Vyhledat:

Jubilejní 30. mezinárodní veletrh AMPER 2024

Po několika letech jsem se opět jel podívat do Brna na veletrh AMPER – SMART AND CONNECTED WORLD, který jsem už od jeho počátků pravidelně navštěvoval. Ten pořádala jako obvykle agentura TERINVEST a konal se ve dnech 19. až 21. 3. Již sice samozřejmě podobně jako jiné veletrhy není tak veliký, jako býval kdysi, a nevypadává již mobilní síť pod náporem návštěvníků, ale přesto se mu podařilo zaplnit obě velké haly F a V s 20.000 m2 výstavních ploch (foto Zaplněné haly), takže bylo co prohlížet. Zúčastnilo se ho 410 vystavovatelů z 23 zemí, z toho 150 ze zahraničí, nejvíce 34z Číny, čímž přeskočila i sousední Slovensko s 27 vystavovateli. Současně s veletrhem se zde konalo i 11 seminářů a konferencí, a především AMPER SUMMIT za účasti předsedy vlády ČR Petra Fialy na aktuální téma Budoucnost českého jaderného průmyslu ve střední Evropě. Není tedy divu, že na tento ryze odborný veletrh zavítalo nakonec přes 23 000 návštěvníků! A zájem byl i ze strany novinářů, kteří oproti pražským veletrhům mohli v klidu pracovat a občerstvit se v příjemném tiskovém středisku, zatímco v PVA v Praze už nedostanou ani čistou vodu.

Proběhla i prestižní soutěž o nejpřínosnější exponáty veletrhu, které se zúčastnilo 17 firem a ocenění Zlatý AMPER 2024 nakonec obdržely firmy:

  • Brady s.r.o. (Brady Portable RFID Kit)
  • ENIKA.CZ s.r.o. (Přijímač DALI pro stmívání a řízení teploty barvy bílého světla)
  • KEYENCE INTERNATIONAL (VL-700 Series – 3D Scanner CMM)
  • Vysoké učení technické v Brně (Smartbox)
  • Západočeská univerzita v Plzni,  Fakulta elektrotechnická (Distribuční transformátor s environmentálně šetrnou elektroizolační kapalinou v provedení Eco-design II)
Nový typ stožárů

Z ostatních exponátů mne nejvíce zaujaly různé typy obrovských transformátorů několika výrobců , které budou nyní potřeba hlavně na Ukrajině. A osobně mne zajímaly i nové typy stožárů elektrického vedení české společnosti EGE(foto Nový typ stožárů), které se snad už při změně směru vedení nebudou při námraze lámat jako ty současné – zkrátka ne vše, co splňuje normu je v pořádku. A samozřejmě nemohlo ani chybět různé speciální nářadí pro elektromontéry firmy Klauke ze Slovenska, které jinde běžně k vidění není , a které jim usnadní práci nejen při montážích, ale i opravách často zbytečně polámaných vedení. A ani naši kutilové nepřišli zkrátka, protože se veletrhu zúčastnilo i několik firem se všemi možnými i nemožnými součástkami, komponenty a aplikacemi.

Robotika všech výrobních procesů v elektrotechnice, která usnadňuje namáhavou či přesnou práci, byla vidět na každém kroku, takže nepřekvapila ani ukázka robotů ve tvaru zvířat. Firma AERS patřící do moravské skupiny FENIX pak vystavovala obří LiFePO4 bateriová úložiště , která ale vzhledem k jejich současné ceně, byť jsou sestaveny z vyřazených článků automobilek, mají smysl jen pro velké podniky, které mají vlastní fotovoltaickou elektrárnu a u kterých nelze výrobní proces zastavit ani při výpadku elektřiny, protože je to ta bezkonkurenčně nejdražší akumulace energie. Firmu Fenix lze ale pochválit za pěkné a názorné prospekty k projektům úsporných domů, byť zrovna fotovoltaika se k ohřevům vody v bazénech vůbec nehodí, když tam má až 5x menší výkon než stejně veliké fototermické kolektory, což dobře vím i z osobní zkušenosti.

Na druhé straně další moravská firma BONEGA přišla na veletrh opět se svými dalšími novinkami pro malou fotovoltaiku, například s přepínači sítí, speciálními rozvaděči nebo s dálkovým přenosem pokynů z HDO či s dálkovými odečty vodoměrů či elektroměrů. Zajímavé byly i řídící jednotky NEURON (foto spínače NEURON) firmy unipitechnology, které jsou nezbytné pro automatizaci nejen výrobních procesů, ale i těch v domácnostech.

Spínače NEURON

Ze zahraničních firem bylo nejvíce prezentací z Číny, jejichž stánky ale zely často prázdnotou z důvodů oboustranných problémů se vzájemnou komunikací. Ta byla možná jen přes angličtinu, kterou ale v odpovídající úrovni neovládala ani čínská, ale především ani druhá strana, když naše starší generace se učila především ruštinu. Byla to velká škoda, protože jistě měly co nabídnout. Na nedávném veletrhu v Praze to jedna větší čínská firma vyřešila elegantně tím, že využila služeb Číňanky studující v Praze češtinu, kterou dokonce už dobře uměla. A podobně je velká škoda, že na poslední chvíli byla odřeknuta účast indických firem, údajně z důvodů zadrhnutí udělení víz.

Zajímavou novinkou pak bylo AMPER INOVATORIUM, tedy široká prezentace technických univerzit, výzkumných center a startupů a propojení jejich výsledků s praxí, čemuž napomáhal i stánek Czechinvestu. Zajímavá zde v této souvislosti byla i pěkná prezentace Technického muzea v Brně, které je z hlediska techniky opravdu na špičkové úrovni, což mohu potvrdit i osobně. A kdo nezná minulost, tak těžko pozná budoucnost. Nelze zde opominout i zajímavý počin Fakulty elektrotechnické ČVUT , která připravila pro zájemce o studium nábor členů týmu průzkumné MISE MARS, kde si mohli ověřit svou motivaci ke studiu právě této fakulty, aby neodcházeli po absolvování této fakulty mimo obor.

Veletrh byl úspěšný, a tak se lze těšit na jeho pokračování v příštím roce, kdy se bude konat od 18. do 20. března 2025 opět na výstavišti v Brně.

Autor: Text a foto: JUDr. Ing. Petr Měchura

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *