Ráno mě před domem přivítala teplota kolem 5 °C, což mi připomnělo, že s blížící se zimou už je třeba počítat. To, co mě (a hlavě mou drahou polovičku) ještě loni poněkud znepokojovalo, bych letos skoro ani nezaznamenal. V průběhu loňské zimy jsme totiž přešli na inteligentní regulaci teploty.
Komfort bez kompromisů v každé místnosti
S chytrou regulací teploty nemusím nic dělat. Každý pokoj v domě má individuální a přesnou teplotu pro různé časy. V koupelně je teplo, když se jdeme koupat. V ložnici je jiná teplota přes den, když spíme a když vstáváme. Pokud není nikdo doma, automaticky se teplota sníží. Pokud ale jdeme spát déle, než obvykle, zůstává topení v obýváku zapnuté i nadále. Nemusíme na nic čekat. Inteligentní regulace sama ví, kdy má začít topit. Sama také pozná rozdíl mezi pracovním dnem, víkendem či svátky.
Sbohem termostate aneb jednoduché ovládání
Složité nastavování termostatu či ladění správné polohy hlavice je minulostí. Je to přesně jedna z věcí, na kterou se skvěle hodí mobilní aplikace Loxone. V přehledném grafickém kalendáři si pro každou místnost nastavím komfortní teploty a časy, kdy jich má být dosaženo. Jednou za rok pak stačí přepnout z režimu topení na chlazení a naopak. Pokud odjíždíme na více dní, stejně jednoduše nastavím data od do, kdy má dům přejít do režimu „dovolená“.
Topení se samo učí
Je jedno, zda máte radiátory, podlahové topení či třeba topné infrafolie. Zda teplo získáváte z teplárny, plynového kotle nebo například tepelného čerpadla. Nemusíte se trápit se složitým nastavování podle venkovní teploty, doby náběhu a tak podobně. Inteligentní topení se samo učí a upraví své chování pro každou místnost zvlášť. Poradí si i s kombinacemi zdrojů (u nás např. elektrická podlahovka a klasický žebřík v koupelně).
Ušetří až 55 % nákladů
V chytré domácnosti vše spolupracuje. Dříve, když jsme otevřeli okno, topení zatopilo naplno. Takže jsme museli točit hlavicí tam a zase zpět. Nebo se během větrání nahřálo tak, že to bylo cítit další hodinu. Chytré topení se prostě samo vypne. Ještě lepší tým tvoří se stínicí technikou. Když je venku jasno, využije sluneční energii k vytápění. Pokud by ale hrozilo přetopení, naopak zastíní. Případové studie úspory vytápění dokazují, že přechodem na inteligentní řídicí systém lze ušetřit až 55 % nákladů.
Vzdálený přístup
Nezapomněli jsme nastavit režim dovolená? Otázka, která nás už cestou na hory neznepokojí. Nebo naopak, když se vracíme dříve domů. Kdykoli a kdekoli totiž můžeme sáhnout po aplikaci a snadno nastavit provozní režim či si zatopit dříve. Nemluvě o tom, že spolu s tím máme kontrolu a přehled nad vším ostatním v chytré domácnosti. Zapomněli jsme otevřené okno a odcházíme? Světlo v předsíni zabliká. Kouknu do aplikace a hned vidím, co je špatně.
Statistiky a doba provozu
Nechávám si zaznamenávat statistiky o vytápění. To pak můžu sledovat v grafech. Škoda, že nemůžu porovnat úspory, kterých jsme dosáhli pomocí regulace vytápění s Loxone. Systém také hlídá čas, po který je v chodu kotel kvůli údržbě. Zvládne hlídat i čerpadla a další zařízení. Díky tomu včas připomene, například že je třeba vyměnit filtr. Dlouhé období bez pohybu hlavicím nedělá dobře. Loxone se ale o ně stará a pravidelně je zavírá a otevírá.
Ondřej Brynych, Loxone s.r.o.
A jak zohlednujete setrvačnost/akumulaci u podlahoveho topení?
Dobrý den pane Pavlica, děkuji za otázku a posílám Vám spojení na autora článku , který Vám rád odpoví i na další otázky , pokud nějaké budete mít.
Samozřejmě budu rád když mi dáte zpětnou vazbu jak jste byl s jeho odpovědí spokojen.(p.Ondřej Brynych – ondrej.brynych@loxone.com , tel: 380 429 005 )
S pozdravem
Smieja