Vyhledat:

Stavitelé ohromujících evropských dřevostaveb v Brně:

Sdružení ADMD (Asociace dodavatelů montovaných domů, z.s.) přivítá na mezinárodní konferenci WOOD CAMP LIVE 2023 vyhledávané architekty a stavitele, kteří se podíleli na vzniku ohromujících staveb ze dřeva. Tato prestižní akce se zaměřuje na evropský fenomén moderních občanských a veřejných staveb s minimálním dopadem na životní prostředí. Konference se bude konat ve dnech 15. a 16. listopadu 2023 v OREA Congress hotelu v Brně.

Ikona evropského dřevostavitelství, švýcarský inženýr Hermann Blumer detailně přiblíží účastníkům konference WOOD CAMP LIVE projekt Bjergsted Financial Park v centru norského Stavangeru. Jedná se o jednu z největších kancelářských budov v Evropě realizovanou ze dřeva. Tento projekt sedmipodlažní banky o rozloze 13 200 m² nad zemí  je průkopnickým krokem v oblasti využití konstrukčního dřeva. Zásadní roli v architektuře zde sehrávají organicky tvarované dřevěné trámy a rozmanitost použitého dřeva.

Další dřevěnou stavbou z portfolia Hermana Blumera, která bude mít v programu konference své místo je velkolepá budova Wisdome Stockholm, která doslova testuje hranice technologických možností. S pomocí nejmodernějších vizualizačních nástrojů a realizováním několika maket se podařilo týmům pod vedením inženýra Blumera vyvinout konstrukci “Free Form”, která posunula hranice křížem lepeného dřeva ještě dál. Objekt náleží komplexu švédského Národního muzea vědy a techniky. Uvnitř budovy se nachází i zcela unikátní dřevěná kopule 3D kina.

“Technologicky zpracované lokální dřevo nabízí vynikající environmentální a konstrukční vlastnosti, které stanovují nové limity pro moderní budovy. Cílem konference je tedy prohlubovat znalosti českých architektů, investorů i stavebních firem a pěstovat zde odvahu a sebevědomí v architektuře veřejných i občanských budov.” upřesnila misi konference ředitelka ADMD, Ing. Lenka Trandová

Prezentace finského architekta Anssiho Lassily z renomovaného studia OOPEAA připravená pro konferenci WOOD CAMP LIVE se zaměří na projekty modulárních bytových domů realizovaných ve Finsku. Prvním z projektů zařazených do přednášky architekta je Bytový komplex Puukuokka – energeticky efektivní a ekologické trio bytových domů, které se skládá ze tří 6-8 patrových budov dokončených v roce 2018. Finský host Anssi Lassila tedy nabídne účastníkům konference zkušenosti nejen z plánování a realizace projektu, ale také zpětnou vazbu obyvatel.

Dalším příkladem modulárního bytového domu bude Pihapetäjä, objekt dokončený v roce 2017. Ústředními principy definující celý projekt byly ekologická udržitelnost a energetická účinnost. Společnost Stora Enso, jako dodavatel dřevěných konstrukcí pro dřevostavby jako je Puukuokka, Pihapetäjä i Wisdome Stockholm působí v České republice a je připravena i zde napomáhat k úspěšné realizaci podobně ambiciózních projektů.

Již první ročník konference WOOD CAMP LIVE nabídl účastníkům dechberoucí realizace, například fotbalový stadion ze dřeva, který prezentoval architekt studia Zaha Hadid, Jakub Klaška. Tato osobnost působící v “kuchyni evropské architektury” bude mít svůj čas i prostor ohromit publikum i tentokrát. Obsah jeho přednášky však zůstává neodhalen.

Pokrok nelze dělat bez vědy a výzkumu. Proto se mohou účastníci konference těšit i na vážené akademiky – architekty Samana Saffariana a Thomas Rohnera, kteří své přednášky zaměří na provázanosti inovátorství a architektury v praxi. I díky nim nebude v programu konference chybět dávka zcela nových poznatků a vizí z prostředí informované architektury (práce s virtuálními modely a umělou inteligencí). Skrze práci architekta Samana Saffariana, Martina Jana Rosy a inženýra Michala Šopíka se v rozběhutém programu prvního dne konference WOOD CAMP LIVE dostaneme zpět do české kotliny, kde také vyrostlo již několik veřejných a občanských dřevostaveb. Těšit se proto účastníci mohou na detaily stavby sídla Kloboucké lesní, bytového domu Timber Praha a dalších odvážných projektů dřevostaveb realizovaných v České republice. Dvoudenní program nabídne více než čtyřicet přednášek a workshopů, které budou inspirujícím zdrojem informací pro investory, architekty, projektanty i další technické profese stavebnictví.

Generálním partnerem konference je Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize Rigips.

Srdečně zveme zástupce médií k účasti na konferenci, která je simultánně tlumočena. Samozřejmostí je zajištění rautových obědů, večeře i průběžných coffee breaků v prostorách OREA Congress. Pro novinářskou akreditaci se prosím obracejte na níže uvedený kontakt pro média, registrace je nutná do 15. 10. 2023.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *