Vyhledat:

České domácnosti platí za teplo méně než německé

Teplárenské sdružení České republiky se ohrazuje proti nepravdivým tvrzením uvedeným ve zprávě ČTK z 27. listopadu s názvem „Studie: Češi vydají za teplo z CZT ze mzdy pětkrát více než Němci“ a jejímu manipulativnímu vyznění, které mělo navodit dojem, že ceny tepla v České republice jsou předražené.

V uvedené zprávě se uvádí, že německé domácnosti platí za 1 GJ tepla po převodu průměrně 455 Kč a tím mají i nižší roční náklady za teplo ve výši 9400 Kč, zatímco u nás budou podle uvedené zprávy průměrné roční náklady na teplo 12 500 Kč.

„Studie, kterou údajně nechalo zpracovat Sdružení českých, moravských a slezských SVJ není nikde k dispozici a se sdružením se nám nepodařilo navázat kontakt, na e-mail nikdo nereaguje, telefon uvedený na internetových stránkách sdružení nikdo nezvedá,“ uvedl Pavel Kaufmann z Teplárenského sdružení České republiky.

Informace o cenách tepla pro německé domácnosti uvedené v tiskové zprávě jsou nepravdivé, ve skutečnosti jsou průměrné ceny tepla v Německu vyšší než v České republice.

Podle německé nezávislé poradenské společnosti co2online gGmbH1) budou letošní průměrné náklady na dálkové teplo u německých domácností 910 Euro. To je po přepočtu 23 387 Kč2), tedy částka dva a půl krát vyšší než uvádí zpráva ČTK. Je to také skoro dvakrát více, než ve zprávě uvedené náklady české domácnosti na teplo.

Podle mezinárodní ročenky evropského sdružení Euroheat&Power3) byla pro rok 2017 v Německu průměrná cena dálkového tepla po přepočtu z eura 627 Kč/GJ včetně DPH4). Průměrná cena tepla pro konečné spotřebitele v České republice v roce 20175) byla 561 Kč/GJ včetně DPH, tedy o více než 10 % nižší. Novější komplexní statistika o průměrných cenách tepla není k dispozici.

Je zřejmě pravda, že německé domácnosti utratí za teplo menší díl platu než domácnosti české, to se ovšem týká veškerého zboží a je to dáno podstatně vyššími platy v Německu a nikoliv vysokou cenou tepla v České republice.

Ani poměr průměrných nákladů na teplo oproti průměrné mzdě v Německu ovšem není pětkrát nižší než v České republice, jak je nepravdivě uvedeno ve zprávě ČTK. Skutečné náklady německých domácností na teplo jsou ve skutečnosti více než dvojnásobné oproti údaji ze zprávy ČTK.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *