Vyhledat:

Jak zásadně snížit náklady za topení, a navíc topit ekologicky? Inspiraci můžeme najít ve Švédsku

Výdaje za topení činí nemalou částku v každém rodinném rozpočtu. Existuje však řada řešení, jak tyto výdaje výrazně snížit. Jedním z nich je, že si palivo můžete průběžně sami vypěstovat, a topit tak v podstatě zadarmo.

 

 

 

K palivové soběstačnosti potřebujete velký pozemek, ovšem ne tak rozlehlý, jak si možná někteří myslí. Nemusíte vlastnit zrovna kus lesa. Důležitě je především pustit se do pěstování rychle rostoucích dřevin.

V našich krajích je to prozatím nezvyklé, ale například Švédsko je první na světovém žebříčku v pěstování ekologického paliva. Vše funguje tak, že každé 2 až 3 roky specializované švédské firmy řežou silné pruty ze stromů, které za tímto účelem pěstují. Stromy poté opět na jaře obrazí novými pruty. Dřevo z prutů je následně zpracováno na pelety, kterými se topí. V tomto případě se však jedná o průmyslové zpracování, které v domácích podmínkách budete realizovat jen velice těžko.

Vlastníte-li ale dostatečně velký pozemek, můžete pěstovat dřeviny, které jsou schopné už za 5 let dosáhnout dostatečné mohutnosti, aby je bylo možné porazit a použít jako palivové dřevo. Z našich domácích dřevin to mohou být některé vrby, nejčastěji jsou ale využívány Japonské topoly.

„Japonský topol vyroste již za 5 let do výšky přibližně 15 m. Je proto využitelný i jako účinný větrolam, ale v našich podmínkách je vhodný právě k vytápění. K tomu, abyste byli naprosto soběstační pro ohřev vody a vytápění průměrného rodinného domu, byste potřebovali mít přibližně půlhektarovou plantáž, tedy pozemek o rozloze 100 x 50 m. Ovšem i na menším pozemku lze vytěžit poměrně velké množství dřeva, které citelně uleví nákladům na vytápění domu. Topoly se kácejí v zimě, v době vegetačního klidu. Na jaře pařezy opět obrazí a takto lze topol využívat přibližně 20 až 25 let. Výhřevnost topolu je přitom srovnatelná s výhřevností hnědého uhlí. Na rozdíl od uhlí je ale vytápění topolem naprosto ekologické. Oxid uhličitý, který při pálení vypustíte do ovzduší, totiž ze vzduchu opět odeberou při svém růstu ostatní topoly.

Stačí tedy zasadit topoly, počkat 5 let, pořídit motorovou pilu, štípačku na dřevo a topíte zcela soběstačně s minimálními výdaji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *