Vyhledat:

Chystáte se pořídit FVE? Právě zdarma vyšel unikátní průvodce výběrem solární elektrárny

Poptávka po fotovoltaice v Česku prudce vzrostla v roce 2022, kdy v důsledku ruské invaze na Ukrajinu došlo ke skokovému nárůstu cen elektřiny a řada domácností i firem chtěla najednou využívat vlastní solární zdroj a docílit tak alespoň částečné energetické soběstačnosti. Růst pokračoval i v roce 2023, v roce 2024 bylo dokonce dle Ministerstva průmyslu a obchodu připojeno 44 593 nových fotovoltaických instalací s celkovým výkonem 967 MWp, což odpovídá výkonu jednoho bloku Jaderné elektrárny Temelín. V roce 2024 sice došlo meziročně k mírnému poklesu počtu nových instalací, avšak celkový instalovaný výkon naopak vrostl, což naznačuje příklon k větším a výkonnějším systémů jak v segmentu rodinných domů, tak u firemních instalací. Díky velké bázi již realizovaných solárních instalací v různých velikostech existuje řada technických postřehů a chyb, které se často při instalacích zbytečně opakují. A právě takové poznatky shrnuje nový nezávislý průvodce výběrem fotovoltaické elektrárny pro rodinné domy a firmy od tvůrců projektu Český soběstačný dům. Průvodce je navíc zcela zdarma.

Chápu, že ne každý, kdo přemýšlí o vlastní fotovoltaické elektrárně má čas se tomuto tématu a výběru správného dodavatele věnovat opravdu do hloubky. Zároveň nám díky zkušenostem s Českým soběstačným domem často píšou lidé o rady a doporučení. Proto jsme se v týmu rozhodli sepsat souhrnného a přehledného průvodce výběrem solární elektrárny, abychom vše nemuseli opakovat každému zvlášť. Není to odborný, přetechnizovaný text, naopak jsme se ho snažili úmyslně koncipovat tak, aby mohl pomoci jak úplným laikům, tak i již zorientovaným zájemcům. Nic sami neprodáváme, nenabízíme, ani neinstalujeme, což nám umožňuje dívat se na problematiku nezávislým pohledem. Průvodce může být užitečný jednoduše pro kohokoliv, kdo zrovna uvažuje o pořízení solární elektrárny pro svůj rodinný či rekreační dům, ale i pro firemní sídlo či průmyslový objekt. Ty principy jsou univerzální,“ popisuje základní motivaci vzniku průvodce Pavel Podruh, zakladatel projektu Český soběstačný dům.

Trend skutečně naznačuje rostoucí zájem o instalaci výkonnějších solárních systémů, a to jak v rezidenčním, tak v komerčním sektoru. Zejména v roce 2024 byl zaznamenán výrazný nárůst průměrné velikosti instalací, což lze přičíst zvýšenému počtu větších elektráren nad 100 kWp. Nárůst větších instalací potvrzuje i segment domácích elektráren, kde průměrná velikost fotovoltaik dle Solární asociace vzrostla z průměrných 10 kWp v roce 2023 na 20 kWp v roce 2024. Celých 84 procent nově instalovaného výkonu fotovoltaických elektráren se nyní v Česku navíc staví s akumulací do bateriových systémů. Trh je zároveň plný instalačních firem a každý výraznější výkyv v poptávce často přináší i své oběti. Desítky instalačních firem již skončilo v insolvenci či ukončilo svou činnost, kdy nejvýraznějším skandálem bylo zřejmě dění kolem Malina Group. Česko se rozhodně nachází v období velmi dynamického rozvoje tohoto odvětví se všemi pozitivy i negativy.

„Vlastní solární elektrárna je dnes pro domácnost investice v řádu statisíců a u firem většinou v řádech milionů korun. V ideálním případě je to investice, která majiteli zajistí na desítky let důležitou pojistku proti budoucímu růstu cen energie a částečnou energetickou soběstačnost. Dává smysl takovou investici udělat opravdu s rozumem a dovolím si konstatovat, že výběr na základě nejnižší ceny rozhodně není dle naší zkušenosti tím nejmoudřejším přístupem. Průvodce jsme sepsali právě proto, aby se lidé mohli informovaně pokusit vyvarovat častých a zbytečných chyb ve výběru technologií a dodavatele jejich budoucí solární elektrárny,“ upřesňuje Pavel Podruh.

Průvodce výběrem solární elektrárny a jejího dodavatele od tvůrců Českého soběstačného domu nabízí cenné rady a užitečné tipy. Stručně se například dozvíte, jaké jsou rozdíly v hlavních komponentech, ze kterých se dnes běžně fotovoltaické elektrárny skládají a o čem často dodavatelé před zákazníky raději mlčí. Průvodce pragmaticky pokrývá základní výhody a nevýhody současných solárních panelů, střídačů a regulátorů či druhů akumulace elektrické energie, primárně baterií. V druhé části se text věnuje tzv. desateru výběru dodavatele solární elektrárny, kde definuje elementární požadavky, které by každý zákazník měl na svého dodavatele mít, pokud opravdu nechce udělat chybu a mít za své peníze jistotu dlouhodobé technické kvality instalace. Průvodce je koncipován univerzálně tak, že nezáleží na tom, zda čtenář plánuje instalaci na rodinném, bytovém, firemním či průmyslovém objektu.

„Když vybraná instalační firma přestane z jakéhokoliv důvodu existovat, zákazník se velice těžko domáhá jakýchkoliv záruk a reklamací. Může se octnout na holičkách. Na tuto eventualitu se dá ale velice efektivně připravit právě vhodným výběrem technologií a dodavatele samotného. Na to jsme chtěli v průvodci upozornit. Vždyť kolik firem přežije své 20. narozeniny? Vše jsme sepsali na základě našich vlastních zkušeností a výsledný průvodce je pouze náš subjektivní pohled na věc – neradíme, jen popisujeme, jak jsme vybírali FVE my a jací dodavatelé nakonec naším filtrem prošli. Prosíme čtenáře, aby nás nebrali jako bernou minci a použili tyto informace jen jako jeden z možných zdrojů studia a rozhodovali se vždy hlavně v klidu, beze spěchu a podle vlastního uvážení. Průvodce nepopisuje, jak vybrat tu nejlevnější fotovoltaickou elektrárnu, spíše se zaměřuje na kvalitativní stránku výběru. My sami jsme chtěli špičkovou elektrárnu, která má vysokou pravděpodobnost funkčnosti i za 20+ let a podle toho jsme vybírali jak klíčové komponenty, tak samotného dodavatele. Tuto naši zkušenost nyní sdílíme i s ostatními, nevlastníme ale patent na pravdu,“ dodává Podruh.

Samotný Průvodce výběrem fotovoltaické elektrárny a jejího dodavatele je zdarma na webových stránkách projektu Český soběstačný dům:https://www.csdum.cz/chci-solar.html

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *