Vyhledat:

Představení na ISH: Systém C. Nový rozměr energetické účinnosti. Řízené vytápění a chlazení pro rozsáhlé projekty.

Na mezinárodním veletrhu ISH ve Frankfurtu nad Mohanem prezentoval GDTS (Glen Dimplex Thermal Solutions) unikátní systém, v kompaktním a modulárním provedení, navržený inženýry GDTS. Je určen zejména pro komerční projekty, s vysokým stupněm prefabrikace. Mimořádně flexibilní hydraulická řešení, dokonalé propojení sítí a komplexní nabídka služeb. GDTS se zaměřuje na systém vytápění a chlazení komerčních projektů – přesněji na systém C. Modulární, přizpůsobitelný systém, založený na nejmodernější technice tepelných čerpadel šetrných k životnímu prostředí. Výkon vytápění a chlazení je přesně přizpůsoben projektu stavby a kombinován s vhodnými hydraulickými komponenty. Pro větší flexibilitu v konstrukci je možné kdykoliv použít také kaskádu tepelných čerpadel vzduch / voda.
Zejména komerční objekty obvykle musí rychle startovat. Protože čas jsou peníze. Vzhledem k obzvláště vysokému stupni prefabrikace a modularitě je tedy systém C vhodný pro sériovou výstavbu, pro maloobchodní objekty nebo komerční nemovitosti.

Systém. Univerzální použití.

Základem systému C je obzvláště energeticky účinné tepelné čerpadlo šetrné k životnímu prostředí, které na trhu dosud neexistovalo. Tepelné čerpadlo vzduch / voda o výkonu 60 kW, určené pro venkovní instalaci, je vybaveno přírodním chladivem – propan R290. Má reverzibilní použití – díky kombinovanému řízení vytápění a chlazení. Tepelné čerpadlo může být instalováno mimo budovu pro úsporu místa, například na střeše. Systém je doplněn kompaktní hydraulickou jednotkou, včetně vyrovnávací nádrže a volitelného zásobníku teplé vody. V případě rekonstrukcí objektů je hydraulika také k dispozici v provedení split a snadno se vejde do stávajících dveří s šířkou modulu 75 cm. Systém C byl vyvinut speciálně pro různé aplikační scénáře a má tři základní provedení:
a) vytápění nebo chlazení ve verzi Basic,
b) vytápění a chlazení s přípravou teplé vody ve verzi Advanced.
c) ve variantě Premium je možné paralelně ohřívat a chladit a současně
připravovat teplou vodu. Řešení je integrováno do systému rekuperace tepla.

Systém C. Varianta Basic
Inovace GDTS: paralelní vytápění a chlazení.

Tepelné čerpadlo solanka / voda, které je také integrováno do hydraulického agregátu, funguje jako řazení energie a zajišťuje energeticky náročný posun energie mezi teplotními úrovněmi s velmi rozdílnými požadavky na budovy pro vytápění a chlazení. Systém tak pracuje maximálně energeticky úsporně, s nízkou spotřebou energie. Trvale udržitelný a do budoucna perspektivní. Nejnovější regulace F-plynů přináší také drastické změny pro komerční využití. Chladiva s vysokým GWP (Global Warming Potential) již nejsou povolena. To platí především pro syntetická chladiva, která obsahují fluorované skleníkové plyny škodlivé pro životní prostředí (F-plyny). Aby společnost GDTS splnila všechny požadavky budoucnosti, vyvinula systém C s přírodním propanem R290 jako chladivem. Je v souladu s prováděním nařízení o F-plynech a ENEV (Nařízení o úsporách energie). A tak je maximálně výhodný. Zvláště atraktivní: GWP je pouze 3! To minimalizuje skleníkový efekt příkladným způsobem. Systém C se tak stane mimořádně udržitelnou investicí do budoucna.

Systém C. Varianta Advanced.
Pro maloobchodní objekty.

Příklad Supermarket / prodej potravin, ukazuje, jak dokonale propojené a integrované systémy C fungují. Jak kompaktní jsou jednotlivé jednotky. A jak
energeticky efektivní. Příklad: Na ploše až 2 500 metrů čtverečních musí být potřeba tepla, studené a teplé vody zajištěna energeticky účinným způsobem. Samotná teplota musí být udržována konstantní, aby určité potraviny, jako je ovoce a zelenina, zůstaly čerstvé déle. A také skladovací prostory nesmí být příliš ohřáté. Důležité také je, že omezení používání F-plynů musí být vždy 100% splněno. Používá se proto přírodní chladivo. Zároveň by měly být využity všechny podpůrné programy financování – dotace. S kompaktní hydraulickou jednotkou a reverzibilními tepelnými čerpadly pro vytápění a chlazení, které používá jako chladivo ekologicky šetrný propan, je vše splněno. Je to nejlepší předpoklad pro certifikaci DGnB (Německá rada pro udržitelné budovy). Posiluje “zelený obraz” firem a je maximálně výhodný. Pro případ poruchy je 100% bezpečnost provozu zajištěna duplicitou zdrojů a připojuje se tak k tepelnému čerpadlu další tepelné čerpadlo, které automaticky zasahuje pouze v případě nouze, prostřednictvím systému rozvodu tepla. Aktivací betonového jádra nebo ventilací je teplota rovnoměrně rozložena. Inteligentní ovládání okamžitě rozpozná, kdy jsou místnosti příliš teplé nebo příliš chladné. Další energetický zisk: připojení systému C k systému zpětného získávání tepla.

Systém C. Varianta Premium.
Pro “sériovou budovu”.

Sériová výstavba je moderní. Kancelářské nebo obytné budovy mohou být v požadovaném okamžiku přivedeny k „výrobní zralosti“. Systém C k tomu přispívá speciálně vyvinutým a integrovaným systémem vytápění a chlazení. Mohou být také sériově vyráběny. U velkých obytných nebo kancelářských jednotek, např. v obytných budovách s plochou do 3 000 m², by měla být potřeba tepla, chlazení a teplé vody splněna energeticky nejúčinnějším způsobem. Musí být splněno omezení užívání F-plynů. Proto se má použít přírodní chladivo, jako je propan. Současně musí být splněny všechny požadavky EnEV. Vytápění fosilními palivy není akceptovatelné.. Obzvláště důležitý požadavek v sériové výstavbě: žádné cenné podlahové plochy by neměly být ztraceny. Proto je systém speciálně navržen pro venkovní instalaci. Řešení vytápění / chlazení by mělo být snadno přenositelné na jiné objekty bez velkého projektování. S extrémně kompaktní energetickou jednotkou ve zvukotěsném a tepelně izolovaném pouzdru lze hydrauliku, vyrovnávací nádrž a zásobník teplé vody snadno přemístit. Na příklad na střechu nebo za obytnou budovu. Také s 50% menším objemem je reverzní tepelné čerpadlo vzduch / voda umístěno venku – s přírodním propanem jako chladivem. Systém C lze navíc snadno navrhovat a rychle sestavit – s vysokým stupněm prefabrikace, růzností provedení a výkonů, pro další projekty. Extrémně energeticky úsporný a jedinečný na trhu je paralelní ohřev a chlazení se systémem C. Jako přídavný řadič energie je použito tepelné čerpadlo solanka / voda, které se ke kompenzaci využívá v létě i zimě. Vlastní tepelné čerpadlo vzduch / voda se používá pouze při teplotních špičkách. To enormně zvyšuje účinnost. U kancelářských budov má smysl také spojit systém C s rekuperací tepla. Takže odpadní teplo, na příklad ze serverovny, lze využít efektivně pro vytápění místností a ohřev vody. Tato energeticky vysoce efektivní technologie je předurčena pro  využití v NZEB, větších objektů, ať již komerčních nebo bytových.

Z podkladů výrobce převzal:
Ing. Josef Slováček
TERMO KOMFORT s,r.o,
obchodní zastoupení GDTS pro ČR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *