohatých zkušenostech z instalací pro rodinné domy řešit na míru i pro komerční subjekty, firmy, bytové domy a obce. Společnost má úspěšně za sebou nejen menší instalace do výkonu 50 kWp, ale i větší a komplexnější projekty, u kterých nelze aplikovat jedno univerzální řešení.

Příkladem větší instalace od Acetexu je fotovoltaická elektrárna s výkonem 203 kWp na areálu Hamr v pražských Záběhlicích, kde se nachází celoroční sportoviště a restaurace. Ještě větší firemní fotovoltaickou elektrárnu s instalovaným výkonem téměř 1 MWp dodala společnost loni na střechy hal předního českého velkoobchodu s ovocem a zeleninou v Brně.

Zájem ze strany podnikatelů a firem přitom stále narůstá. Velkou roli v tom hrají jednak nové dotační programy v čele s RES+, ale také očekávané zdražování energií.„ V letošním roce se chceme na realizace a poradenství pro firmy, obce a další subjekty zaměřovat výrazně více. Abychom dokázali obsloužit a najít ideální řešení i pro ty největší klienty, udělali jsme již loni zásadní změny v organizační struktuře i personálním obsazení společnosti. Letos jsme tak po všech stránkách připraveni zvládnout násobně více těchto komplexních zakázek,“ říká Jakub Mahel, obchodní ředitel společnosti Acetex.

Širší portfolio i sázka na osvědčené

Pro uspokojení specifických potřeb firem, ale i majitelů rodinných domů, přistoupil loni Acetex také k rozšíření portfolia produktů o nové ověřené značky fotovoltaických panelů i střídačů. Vůbec největší podíl nových produktů však v roce 2023 zaujal fotovoltaický ohřev vody, který díky novému dotačnímu programu získal velký zájem klientů.

Rozdílná je situace v segmentu tepelných čerpadel, kde se Acetex nadále výhradně spoléhá na značky kvalitních evropských tepelných čerpadel Viessmann a Stiebel Eltron, která jsou na rozdíl od asijských výrobců dimenzovaná pro podmínky našeho mírného pásu. Situace na trhu tepelných čerpadel byla nicméně loni složitá, i kvůli dotačním prázdninám a nejistotě dalšího vývoje celý trh meziročně klesl.

„V letošním roce však očekáváme výraznější oživení zájmu o tepelná čerpadla, která jsou často nejvhodnější náhradou za staré neekologické kotle na tuhá paliva, na něž se vztahuje zákaz využívání od září tohoto roku. Své příznivce si najde i stále ještě relativně nová dotační podpora při výměně starého plynového kotle za tepelné čerpadlo,“ dodává Roman Pilarčík, technický ředitel společnosti Acetex.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *