Vyhledat:

Jak správně zatopit v kamnech a krbech

Situace, kterou zná spousta z nás. Koupili jsme si nový krb či krbová kamna a těšili jsme se na zimu strávenou v jejich blízkosti. Komu by se nelíbil pohled do plamenů, které celý váš domov prosytí teplem a romantickou atmosférou? Avšak k tomu, abyste si mohli tohoto tepla užívat, budete potřebovat vědět, jak v krbu či kamnech správně zatopit a přikládat.

 

 

Spolu se  podíváme hned na dva způsoby vytápění domova s pomocí dřeva. Ze všeho nejdříve se podíváme na krbová kamna, která mají v českých domácnostech větší zastoupení, poté se podíváme i na topení v krbech s otevřeným ohněm.

Správný tah do komína je naprostým základem

Mnozí z nás se setkali se situací, kdy si koupili nová krbová kamna, připojili je na komín, zatopili. Místo hřejivého ohně však získali pokoj plný kouře. Příčina není většinou v nekvalitě kamen, ale v komíně. Právě s komínem souvisí naprostý základ jakéhokoliv topení v kamnech.

Velmi častým problémem při topení kamny bývá špatný tah do komína. Nemůžeme čekat, že kamna s nejrůznějšími parametry (i co se výkonu týče) budou zvládat pracovat se stejným komínem. Komín musí mít správnou výšku, měli byste jej před použitím pořádně vyčistit. Také by měl být komín dobře vyspárovaný. V případě, kdy si nevíte rady, se raději ptejte odborníků. V případě, že je komín vyřešen, se přesuneme na samotné topení.

Oheň se musí pořádně rozhořet

Při zatápění bychom měli vždy zkontrolovat, zda jsou uzavřeny čisticí otvory do komína, přičemž přívod primárního vzduchu by měl být otevřen (oheň potřebuje kyslík k tomu, aby mohl hořet). Problém s hořením může nastat i ve chvíli, kdy výměník ochlazuje topeniště až příliš dlouho. V tuto chvíli vám pomůže zakoupení a instalace spínacího termostatu oběhového čerpadla, na kterém si nastavíte teplotu na zhruba 50–55 °C. Druhou variantou je zakoupení termoregulačních ventilů, které nainstalujete přímo na radiátory, které pak můžete vypnout do doby, než se oheň v kamnech pořádně rozhoří.

Zápach hned nemusí znamenat pohromu

Velmi častou příčinou nepříjemností je i zápach z kamen. Ten má většinou dvojí původ. Buď jsou kamna nová, a to, co cítíte, je pouze vypálený ochranný lak – tato situace během chvíle vymizí. Nebo špatně zatápíte. Ideálně bychom měli na spodek kamen vložit podpalovač (pokud to bez něj nejde), na něj zmačkaný papír. Na papír položíme třísky – a až na ně trochu silnější polínka, na které ke konci dáme silnější polena. Mezi těmito vrstvami musí být dostatek vzduchu. Pokud chcete, aby vám dřevo dobře hořelo, mělo by být dobře proschlé. Takové dřevo má vyšší výhřevnost a méně se z něj kouří.Co se týče druhu dřeva, nejlépe hoří smrk a bříza – tyto dřeviny jsou dobré na podpal. Ke klasickému přikládaní je ideální dubové či bukové tvrdé dřevo, které má vysokou výhřevnost.

Jak přikládat v krbových kamnech

Když už oheň v krbových kamnech hoří, musíme začít pravidelně přikládat. Pokud nechceme, aby bylo během přikládání vše zakouřeno, musíme ještě před otevřením dvířek nastavit kamna tak, aby šel vzduch do kamen pod rošt – zespodu. U většiny kamen to funguje tak, že se zavře přívod druhotného vzduchu a hlavní přívod se otevře. Poté se čeká, až se plamen více rozhoří a kouř vzejde do komína. Potom je čas na otevření dvířek. Ty otvírejte pomalu, myslete na to, že do kamen dodáte ještě více vzduchu. Nyní můžete do kamen přiložit další dřevo – ideálně na rozžhavené uhlíky.

Topení v krbu má svá specifika

Při topení v krbu hraje velkou roli výběr dřeva. Nejlepší je kombinace tvrdého dřeva s měkčím, které musí být dobře proschlé. Právě měkké dřevo lépe hoří, proto jde o dobrou podporu hoření tvrdého dřeva, které naopak hoří pomalu a déle. K dobrému hoření a správnímu tahu do komína však můžete dopomoci i dostatečným přívodem kyslíku. V uzavřeném krbu regulujeme přívod kyslíku s pomocí průduchů a klapek ve vložkách (nebo automatickou regulací). U otevřeného krbu dáváme pozor, aby žhavé uhlíky nespadly do pokoje (to platí i při přikládání). Právě třísky z měkkého dřeva mají tendence praskat a vystřelovat žhavé uhlíky kolem sebe. Tomu lze zabránit přidáním ochranné mřížky. Roztápět můžete podobně jako v krbových kamnech.

Dřevo na topení musí být suché

Ačkoliv je tvrdé dřevo dražší než dřevo měkké, jde o typ dřeva, který hoří mnohem déle. Ideální by bylo dobré topit čtvrtinou měkkého a třemi čtvrtinami dřeva tvrdého. Díky měkkému dřevo se oheň v krbu rozhoří rychleji, s tvrdým pak můžete přikládat.

Dřevo na topení se snažte hromadně neskladovat přímo u krbu či kamen, kde by docházelo k dalšímu vysychání a ztrátách na výhřevnosti. Místo toho vždy noste jen tolik dřeva, kolik využijete. Nikdy netopte čerstvým a mokrým dřevem. Špalky rozštípejte na menší polínka – ta nechejte pořádně proschnout. Topení mokrým dřevem je nejen nepraktické, může být i nebezpečné. Čerstvé dřevo obsahuje až polovinu vody, při spalování pak vzniká dehet, který se usazuje v komínovém průduchu a může zvýšit riziko požáru. Nemluvě o tom, že takové dřevo špatně hoří, zapáchá a může krb poškodit.

Autor: Nikola Zatloukalová
redaktorka a blogerka
Zdroj: www.drevostavitel.cz

Komentáře

  1. Miroslav napsal:

    ” Pokud chcete, aby vám dřevo dobře hořelo, mělo by být dobře proschlé. Takové dřevo má vyšší výhřevnost a méně se z něj kouří.”……….. “Dřevo na topení se snažte hromadně neskladovat přímo u krbu či kamen, kde by docházelo k dalšímu vysychání a ztrátách na výhřevnosti”…. hmm… topím doma v kamnech 50 let, ale tato protikladná tvrzení mě docela překvapila :)))…. Mirek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *