Vyhledat:

Startuje další kotlíková výzva v Moravskoslezském kraji

Žádosti o kotlíkovou dotaci začne kraj přijímat 5. září 2017 v 10 hodin.Už od čtvrtku 29. června 2017 si však zájemci o nový ekologický kotel mohou začít připravovat elektronickou žádost na adrese https://kotliky.msk.cz/. Podporovanými zdroji vytápění jsou v tomto kole automatické kombinované kotle (uhlí/biomasa), kotle výhradně na biomasu (automatické i s ručním přikládáním), kondenzační plynové kotle a tepelná čerpadla.

„Naší prioritou je zlepšování kvality ovzduší v celé ČR a jedním z podstatných nástrojů jsou právě kotlíkové dotace. Moravskoslezský kraj má tu výhodu, že dostane prostředky ze dvou vln najednou, celkem téměř 900 milionů korun. Podle předcházejících zkušeností je vidět, že kotlíková revoluce běží skvěle a o dotace je obrovský zájem,“ řekl Jan Kříž, náměstek pro řízení sekce fondů EU Ministerstva životního prostředí ČR.

Finance, které MSK obdrží pro tuto výzvu, odhadem postačí na výměnu zhruba osm a půl tisíce starých neekologických kotlů. „Příjem žádostí o kotlíkovou dotaci bude zahájen 5. září 2017 v 10:00 hodin. Tentokrát budou lidé podávat žádosti pouze elektronicky s tím, že následně do deseti pracovních dnů doloží listinnou verzi žádosti vytištěnou z elektronické aplikace a potřebné přílohy.Možností elektronického podání jsme chtěli lidem poskytnout větší komfort, aby si vše mohli zařídit pohodlně a vyhnuli se případným frontám,“ uvedla Jarmila Uvírová, náměstkyně hejtmana kraje pro životní prostředí a zemědělství. Lidé teď budou mít více než dva měsíce na to, aby si do 5. 9. jednoduchou žádost v elektronické aplikaci připravili a „předvyplnili“. Formulář je uživatelsky velmi přívětivý, žadatele například „pohlídá“, aby nezapomněli na některý povinný údaj nebo jim podle zadaných nákladů a místa vypočítá konkrétní výši dotace se všemi navýšeními a příspěvky.

„Moravskoslezský kraj přispěje na každý kotel v rámci nové výzvy částkou 7,5 tisíc korun. Celkově kraj vyčlenil ze svého rozpočtu 69 milionů korun, dalšími 45 miliony korun předfinancuje příspěvky vybraných obcí. Ty poskytnou zájemcům částku ve výši od 1 500 do 15 000 korun,“ dodává náměstkyně Jarmila Uvírová. Do spolufinancování kotlíkových dotací ve spolupráci s krajem se zapojilo celkem 78 obcí, což je o 4 více než v 1. kole. Jejich přehled je uveden na krajských kotlíkových stránkách https://lokalni-topeniste.msk.cz/.
Od poloviny června do konce prázdnin pracovníci krajského úřadu vyjíždějí do obcí s rozšířenou působností a na seminářích vysvětlují podmínky pro získání kotlíkové dotace přímo občanům. V první polovině června seznámili s podmínkami kotlíkové dotace i zaměstnance úřadů obcí a měst, která o tuto aktivitu měla zájem, aby mohli zájemcům o nový ekologický kotel poskytnout potřebné informace co nejblíže jejich bydlišti.

Veškeré informace ke druhému kolu kotlíkových dotací jsou zveřejňovány na webových stránkách https://lokalni-topeniste.msk.cz/, žadatelům jsou také stále k dispozici ?kotlíkové? kontakty: tel. 595 622 355, e-mail kotliky@msk.cz a možnost osobních konzultací v budově krajského úřadu v kanceláři A106 (od 29. 6. každý pracovní den v úředních hodinách krajského úřadu).
– Počet lokálních topenišť v MSK topících pevnými palivy: 47 tisíc
– Počet nevyhovujících kotlů: (odhadem) 23 až 24 tisíc
– Dosud díky dotacím v MSK vyměněno: cca 8 tisíc kotlů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *