
Souběh tolika veletrhů – STŘECHY-SOLAR-ŘEMESLO a FOR PASIV, FOR WOOD a FOR THERM – na jediném místě v PVA EXPO PRAHA značí vždy slabší účast vystavovatelů, zvláště když některé z nich ve své plné verzi proběhly teprve před pár měsíci (INFOTHERMA) či dokonce i na stejném místě v PVA (FOR ARCH, SOLAR, SMART ENERGY FORUM). Hlavní důvody jsou dva – první že silně předimenzované haly miliardáře Pavla Sehnala je třeba „krmit“ po celý rok, a druhý, že výstavy s podobným zaměřením, ale s různými organizátory se stále nedaří sloučit. Na obojí doplácejí především návštěvníci – ti, co chodí na obojí, něco vidí zbytečně dvakrát, a ti, co chodí jen na jednu z nich, tak zbytečně o něco přicházejí.
Ale problém mají i vystavovatelé, pokud nejsou čistě regionální. Přitom kdyby se FOR PASIV, FOR WOOD a STŘECHY sloučily s FOR ARCH (kam by se bez problému vešly, zvláště po vynechání dublovaných částí, všechny vystavují v PVA), a SOLAR se SMART ENERGY FORUM (obojí se též koná v PVA), FOR THERM jde bez problémů spojit s INFOTHERMOU v Ostravě (z Prahy je to vlakem Regiojetem levně za necelé 3 hodiny a ještě se v něm cestující výborně nasnídá a navečeří), či ti nejnáročnější mohou využít levný každoroční jednodenní zájezd s Energy Centre České Budějovice do hornorakouského Welsu na špičkový Veletrh úspor energií (koná se vždy začátkem března, a je včetně stavařiny a instalací, a rakušákům, kterých je jako nás, plně stačí tato jediná výstava za rok, aby viděli vše, co nás čeká teprve za pár let.
Z výše uvedených důvodů tento souběh výstav návštěvníky sice nenadchnul, ale na štěstí ani neurazil, a pro pražáky měl výhodu, že byl v dosahu metra, což zachraňovalo jeho návštěvnost. Účast vystavovatelů se ale především v rámci veletrhu Střechy – Solar – Řemeslo oproti loňskému roku snížila o 35 % a u veletrhů FOR Pasiv, For Wood došlo ke snížení o 15 % a zachraňovalo je 15 vystavovatelů For Therm, který vloni neprobíhal. Tak snad pořadatelé nebudou čekat, až se tento souběh zhroutí.
Co se týče samotné výstavy, tak na prvním místě bych rád pochválil vkusný Veletržní průvodce na kvalitním papíře A5 (že byl zaplacen z reklam v něm, myslím nikomu nevadilo), a organizátora veletrhu Střechy za kvalitní „noviny“, kde byly všechny potřebné informace k tomuto veletrhu. A vyzdvihnul bych též široký doprovodný program (foto Doprovodný program), někdy se v různých dnech opakující, což bylo super, kde si každý mohl najít, co ho zajímá a nebyl vázán na jediný den. A stejně tak několik poradenských stánků, ať již Státního fondu životního prostředí, který návštěvníkům radil jak na dotace (byť občas s chybami, zkrátka těch změn bylo příliš a nikdo, včetně mne, se v nich ještě pořádně nevyzná) či CENTRA PASIVNÍHO DOMU. To dokonce rozdávalo zdarma silnou a těžkou a velmi drahou velkou brožuru „Pasivní domy – speciál 2025“ (cena 119 Kč), ve které bylo na 226 křídových stránkách nejen popsány a zobrazeny desítky realizovaných projektů pasivních domů včetně podrobných komentářů, ale též popsány novinky v Nové zelené úsporám. A co je též super, že byla k dispozici spousta odborných časopisů z mnoha oblastí a často i s aktuálním datem, které si návštěvníci mohly odnést zdarma domů pro prostudování. A dokonce i jídelny se vylepšily, takže si v nich návštěvník nepřipadal jako v bufetu, ale v kvalitní restauraci s výborným jídlem za přijatelnou cenu.
Z exponátů je vhodné na prvním místě upozornit na firmu FRANKEN SOLAR, která v intencích současného trendu integrovala střídač, baterii a další potřebné komponenty pro solární instalace do jediného boxu a byla za to oceněna Zlatou taškou .Doslova šokován jsem ale byl, když jsem na stánku čínského vystavovatele JOLYWOOD uviděl solární panely s účinností 23,3 % ! Moje nadšení ale netrvalo dlouho, protože jsem si záhy všimnul nápisu „bifacial“, tedy oboustranné. Jejich cena samozřejmě nebývá dvojnásobkem těch jednostranných, protože se používá jen jedna solární vrstva nasvěcovaná z obou stran a ne dvě, nicméně jestli jejich cena je o více jak 8 % vyšší než těch jednostranných, tak jejich použití ztrácí smysl. U střech se začíná i u nás projevovat trend k zaizolovaným plochým či plechovým střechám, ať už falcovaným nebo „zaklapávacím“,ke kterým jsou konečně k dispozici i různé druhy vrutů od firmy CZECHFAST. A super je i pojízdné skládací lešení od dovozce zn. METALTECH, které má vpravo dokonce i přihrádku na nářadí či na kafe (láhev s rumem samozřejmě propadne).
Výborná jsou i akumulační kamna z mastku finské firmy TULIKIVI, jejichž jedinou nevýhodou je cena – mastek se totiž těží jen ve Finsku, kde se jeho těžké bloky musí nařezat a dovézt k nám. Na druhé straně česká společnost HAAS-SOHN vystavovala svou zajímavou novinku – krbová kamna s terciálním spalováním a účinností 81 %, ale navíc se sklokeramickou deskou na vaření, což je super! (foto Krbová kamna se sklokeramickou deskou).
Na druhé straně byly vystavovány i některé kontroverzní exponáty. Jedním z nich byl „Klima bez úprav“ , využívající k energeticky nenáročnému ochlazování vzduchu adiabatické odpařování vody. Chvíli nebo v otevřeném prostoru to jistě může fungovat, ale nechat si odpařit např. do ložnice desítky litrů vody za noc povede zcela jistě ke zkroucení nábytku a zplesnivění stěn i matrací. Stejně tak stavba domu zdícím robotem firmy GreenBuilt je zatím ještě daleká hudba budoucnosti, když to samé stále dokáže zručný zedník mnohem rychleji a levněji. Ale ten samozřejmě nezdí v noci a ve svátek či v dešti a nedemonstruje. A naprostým anachronismem je každoroční ukázka, jak učni umí pracovat s rámovou pilou , což je v době výborného elektrického či akumulačního nářadí už naprosto nesmyslné, protože to nebudou nikdy potřebovat!
Exponát, který mne ale nejvíce zaujal, byl z výstavy For Wood, což byly různé naučné výřezy, vylamovačky, pexesa, pravítka, tabulky či upomínkové předměty z tenké překližky nejen pro děti od firmy Lesní svět . Neodolal jsem a pro vnučky si odnesl pravítko s druhou hranou s vlnovkou (snad mi ho půjčí, až budu potřebovat něco podtrhnout vlnovou) či tabulku, která se přiloží na kůru stromu a porovná se vzory a určí se druh stromu. Už se těším, až mne vnučky navštíví, jak půjdeme do zahrady poznávat stromy podle jejich kůry, plodů a listů. Zkrátka nevtíravé, trvanlivé a hravé učení o naší přírodě za pár korun, které si bylo možno ihned koupit.
Autor : Text a foto: JUDr. Ing. Petr Měchura