Vyhledat:

Chytrá domácnost spoří, neboť pracuje a myslí za vás

Každá místnost má vždy jen takovou teplotu, která je třeba. Požírače energií se samy odpojují, světla sama zhasínají. Pračka, sušička, myčka se spustí, až když fotovoltaika vyprodukuje dostatek energie či v nízkém tarifu. Líbí se vám chytré bydlení? Vaší peněžence bude také.

Smart home čili chytrá domácnost zní stále jako marketingová vábnička nejrůznějších hraček či hudba vzdálené budoucnosti. Ne tak třeba pro tisíce lidí v Česku a na Slovensku, kteří v inteligentních domech žijí. Ti si užívají větší komfort, snadné ovládání i nový pocit bezpečí. Je to pro ně standard podobně jako tekoucí teplá voda či splachovací záchod.

Úspory energií díky domácí inteligenci

I když se chytrá domácnost stará především o pohodlí, přirozenou její schopností je maximální efektivita hospodaření s energiemi. Úspory v inteligentním domě tudíž neznamenají žádné omezování či více práce. Spíše naopak.

Nejde přitom o “virtuální” úspory vykoupené přechodem na nesrovnatelně dražší technologie. Domácnosti používají stejná zařízení, pouze se o jejich řízení stará místo člověka inteligentní systém.

Představte si, že 24 hodin denně / 7 dní v týdnu vše doma sledujete a ovládáte. Nejspíš dokážete ušetřit spoustu nákladů, že? A přesně to může dělat i váš dům či byt.

O 50 % méně za topení

Tradičně nejvyšší položkou rozpočtu na provoz domácnosti bývá topení (resp. chlazení). Proto jsou zde nejvýraznější úspory s domácí automatizací. Příklady z praxe ukazují, že lze klidně omezit i 50 % nákladů za topení.

Bod číslo 1 je pasivní topení a chlazení. Je už celkem běžné mít velká či střešní okna. V létě ale musíte myslet na stínění kvůli přetopení. V zimě by pak byla škoda sluneční energii nevyužít.

A zde vstupuje do hry automatické stínění. I když nejste doma, stará se optimální využití sluneční energie. A když doma jste, bude třeba naklápět lamely žaluzií tak, abyste měli co nejvíce přirozeného světla, ale slunce vás neoslňovalo.

Všude je vždy správná teplota

Netopit či nechladit pánu bohu do oken, to je, oč tu běží. Standardem v chytrém domě jsou dveřní a okenní kontakty. Co udělá běžný termostat, pokud otevřete okno? A jak bude fungovat klimatizace? Když otevřete okno, prostě se vypne. Žádné zbytečné náklady.

Abychom netopili zbytečně, když nejsme doma, je základ. Další věcí ale je, že v různých místnostech chceme jiné teploty. V koupelně například větší teplo, ale jen v době, kdy se koupeme. V ložnici zase chceme trochu méně, aby se nám dobře spalo. Nicméně vstávat do zimy není příjemné, takže ráno naopak oceníme trochu vyšší teplotu. Přes noc se pak v celém domě šetří.
Inteligentní domácnost řídí každou místnost zvlášť. Mohou mít různé zdroje tepla, různé časy používání a teplota tam v tuto dobu taková, jakou chceme. Bez žádných výkyvů, neboť systém se učí, kolik času a výkonu potřebuje pro vytopení. Bere v úvahu i změny počasí a například státní svátky, kdy přepne na víkendový režim.

Pokud nikdo není doma, inteligentní regulace teploty aktivuje úsporný režim. Pokud byste se vraceli z dovolené nečekaně dříve, můžete režim přepnou na dálku přes mobilní aplikaci.

Odpojí žrouty energie

Všechny spotřebiče v pohotovostním režimu se automaticky odpojí ze sítě, pokud spíte či nejste doma. To pomáhá šetřit nemalé náklady za elektřinu. Rovněž světla se sama zhasínají, takže už se vám nestane, že by někde bylo rozsvíceno celé dny.

Jako bonus víte, že např. zapomenutá žehlička či kulma na vlasy se prostě odpojí.

Ihned víte, kolik a za co platíte

Kdykoli si prohlédnete statiky a zjistíte, kolik a za co platíte. Všechny údaje včetně aktuální spotřeby máte přímo ve svém chytrém telefonu, tabletu či v počítači. Statistiky si můžete prohlížet zpětně pro každou zásuvku samostatně i pro celý dům. Na neobvyklé stavy vás systém upozorní.

Vlastní energie s maximální efektivitou

Elektřina z vlastních zdrojů jako fotovoltaické panely je nejefektivnější, pokud ji sami spotřebujete. I když nejste doma, spotřebiče jako myčka, pračka či sušička ji samy využijí. Podobně můžete odložit náročné úkony na čas nízkého tarifu.

Díky soukromé solární čerpací stanici nabíjíte svůj elektromobil doma a jezdíte zdarma. Ten se nabíjí samozřejmě pouze v případě, že energie není aktuálně potřeba jinde.
Chytré bydlení je dnešní bydlení. Není důvod žít v minulosti. Pokud by vás zajímalo, co vše váš domov může umět, přijďte se podívat na Prohlídky chytré domácnosti, které pořádá Loxone, leader trhu smart home, ve svém sídle v Českých Budějovicích.

Ondřej Brynych, marketingový manažer Loxone s.r.o.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *