Topný systém se skládá z mnoha součástí, jejichž efektivní provoz přispívá k tepelnému komfortu všech členů domácnosti a úspoře nákladů za energie. K optimalizaci výroby tepla a jeho spotřeby, která bývá, především v závislosti na ročním období, velmi proměnlivá, slouží instalace tzv. akumulační nádrže. Představujeme Vám akumulační nádrže NAD 1500/2000 v1/v2, které jsou určené do budov s větší spotřebou tepla – např. rodinných domů nebo menších průmyslových provozů, a akumulační nádrž NADO v6. Tento typ navíc slouží i k ohřevu teplé užitkové vody v přídavném nerezovém výměníku, případně její předehřev pro jiný ohřívač.
Akumulační nádrž je přídavné zařízení umístěné v topném systému, které slouží k nepřerušovanému odběru tepla dodaného různými zdroji vytápění (např. kotlem na pevná paliva, tepelným čerpadlem, krbovou vložkou nebo solárními kolektory) a k ukládání jeho přebytků pro následné využití, např. v době výpadku primárního zdroje. Některé zásobníky dovolují kombinovat i zapojení více zdrojů, případně souběžný ohřev teplé vody. Akumulační nádrže NAD v1 a v2 s celkovým objemem topné vody 475 až 2007 litrů jsou vhodné jako vyrovnávací zásobníky především k topným systémům s krby a kotli na tuhá paliva. Tato zařízení tak mohou fungovat na plný výkon, čímž se dosáhne nejvyšší účinnosti využití paliva, nejnižších emisí znečišťujících látek a snížení nákladů na provoz. Díky optimálnímu průběhu spalování se navíc zvýší životnost zdroje vytápění.
Akumulační nádrže NAD je možné doplnit speciální snímatelnou izolací, jež minimalizuje tepelné ztráty zásobníku, nebo topnými jednotkami TPK a TJ 6/4” s provozním a bezpečnostním termostatem, které slouží k pomocnému dohřevu vody. Při výběru jejich velikosti v litrech záleží na mnoha faktorech, které musí posoudit zkušený odborník: na typu zdroje tepla, výkonu topného systému, velikosti prostoru či míře jeho tepelných ztrát. Základní velikost lze určit vynásobením 50 litrů výkonem topného systému. Pro budovy s větší potřebou tepla, např. průmyslový provoz, je pak možné využít i propojení několika menších akumulačních nádrží dohromady. Rychlejší návratnost investice do jejich pořízení zajistí např. státní příspěvek z tzv. kotlíkových dotací, který slouží k výměně kotle na pevná paliva za ekologičtější zdroj vytápění.
V hlavní roli slunce a voda: environmentálně šetrné řešení v bytovém domě ve Znojmě
Podobný typ topného systému využívá například jeden z bytových domů ve Znojmě, ve kterém jsou čtyři zásobníky typu NADO v6 s celkovým objemem akumulace kolem 2 500 l propojeny s 25 solárními kolektory Suntime. Solární systém zde primárně ohřívá akumulační vodu ve dvou zásobnících NADO 750/35 v6 a k jejímu dohřívání následně slouží dva zásobníky NADO 500/25 v6. Pokud je teplota v kolektorech vyšší než v dohřívacích nádržích, je možné topit právě do nich, pokud je nižší, předává systém teplo do předehřívacích nádrží. Toto řešení umožňuje udržet teplotu v kolektorech na nižší úrovni, což má velký vliv na jejich účinnost a úsporu nákladů. „Akumulační nádrže typu NADO obsahují na rozdíl od typu NAD vnořený nerezový výměník pro přípravu teplé užitkové vody, která se předehřívá – v případě bytového domu ve Znojmě – v zásobnících NADO 750/35 v6. Její příprava průtokovým ohřevem je zde uzpůsobena potřebám budovy s téměř 100 obyvateli, jejichž denní spotřeba se pohybuje kolem 2,5 m3. Její pravidelnou termickou hygienizaci proti bakterii legionelle zajišťuje solární systém, nebo doplňkový zdroj, v tomto případě plynový kotel.“