
Dřevostavby jsou trendem budoucnosti. Přináší udržitelnost, finanční úspory a spoluvytváří lepší vnitřní klima. Výzkumy ukazují, že dřevo má prospěšné účinky, co se týče kvality vzduchu, hygienických norem, vlhkosti a teploty. Široké využívání dřeva ve stavebnictví znamená také minimální uhlíkovou stopu, zkrácení doby výstavby i vyšší kvalitu díky standardizaci, modularizaci a prefabrikaci. První vícepodlažní bytové domy v historii Prahy postavila společnost UBM Development Czechia v městské části Praha – Řeporyje v rámci rezidenčního areálu Arcus City. Moderní domy z masivních CLT panelů s PENB A mimořádně úsporná a ekologickou certifikací BREEAM Excellent disponují moderními technologiemi pro komfort, snadnější obsluhu a energetickou úsporu. Noví majitelé bytů již bydlí. V nabídce jsou stále volné byty a zájemci mají možnost si prohlédnout několik vzorových bytů. Exkluzivní prodej zajišťuje realitní kancelář Lexxus Norton.
Ve stavebnictví se v minulosti využívalo dřevo zejména jako estetický přírodní materiál. V současné době se ve velké míře stává i materiálem stavebním, což umožňují pokročilé technologie jeho zpracování. Jedná se například o masivní CLT panely (tzv. Cross Laminated Timber neboli křížem vrstvené dřevo).
Mezi výhody moderních domů z inovativních CLT panelů patří kratší doba realizace, a to o zhruba třetinu. Masivní prefabrikované panely dále vynikají vysokou pevností, stabilitou, dobrou požární odolností, eliminují vznik tepelných mostů, výborně regulují vlhkost a jejich využitím se zvyšuje přesnost a kvalita výstavby. CLT panely jsou lehčí než beton, a přitom si zachovávají velmi dobrou nosnost. Jsou difúzně otevřené a od tloušťky stěn šest centimetrů jsou i vzduchotěsné. V porovnání s betonem vzniká při výrobě a zpracování dřeva méně odpadu a hluku. Současně se eliminuje ruch na stavbě.
Moderní dřevostavby samozřejmě splňují přísné požární předpisy a standardy. V případě masivních dřevěných konstrukcí navíc požární odolnost ještě roste. Dřevo je sice hořlavý materiál, ale svou požární odolností se betonu či cihlám vyrovná. Navíc plní statickou funkci i během požáru, kdežto například ocel rychle ztrácí svou únosnost a stabilitu. Důkazem velmi dobré požární odolnosti dřevostaveb je i to, že ve vyspělých zemích Evropy i světa nyní vzniká již celá řada dřevěných výškových budov o mnoha podlažích.
Ekologické výhody dřeva
Z hlediska ekologie jsou obecně dřevostavby oproti budovám z betonu nebo oceli mnohem ohleduplnější k životnímu prostředí. Dřevo je plně recyklovatelný materiál, výstavba z něj je udržitelná a energeticky málo náročná. UBM Development Czechia dbá i na certifikaci dřeva (PEFC, FSC), která zaručuje trvale udržitelné hospodaření. Pro výstavbu se využívají pouze přírůstky a namísto jednoho pokáceného stromu zasadí správce lesa dva až tři nové stromy.
Největším přínosem domů ze dřeva je snižování emisí CO2.Ve stavebnictví vzniká až 38 % emisí CO2, z toho zhruba 10 % při výstavbě a dalších 28 % při provozu. Stromy přitom zachycují oxid uhličitý z atmosféry již během svého růstu a dřevo použité jako stavební materiál pak uhlík v sobě dlouhodobě uchovává. V jednom metru krychlovém se ukládá až jedna tuna CO2. Timber Praha je postaven z 1 800 m3 dřeva, což znamená redukci 1 800 tun CO2.
Minimální uhlíková stopa vzniká také při zpracování dřeva. Ve srovnání s tradiční masivní stavbou má dřevostavba nižší emise CO2 až o zhruba 75 %.U Timber Praha, který je postaven z kvalitního smrkového a modřínového dřeva, došlo ve srovnání s tradiční stavbou ke snížení emisí oxidu uhličitého až o 60%.
Benefity pocítí obyvatelé i příroda
Dřevo je prospěšné i z hlediska vlivu na lidské zdraví a psychiku, snižuje stres a zvyšuje produktivitu. Výhody bydlení v domech ze dřeva pocítí dospělí i děti. Dřevo vytváří v bytech přirozeně zdravé prostředí. Existuje řada studií dokládajících příznivé účinky na zdraví a životní pohodu. Tento přírodní materiál má antibakteriální účinky, udržuje ideální vlhkost vzduchu a tím i stabilní klima. Lidé žijící v dřevostavbách mají obecně nižší hladinu stresu, krevní tlak i tepovou frekvenci a posílený imunitní systém. Pobyt v budovách ze dřeva zároveň stimuluje kreativitu a produktivitu. Pohledové dřevo současně přispívá k estetice a působí i příjemně na smysly a psychiku člověka.
Dřevostavby jsou proto vhodné nejen pro bydlení, ale také jako kancelářské či vzdělávací objekty. Dřevo zároveň vyniká dobrými izolačními a akustickými vlastnostmi. Dřevěné materiály mají rovněž dlouhou životnost a „dýchají“. Pokud jsou dřevostavby postaveny z kvalitního materiálu a jsou pečlivě udržovány, mohou mít životnost i několik stovek let. Stačí se podívat například na staré dřevěné roubenky či kostely.
Materiály na bázi dřeva navíc napomáhají v interiérech budov snížit koncentraci škodlivých těkavých organických látek. Ty mohou být ve vnitřním prostředí až desetkrát vyšší než venku. Studie ukazují, že materiály na bázi dřeva dokážou absorbovat nejméně 50 % těchto sloučenin. Dřevo také přirozeně eliminuje viry a bakterie. Například koronavirus se na dřevěné stěně udrží pouhých sedm až osm hodin, zatímco v betonové nebo zděné budově až dva dny.
Dřevostavby jsou budoucností udržitelného bydlení
Tento typ nemovitosti se navíc zhodnocuje v čase. Od uzavření Green Deal EU směřují finanční toky do udržitelných investic. Ve střednědobém a dlouhodobém horizontu se bude zvyšovat hodnota pouze udržitelných nemovitostí, za několik let budou nemovitosti znečištěné CO2 těžko prodejné.
„Poptávka po ekologickém a nízkoenergetickém bydlení v Česku obecně roste,” uvádí Alice Slámová, marketingová a obchodní ředitelka společnosti UBM Development Czechia, a doplňuje: „Zájemci oceňují výhody dřevostaveb a uvědomují si jejich hodnotu a potenciál do budoucna. Noví majitelé bytů v Timber Praha se navíc díky řadě ekologických prvků, použitých již ve standardu, těší z nízkých provozních nákladů.” Pro zájemce o kvalitní a moderní bydlení nyní UBM Development Czechia nabízí v budovách J, K, L Timber Praha dotovanou hypotéku ve výši 2,89 % na dva roky.
Timber Praha – bydlení s dobrou energií
Timber Praha představuje první vícepodlažní bytové domy ze dřeva v historii české metropole. Nachází se v městské části Praha-Řeporyje a jsou součástí rezidenčního areálu Arcus City. Novou čtvrť charakterizuje klidná rodinná atmosféra, kterou umocňuje příroda v okolí. Součástí areálu, ve kterém vzniklo celkem 270 bytů a několik obchodních jednotek, je malé náměstí s relaxační zónou.
Moderní bytové domy z CLT panelů zahrnují celkem 62 jednotek s dispozicemi 1+kk až 4+kk o velikostech od 39 do 110 m2. Ke každému bytu náleží vlastní sklep, parkovací stání v podzemních garážích a balkon, terasa nebo předzahrádka.
Timber Praha se vyznačuje maximálním ohledem na udržitelnost a šetrnost k životnímu prostředí. Domy mají řadu energeticky úsporných prvků, mezi které patří například geotermální vrty a tepelná čerpadla země-voda sloužící pro vytápění, chlazení a ohřev teplé vody. Na střechách jsou umístěny fotovoltaické panely pro využití elektrické energie ve společných prostorách včetně osvětlení a provozu výtahu. Okna jsou osazena exteriérovými žaluziemi. V bytech je podlahové vytápění, které v létě chladí a v zimě topí. V rámci nejmodernějších technologií je instalován systém Smart Home umožňující mimo jiné ovládání videotelefonu, regulaci vytápění a chlazení či měření spotřeb energií. V podzemní garáži jsou umístěny nabíjecí stanice pro elektromobily.
Za Timber Praha získala společnost UBM Development Czechia několik ocenění včetně „realitního Oskara“ v kategorii„ Environmentální projekt roku“ v 26. ročníku prestižní soutěže „Best of Realty – Nejlepší z realit“.
Podívejte se na videa ze vzorových bytů:
Odkaz na video Timber Praha vzorový byt 1+kk zde
Odkaz na video Timber Praha vzorový byt 2+kk zde
Odkaz na video Timber Praha vzorový byt 3+kk zde
Odkaz na video Timber Praha vzorový byt 4+kk zde