Vyhledat:

Za první dva dny si o dotaci v Nové zelené úsporám Light požádalo přes dva tisíce domácností

V pondělí 9. ledna odstartoval program Nová zelená úsporám Light. Díky němu mohou senioři, samoživitelé nebo lidé s hendikepem rychle a bez finančních bariér provést jednoduchá opatření s velkým efektem trvalých úspor energií. Za pouhé dva dny si o dotace řeklo 2 265 domácností, které dohromady žádají více než čtvrtmiliardovou podporu. Převažují žádosti od seniorů především o příspěvek na výměnu oken a dveří. Ministerstvo je připraveno stávající alokaci 1,5 miliardy korun dále navyšovat.

„V dnešní energetické krizi jsme očekávali velký zájem, ale skutečnost předčila naše očekávání. Aktuálně máme přijato 2 265 žádostí za 271 milionů a dalších 987 žádostí je v systému rozpracováno. Vysoký počet zájemců za tak krátkou dobu jen dokládá, že se nám daří plnit cíl, se kterým jsme loni začali tento program připravovat – motivovat nízkopříjmové domácnosti k tomu, aby své domy zateplily a snížily si tak účty za energie. Pomoc nejzranitelnějším spoluobčanům v době extrémně vysokých cen energií je naší absolutní prioritou. A proto bych chtěl všechny ubezpečit, že jsme připraveni do programu poslat další peníze a podpořit každého žadatele, který splňuje podmínky,“ říká ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Domácnosti s nižšími příjmy mohou díky NZÚ Light vyměnit nekvalitní okna, netěsnící dveře, zateplit studenou podlahu, strop, střechu i vnější fasádu. Jde o rychle proveditelná opatření v rodinných domech nebo trvale obývaných chatách či chalupách, která je možné zvládnout během dnů, a to i svépomocí. Nákladná řešení na úsporu energií jsou teď dostupná i těm, kteří nemají dostatek finančních prostředků.

„Na rozdíl od klasické Nové zelené úsporám nemusí mít žadatelé peníze dopředu našetřené, protože podporu až 150 tisíc korun jim pošleme zálohově ještě před tím, než se do stavebních prací pustí. Žádat je možné na dílčí opatření, například jen na výměnu oken nebo zateplení různě kombinovat, což je z hlediska úspor samozřejmě nejefektivnější a lze tak ušetřit až 40 % nákladů na vytápění. Zatím je nejpopulárnější kombinace výměny oken a dveří, často doplněná o zateplení fasády. Žádosti chodí ze všech krajů, nejvíce ze Středočeského, Jihomoravského a Moravskoslezského kraje. Aktuálně také jednoznačně převažují žádosti podané před realizací úsporných opatření,“ informuje o aktuálním zájmu náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Na realizaci mají domácnosti jeden rok a žádat lze i zpětně na opatření provedená po 12. září 2022. Dokumentů je potřeba minimum, v zásadě jen doklad o vlastnictví bankovního účtu, jednoduchý formulář odborného posudku, fotodokumentace stávajícího stavu a potvrzení prokazující čerpání důchodu nebo příspěvku na bydlení. Ti, co mají renovaci už hotovou, doloží rovnou i zprávu o provedených opatření a fotodokumentaci realizovaného opatření.

„Pro ty, co neví, kam se obrátit o radu, nemají počítač a neumí pracovat s internetem, funguje robustní celorepubliková poradenská síť proškolených odborníků z místních akčních skupin i konzultačních středisek EKIS, která aktuálně čítá přes 350 kontaktů. Poradci zdarma provází zájemce celým procesem od výběru vhodných úsporných opatření, přes zajištění e-identity, podání žádosti až po doložení realizace. Pomáhají s elektronickou komunikací, pořídí fotodokumentaci, zajistí potřebné podklady. Všechny kontakty na poradce zájemci snadno najdou na webu programu Nová zelená úsporám. Smyslem poradenské sítě je, aby se k dotacím z NZÚ Light dostali opravdu všichni, kdo na ni mají nárok,“ dodává ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman. Rostoucí ceny energií i rekordní inflace přivádí mnoho domácností na práh energetické chudoby. Program NZÚ Light je významnou součástí kampaně Zkrotíme energie a společně tak se zavedenými cenovými stropy a příspěvkem na bydlení pomáhá lidem zvládnout energetickou krizi.

„Díky kampani Zkrotíme energie radíme domácnostem, jak mohou energie šetřit okamžitě pomocí změny každodenních návyků, ale informujeme je i o finančních příspěvcích a dotacích, které mohou žádat například právě v programu NZÚ Light. V terénu nám s tím pomáhají také proškolení pracovníci sociálních služeb, krajských poboček úřadů práce a zástupci některých obcí, kteří dokáží nasměrovat na příslušnou místní akční skupinu nebo informační kancelář systému EKIS,“ doplňuje koordinátor kampaně Zkrotíme energie Martin Sedlák.

Vedle Nové zelené úsporám Light plánuje Ministerstvo životního prostředí více zpřístupnit „klasický“ program Nová zelená úsporám, v němž se otevírají nové ještě lepší finanční možnosti. Jejich zdroj se totiž přesouvá z Národního plánu obnovy na Modernizační fond, konkrétně program HOUSEnerg.

„V něm budeme více cílit na nízko a středně příjmové domácnosti a na bytové domy. V řešení je podpora i formou zvýhodněných půjček a možnost předfinancování projektů obdobně jako je tomu v NZÚ Light. Naším cílem je program ještě víc zjednodušit a otevřít ho většímu okruhu domácností,“ shrnuje další kroky rezortu ministr Marian Jurečka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *