Vyhledat:

Češi mají šanci nahlédnout do běžně nepřístupných energetických zařízení a provozů

  • Český plynárenský svaz slaví 100 let od svého založení
  • Dny otevřených dveří se konají 20. 6. 2019 v pěti lokalitách napříč ČR

 Na severní Moravě otevírá veřejnosti svůj provoz podzemní zásobník Třanovice. Při příležitosti 100. výročí založení Českého plynárenského svazu (ČPS) pořádá 20. 6. 2019 den otevřených dveří společnost innogy Gas Storage. Návštěvníci mají mimořádnou příležitost prohlédnout si moderní technologie používané pro vtláčení a těžbu zemního plynu. Odborný výklad doplní prezentace techniky a postupů báňské záchranné služby.  

 

„Energetika a její provozy jsou pro většinu lidí velkou neznámou. Oslavy stoletého výročí jsou příležitostí, jak to změnit. V České republice je mnoho moderní infrastruktury a technologií, do jejichž rozvoje investují plynárenské společnosti každoročně miliardy korun. Na náš den otevřených dveří zveme všechny, které zajímá, díky čemu mají doma teplo nebo jaká je budoucnost zásobování energií,“ řekla Lenka Kovačovská, výkonná ředitelka ČPS, a dodala: „Přijďte a nebojte se zeptat. Jde o jedinečnou příležitost vidět zařízení, která jsou strategická pro bezpečné zásobování energií.“

 Výstavba podzemního zásobníku plynu Třanovice začala v roce 1994 a v provozu je od roku 2000. Je vybudován v prostorách bývalého ložiska plynu a aktuálně tam může být uskladněno více než půl miliardy metrů krychlových zemního plynu. Významnou stavbou je kompresorová hala pro čtyři výkonné turbokompresory o hmotnosti 40 tun dopravené z USA. Vlastní areál zásobníku se rozkládá na ploše 2 ha a tvoří jej například provozní budovy, předávací a regulační stanice, kompresorová hala nebo objekty pro filtraci, sušení a ohřev plynu.

Pro skladování zemního plynu se využívají umělé nebo přírodní prostory v podzemních geologických souvrstvích. Cílem takového skladování je především vyrovnat sezonní výkyvy ve spotřebě plynu. Rezervní zásoby jsou ale připraveny i pro případné omezení nebo přerušení dodávek plynu ze zahraničí. V ČR je v provozu devět podzemních plynových zásobníků s celkovou kapacitou 3,5 miliardy m3, které dokážou v případě potřeby pokrýt zhruba třetinu roční spotřeby plynu v ČR.

V rámci oslav stého výročí Českého plynárenského svazu mohou zájemci navštívit dny otevřených dveří celkem v pěti lokalitách v ČR: Na severní Moravě podzemní zásobník plynu Třanovice společnosti innogy Gas Storage, na jižní Moravě podzemní zásobník plynu Uhřice skupiny MND, v jižních Čechách teplárnu Mydlovary skupiny E.ON, v severních Čechách kogenerační jednotku ve Vrchlabí a ve středních Čechách ÚJV Řež (dříve Ústav jaderného výzkumu Řež).

Více informací a možnosti registraci na dny otevřených dveří naleznete na www.cgoa.cz/stolet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *