Vyhledat:

Veletrh úspor energií WEBUILT ve Welsu

Tento největší (a jediný) rakouský veletrh úspor energií vznikl již před 40 lety v roce 1985 ve Gmundu, a v roce 1991 byl přesunut do krásného, starobylého, 10x většího hornorakouského Welsu. Začíná každoročně počátkem března (letos 4. – 9. 3) Dny světově udržitelné energie k energetické změně a klimaneutralitě, kde po 4 dny pro odborníky probíhají jednak prezentace mladých výzkumníků v oblasti energií, dále Evropská konference o peletách, Evropská konference o energetické účinnosti a Energetická změna průmyslu, a zakončeny jsou Chytrou e-mobilitou. Účastní se jich přes 650 odborníků ze 60 zemí a veletržní správa pro ně zajišťuje zdarma speciální autobusovou dopravu z okolních krajů.

Pak teprve pokračuje dalšími 3 dny pro běžné návštěvníky (kterých bývá přes 80 000, vystavovatelů přes 380), kde jim nabízí největší rakouskou přehlídku nejen fotovoltaiky a jejího managementu, ale i akumulace elektrické a tepelné energie, ekologické výroby tepla, technického zařízení budov včetně udržitelného stavebnictví a tepelných izolací a doprovodných přednášek a programů. Začínají vyhlášením inovativních cen EnergieGenie, kde byl letos oceněn např. peletový kotel s elektrostatickým odlučováním popílku, okenní křídlo se zakrytým rámem a s tepelnými ztrátami jen 0,71 W/m2K, či energeticky úspornější (a bez hluku ventilátoru) tepelné čerpadlo země-voda či spodní voda-voda.

Hlavním tématem veletrhu byla letos synergie výstavby – sanity – bydlení s vytápěním a získávání energie. A silný důraz byl kladen na inovace, renovace a sanace, zvláště pak v oblasti koupelen, které nová technika mění v multifunkční bezbariérový prostor, přívětivý i pro staré lidi či s omezenou pohyblivostí (bezdotykové ovládání, sprchy bez vaniček, vany s bočními dvířky, WC s bez okrajovým splachováním, které se lépe čistí).

Nové trendy umyvadel a WC.

Z exponátů nejvíce zaujaly fotovoltaické panely se šířkou pro falcované krytiny, hybridní fotovoltaický panel s opačnou fototermickou stranou s celkovou účinností až 80 %! (ochlazuje přední fotovoltaickou část a zadní vytápí užitkovou vodu), turbulátory výměníků kotlů kombinované s jejich čisticí spirálou, tenkovrstvá dřevěná podlaha s elektrickým topením pro renovace (výška pouhých 16 mm), venkovní skleněná zábrana pro děti či domácí mazlíčky při otevřených skleněných dveří,15 kg„ cihly“ ze dřeva pro nosné i nenosné zdi dřevostaveb, nám starším dobře známý heraklit, zde pod jiným názvem, formátem a barvou, nám takřka neznámá přírodní izolace z jílu (byť již přes 30 let na kraji Průhonic stojí restaurace Hliněná bašta z místní hlíny), umělý štěrk ze skleněných střepů (umíme též, nejen tepelně izoluje, ale i plave a je nenasákavý), parní vysavač (parní mop mám, vodní vysavač též, ale parní vysavač ještě ne). A jaká umyvadla se u nás budou nabízet za pár let je vidět na fotu Nové trendy. Chytré řešení, jak budeme již brzy i my nosit zálohované nafouklé petky do obchodů ukázali Rakouští instalatéři (kterým by to při tom mohlo být jedno) pod heslem „víme, jak to jde“ a s příznačným mottem: „Instalujeme energii života“.

Zkrátka tato výstava je vždy o několik let před našimi výstavami, a jediné, v čem jsme na tom podobně, je pouze(ne)zájem o doprovodný program o vodíku, který Rakušáky ani Čechy zatím nijak netrápí (když máme dostatek dřeva).Proto na tuto výstavu rád jezdím již skoro 35 let, i proto, že je nejen pro pražáky díky Energy Centre České Budějovice dostupná lépe než např. ostravská Infotherma (Jižním expresem to ráno z Prahy do Budějovic trvá jen 1,5 hodiny, u nádraží čeká autobus, který zájemce odveze přímo na výstaviště a po 15. hodině si je zase vyzvedne a odveze zpět na nádraží (zatímco jen vlak z Prahy do Ostravy jede 3,5 hodiny + cesta na výstaviště) a to vše za pouhých 490 Kč včetně vstupenky na veletrh a možnosti využít česky komentovanou prohlídku veletrhu. Energy Centre České Budějovice je totiž partnerskou organizací Hornorakouského spolku úspor energií, na jehož rozlehlém stánku je vždy k dispozici zdarma několik desítek různých, velmi kvalitních a aktuálních (ne jako u nás, kde se rozdávají i letáčky přes 10 let staré) poradenských brožurek (a fundovaných poradců) ze všech oblastí úspor, tedy nejen energetických, ale i stavebních či finančních. 

Obdobný německý veletrh ISH ve Frankfurtu nad Mohanem, který se koná v druhé půlce března, je sice větší, ale během jediného dne těžko pro nás přístupný a nocleh v tu dobu je tam za astronomické částky nebo 50 km daleko od výstaviště a po přecpané dálnici. Ten rakouský je nám Čechům podstatně bližší nejen zaměřením především na úspory a na dřevo než na komplikovanou a drahou elektroniku, ale i mentalitou, kdy rakouští vystavovatelé ho berou spíše než „kšeft“ jako příjemné sousedské popovídání, kdy je možno s nimi i žertovat, oproti „koženým“ Němcům, orientovanými především na zisk. A pokud si někdo chce něco koupit, dostane odkaz na webové stránky vystavovatele či výrobce a přes e-shop si to může objednat, přičemž ceny v některých případech jsou srovnatelné s těmi našimi.

Takže se těším s Vámi na shledanou příští rok!

Autor : Text a foto: JUDr. Ing. Petr Měchura

Úvodní foto : Zálohované petky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *