Vyhledat:

Topná sezóna letos začíná neobvykle pozdě

Po letní přípravě začínají první teplárny dodávat teplo nejen pro ohřev vody, ale také pro celodenní vytápění. Průměrné denní teploty by měly dlouhodobě klesat pod 13 °C1), což je jedna z podmínek vyhlášky pro zahájení celodenního vytápění bytů.

 

Naplnily se předpovědí meteorologů a přes víkend došlo k citelnému ochlazení a srážkám. Chladné počasí by mělo pokračovat i nadále, a tak první teplárny začínají s ranním a večerním temperováním nebo i celodenním vytápěním ve většině míst republiky. S pravidelným vytápěním začínají tradičně nejdříve teplárny na západě Čech a ve výše položených oblastech.

 

„Zařízení kotelen, distribučních sítí a předávacích stanic pracovníci tepláren přes léto prohlédli a opravili tak, aby opět bezchybně fungovala až do května příštího roku. Na bezpečné dodávky tepla z tepláren se u nás spoléhají 4 miliony lidí,“ řekl ředitel výkonného pracoviště Teplárenského sdružení České republiky Martin Hájek. Spotřeba tepla v letošním roce je zatím o několik procent nižší než vloni. Může za to teplý průběh jara i začátku září. Zatímco podle dlouhodobého průměru se končí s vytápěním v polovině května, letos už to bylo o měsíc dříve v polovině dubna. „Z našeho průzkumu vyplývá, že v letošním roce je zatím meziročně dodávka tepla nižší než vloni. V některých lokalitách snížily spotřebu také úspory tepla z pokračujícího zateplování zásobovaných budov,“ uvedl Martin Hájek.

Vloni klesla průměrná denní teplota pod 13 °C hned 1. září a během měsíce jen několikrát vystoupala nad tuto hodnotu. Od roku 2009 má letošní září nejdelší nepřetržité období s průměrnou denní teplotou nad 13 °C. Pod tuto hranici průměrná denní teplota v ČR klesla až tuto sobotu na 12,5 °C. Letošní září tak překonalo září 2016, kdy poprvé teplota klesla pod 13 °C až 19. září. Podle dlouhodobého průměru dochází k „bodu zlomu“ už 16. září. Zatímco v jiných letech bývá rozptyl zahájení vytápění v různých městech republiky i delší než dva týdny, letos podzim přišel později a velmi rychle. Takže pokud se naplní předpovědi meteorologů, začne se letos topit ve většině tepláren během jediného týdne.

Aktuálně z tepláren: V neděli začaly s vytápěním Jihlavské kotelny na Vysočině. S ohledem na pokles průměrných denních venkovních teplot a předpověď počasí na následující dny začala včera Pražská teplárenská připravovat svoje technická zařízení tak, aby dnes zahájila topnou sezónu a dodávky tepla pro vytápění. Zhruba po pěti měsících zahájily dodávky tepla pro vytápění dnes i Teplárny Brno, vloni to bylo už 15. září. Plzeňská teplárenská začala včera s ranním a večerním temperováním. Od dneška, kdy by měly být splněny podmínky vyhlášky, se počítá se zahájením celodenního vytápění. Vloni začali v Plzni s temperováním už dokonce 4. září a s celodenním vytápěním pak 10. září, tedy o plné dva týdny dříve než letos. Elektrárny Opatovice zahájily vytápění soustavy v Hradci Králové, Pardubicích, Chrudimi a dalších připojených obcích včera.

Teplárna Liberec požádala už o víkendu odběratele, aby si zkontrolovali rozvody tepla a tepelná zařízení ve svých domech a začala v průběhu víkendu zprovozňovat vytápění. Loni to bylo stejně jako v Plzni 4. září. Od včerejška se rozehřály radiátory i v dalších městech, které teplem zásobují teplárny skupiny MVV Energie CZ. Patří k nim Česká Lípa (vloni zahájeno vytápění 13. září), Děčín, Jílové, Litoměřice a Louny (vloni od 14. 9.), Studénka (vloni 15. 9.), Opava (vloni 16. 9.) a Mimoň (vloni už 6. 9.). Dnes se k nim připojí domácnosti ve Vsetíně a Uherském Hradišti (vloni od 18.9.). V Pelhřimově dodává společnost IROMEZ teplo do výměníkových stanic celoročně a je na správcích jednotlivých objektů, kdy zapnou topení. V návaznosti na tyto odběry pak zvýší v teplárně výkon kotlů. Letos se začíná zvyšovat výkon právě v těchto dnech, vloni to bylo už kolem 12. září.

Rovněž teplárny skupiny Veolia Energie ČR (v Čechách jsou to města Mariánské Lázně, Horní Planá, Praha, Vlašim, Roudnice nad Labem a Kolín a na Moravě města Olomouc, Přerov, Nový Jičín, Ostrava, Karviná, Havířov, Frýdek-Místek a Krnov) jsou na začátek topné sezóny připravené. V některých lokalitách se již podle aktuální situace začalo topit, jinde teplárny reagují na individuální žádost odběratelů. Teplárna Otrokovice a Teplárna Kyjov ještě netopí, teploty jsou tam zatím mírně vyšší, než požaduje vyhláška. Ale se zahájením vytápění obě teplárny počítají pravděpodobně už zítra. I v dalších městech se soustavami zásobování teplem jsou teplárny připravené na zahájení topné sezóny a čekají, až teploty splní podmínky dané vyhláškou.1) Podle předpovědi meteorologů by to mělo být nejpozději o tomto víkendu.

 

1)Poznámka:

Topná sezona v České republice podle vyhlášky č. 194/2007 Sb., ve znění vyhlášky č. 237/2014 Sb., oficiálně začíná po 1. září, jestliže průměrná teplota venkovního vzduchu ve dvou po sobě následujících dnech klesne pod 13 °C a podle vývoje počasí nelze očekávat zvýšení této teploty nad 13 °C pro následující den. Více než polovina domácností v domech s moderními domovními předávacími stanicemi však může začít s přitápěním podle vlastního uvážení kdykoliv a nemusí čekat na splnění uvedené podmínky. Stejně tak mají možnost i ostatní odběratelé požádat o dodávku tepla pro vytápění svých objektů ještě před splněním vyhláškou dané průměrné denní teploty (pokud nejsou napojeni na teplárenské soustavy přes domovní výměníkové stanice).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *