Jestliže chcete ušetřit za energie, není třeba se nějak výrazně omezovat. Stačí změnit své návyky a dodržovat pár jednoduchých pravidel, například při koupi nových spotřebičů a žárovek. Nevíte, co přesně začít dělat jinak? Máme pro vás 77 tipů, které vám pomohou ušetřit na výdajích za vaši domácnost.
- Podívejte se na smlouvy, které jste uzavřeli s dodavateli. Máte různou cenu kWh v průběhu dne?Hlídejte si vysoký a nízký tarif a podle toho zapínejte pračku a další spotřebiče. Jestliže máte jednotarifní sazbu za elektřinu, podívejte se na vaši skutečnou spotřebu a zvažte změnu sazby z nízké spotřeby na střední spotřebu nebo obráceně.
- Máte vhodný hlavní jistič? Za jistič platíte dodavateli elektřiny paušální částku a její výše se mění podle typu jističe.Zjistěte si, kolik energie spotřebujete a zvažte jeho výměnu vzhledem k vašemu skutečnému odběru.
3.Projděte si nabídky různých dodavatelů energií a jděte za tou výhodnější.
Jak ušetřit za energie na osvětlení?
- Pokud odcházíte z místnosti, zhasněte!Toto doporučení se netýká jen klasických žárovek, ale i led žárovek. Pokud však sedíte v kanceláři, kde máte zářivky a odcházíte z místnosti každých 5 minut, bude lepší nechat zářivky svítit, než je vypínat a zhasínat. Zářivky mohou mít vyšší spotřebu právě při rozsvícení, ale hlavně se zkracuje jejich životnost.
- Vyměňte své staré klasické žárovky za úsporné LED žárovky nebo zářivky.Přestože je pořizovací cena úsporné varianty vyšší v porovnání s obyčejnou žárovkou, jejich provoz se v domácnosti skutečně vyplatí.
- V méně využívaných místnostech jako je sklep, WC nebo komora, použijte klasické žárovky. Mají totiž okamžitý náběh do plného výkonu.
7.Ve společných prostorech nainstalujte pohybová čidla.
Pohybová čidla nemusí být drahá, podívejte se na aktuální cenu zde.
- Venkovní osvětlení můžete řešit solárním osvětlením.
- Osvětlení vybírejte jen ve specializovaných obchodech. Záruční podmínky a veškerý servis je jistotou, když zrovna nebudete mít kliku na kus.
- Pravidelně utírejte prach ze svítidel i ze žárovek. Prach může pohlcovat až 20 % světla, proto stírejte prach nejen ze žárovky, ale i ze stínidla lampy.
- Vymalujte si pokoje světlejší barvou. Ta totiž odráží mnohem více světla.
Jak ušetřit výdaje za provoz spotřebičů?
- Nenechávejte spotřebiče uspané na pohotovostní režim, ale skutečně je vypněte.Tyto nenápadné žrouty elektřiny poznáte například podle svítící diody nebo hodin.
- Jestliže nelze přístroj úplně vypnout ani hlavním vypínačem (video, DVD, reproduktory), napojte ho přes prodlužovací šňůru s vlastním vypínačem a ten vypínejte celý.
- Nastavte si automatické přepínání spotřebičů do režimu spánku.Tuto možnost nemáte jen u PC nebo notebooků, ale i u televize. Kolikrát se stane, že u filmu usnete? Zabraňte zbytečnému odběru v době, kdy přístroj už nepotřebujete.
- Vytáhněte nabíječky ze zásuvky, když zrovna nic nenabíjejí.I když to nevypadá tak i nabíječka v zásuvce odebírá Watty, ale jen je přemění na teplo.
- Při použití jakýchkoliv elektrických spotřebičů, dodržujte pokyny výrobce.
- Jestliže pořizujete nový spotřebič do domácnosti, sáhněte raději po energetické třídě A+++. Případné vyšší počáteční náklady se vám vrátí v nízké spotřebě vody a elektřiny.
- Jste doma sami, nebo máte velkou rodinu? I tento parametr hraje důležitou roli při volbě nového spotřebiče. Nekupujte si zbytečně velkou pračku nebo myčku nebo naopak příliš malou, protože pak ji budete plnit víckrát. Některé spotřebiče mají i úsporné programy pro poloprázdné naplnění.
- Jestliže si nejste jistí spotřebou přístroje, pořiďte si měřič elektrické energie do zásuvky.Na některých modelech lze nastavit i vaši aktuální cenu kWh a na displeji se vám ukáže kolik vás provoz přístroje skutečně stojí.
Jak ušetřit na provozu lednice a mrazáku
- Lednici i mrazák umístěte na suchém a chladném místě. Vyhněte se umístění hned vedle sporáku nebo trouby.
- Ideální teplota pro běžný provoz ledničky je okolo +5 °C. Pokud budete chladit na nižší teplotu, zvyšujete tak spotřebu energie.
- Kontrolujte těsnění po obvodu dveří a občas ho umyjte.
- Do ledničky ani mrazáku nevkládejte teplé potraviny.
- Do ledničky ani mrazáku nevkládejte nezakryté potraviny, protože odpařování způsobuje námrazu.
- Pravidelně odmrazujte ledničku i mrazák. Námraza silnější než 5 mm výrazně zvyšuje spotřebu elektřiny.
- Pořiďte si ledničku s no-frost systémem, který netvoří námrazu.
- Ledničku ani mrazák neotvírejte zbytečně.
- Jednou za čas očistěte chladič od prachu, který může omezovat ochlazování.
Jak ušetřit při vaření?
- Při výměně elektrického sporáku zvolte raději nový typ než náhradu již používaným spotřebičem. Nové typy elektrických sporáků ušetří oproti starším typům 20-30 % energie.
- Pro vaření zvolte vhodné nádobí. Například pro varné desky s indukčním ohřevem jsou vhodné pouze magneticky vodivé kovové nádoby, ale nerezové a skleněné rozhodně nejsou vhodné.
- Při vaření vybírejte vhodnou velikost hrnce tak, aby odpovídala množství jídla.
- Podle velikosti hrnce zvolte i velikost plotýnky.
- Používejte pokličky.
- Troubu během pečení zbytečně neotevírejte. Ideální jsou prosklená dvířka pro kontrolu pokrmů.
- Chystáte se dlouho vařit? Využijte tlakový hrnec neboli papiňák.
- Pokrmy do hmotností 500 g ohřívejte raději v mikrovlnné troubě.
- Spoléhejte se na zbytkové teplo.Vypněte sporák nebo troubu těsně před koncem vaření a jídlo nechte dojít na sporáku, aniž byste spotřebovávali elektřinu či plyn.
Jak umýt nádobí s minimálními náklady?
- Nemyjte nádobí pod tekoucí vodou, ale vždy ji vypínejte nebo si napusťte dřez.
- Zastaralou myčku vyměňte za nový typ. Nové myčky spotřebují méně elektřiny a jsou i úspornější než ruční mytí nádobí.
- Do myčky naskládejte nádobí chytře.Uvidíte, že se ho tam vejde mnohem víc, ale myčku spustíte jen jednou.
- Používejte kvalitní mycí prostředky.
- Pravidelně čistěte filtr odtokové vody.
Praní, sušení a žehlení. Jak co nejvíce ušetřit?
- Používejte kvalitní prací prostředky s vysokou účinností při nízkých teplotách.
- Kupte si novou pračku. Nové typy spotřebují v porovnání s pračkami z osmdesátých let méně elektřiny a téměř o polovinu méně vody.
- Pořiďte si zvlášť sušičku a pračku. Pračka kombinovaná se sušičkou má vyšší spotřebu.
- Nenechávejte zapnutou žehličku, jestliže od žehlení někam odběhnete.
- Stejně jako u sporáku a trouby se můžete spolehnout na zbytkovou energii, kdy stačí vypnout žehličku chvilku před koncem žehlení a poslední kousky prádla tak vyžehlíte zdarma.
Jak ušetřit za vodu?
- Používejte pákové vodovodní baterie. Jsou mnohem úspornější než klasické kohoutky.
- Nikdy nenechávejte téct vodu zbytečně. Vždy se vyplatí otočit kohoutkem a neplýtvat energií ani vodou.
- Dejte přednost sprše před koupelí.
- Nezalévejte zahradu pitnou vodou.
- Kontrolujte kapající kohoutky a protékající záchod.
- Pořiďte si WC stop, který se umístí do nádržky, nebo si kupte nádržku s dvojitým či trojitým splachováním.
Tipy na úsporu na vytápění a ohřev vody
- Jestliže elektřinou topíte,využijte dvoutarifní sazbu.Zkonzultujte tuto možnost s vaším dodavatelem elektřiny.
- Zbytečně nepřetápějteobytné místnosti.
- Zavírejte dveřemezi rozdílně vytápěnými místnostmi.
- Díky podlahovému topením dosáhnete příjemného tepla o několik stupňů dříve než u klasických radiátorů. Navíc vám teplo bude stoupat od podlahy vzhůru a tím se zajistí rovnoměrný ohřev vzduchu.
- Bojler nechte pravidelně čistit, zvýšíte tím podstatně jeho účinnost.
- Bojler zbytečně nepřehřívejte. Průtokový ohřívač je dobré nastavit na teplotu sprchování a už ho dál nemíchat se studenou vodou.
- Umístěte bojler co nejblíže vodovodní baterii a trubku s teplou vodou opatřete kvalitní izolací po celé délce.
- Používejte studenou vodu. Nemusíte se studenou vodou přímo sprchovat, ale pračka může prát i při nízkých teplotách.
- Veškerá topná tělesa jako jsou radiátory, akumulační kamna či přímotopné konvektory nezastavujte nábytkem ani přes ně nedávejte závěsy.
- Na začátku topné sezóny odvzdušněte radiátory.
- Dejte za radiátory a topná tělesa tepelně izolační fólii.
- Nejlepší volbou umístění topných těles je pod okny. Teplo stoupá vzhůru a mísí se se studeným vzduchem, který přichází od oken. Dochází tak k samovolné cirkulaci vzduchu.
- Při provozu klimatizace zavřete okna i dveře v chlazené místnosti, aby teplý vzduch zvenku nevnikal zpět do místnosti.
- V zimě větrejte jen velmi krátkou dobu.
- Uvažujete nad tepelným čerpadlem? Tepelné čerpadlo dokáže vytápět i ohřívat užitkovou vodu.
- Jestliže plánujete nebýt doma, zatáhněte závěsy i žaluzie. Omezítetak tepelné ztráty okny.
- Nastavte si regulaci teploty podle skutečného využití místností.V době, kdy jste v práci, nastavte teplotu na cca 18 °C a topný režim se zvýšenou teplotou nastavte na dobu, kdy se vracíte z práce.
- Jestliže máte krb, zvažte pořízení teplovodní vložky. Přebytečné teplo je tak možné využít do topné soustavy.
- Využijte slunce jako zdroj energie, který je stále zdarma. Investice do solárních panelů na ohřev vodynebo fotovoltaických panelů pro výrobu elektřiny je velmi diskutovanou otázkou, kterou je vhodné probrat s odborníkem.
Stavební úpravy pro úsporu energií
- Máte stará okna, která netěsní? Zvažte výměnu a podívejte se na tepelně izolační okna. Eliminují tepelné ztráty, ale pojí se s tím i několik dalších faktorů, které je potřeba vyhodnotit. Nová okna totiž mohou neprodyšně uzavřít místnost, která léta fungovala v určitém režimu. Tím by mohlo dojít ke zvýšené vlhkosti a vzniku plísní na zdech.
- Energetické úspory přinese dostatečné a odborně zhotovené zateplení objektu. Je nutné zateplit nejen obvodové stěny, ale i podlahy, stropy, střechu. Zateplení by mělo být vždy z vnější strany objektu, aby nedocházelo ke vzniku “tepelných mostů”.
- Výměna staré elektroinstalace. Starý systém elektroinstalace totiž může mít vyšší spotřebu a výměnou tak máte šanci nejen ušetřit peníze, ale i vylepšit požární zabezpečení.
- V rámci stavby nového domu nebo i rekonstrukce si vždy dobře promyslete, kde chcete mít zásuvky. Jestliže jich zvolíte málo, následné používání prodlužovacích kabelů povede k větším ztrátám energie.
- Stavíte nový dům? Seznamte se s energeticky úsporným bydlením, pasivním domem nebo dřevostavbou.
Před tím, než se pustíte do finančně náročnějších změn, jako je výměna spotřebičů, rekonstrukce nebo zateplení domu, propočítejte si, jestli se vám investice do energeticky úspornější varianty vyplatí – respektive, za jak dlouho se vám investice vrátí. U finančně náročnějších technologií se může stát, že doba návratnosti investice bude větší než životnost daného přístroje. V tu chvíli budete sice šetřit energie, nedojde však k úspoře financí.
Vypočítejte si dobu, za kterou se vám vrátí investice do energeticky úspornějšího domu.
Tipů, rad i doporučení je mnoho a snad vám tento delší přehled pomohl se v nich zorientovat. Většinou stačí používat a dodržovat pár zásad, které nám ve výsledku ušetří peníze a peníze představují čas, který můžeme trávit i lépe.
Máte i vy nějaké vlastní tipy, jak v domácnosti ušetřit? Podělte se o ně s námi a našimi čtenáři v diskuzi.
Autor: Ing. Kristina Nešporová
Zdroj: https://www.drevostavitel.cz