Nezávislé odborné sdružení Centrum pasivního domu zorganizovalo ve dnech 8. – 10. listopadu Dny otevřených dveří, kterých se zúčastnilo ve 12 krajích 50 pasivních domů různých konstrukcí a velikostí, takže každý zájemce o jejich stavbu měl možnost si je prohlédnout a inspirovat se ve skutečných, již postavených a provozovaných pasivních domech včetně několika kvalitních renovací do pasivního standardu.
Ze široké nabídky mne zaujal nejvíce vzorový dům společnosti 3AE na okraji zapadlé vísky blízko dálnice D1 u Benešova v Čakově, který už na první pohled se vymykal běžným či doporučovaným konstrukcím pasivních domů (foto Umístění stavby). Podle fota šlo totiž, oproti ostatním nabízeným stavbám, místo kompaktního tvaru blížícího se krychli s valbovou střechou, která má nejmenší plochu ochlazovaných vnějších stěn, o dlouhou přízemní nudli (ve svém katalogu ji stavební firma NOVAHOME nazývá „housenka“, byť se nevlní) s rovnou střechou, navíc ze dvou stran bohatě prosklenou HS portály, které mají oproti stěnám z izolačních materiálů podstatně vyšší tepelné ztráty, a na druhé straně v létě někdy až nepříjemně vysoké tepelné zisky ze slunečního svitu. O to více jsem byl, jako autor projektu a stavitel též zcela netradičního prvního pasivního domu u nás před 45 lety (blíže viz např. TZB Haustechnik 1/2022 nebo PRO-ENERGY 1/2022) zvědav, jak si s tím architekti, projektanti a stavitelé této, pro pasivní domy netypické, stavby poradili.
Oproti mému, též tehdy netradičnímu, ocelovému skeletu opláštěného keramickými deskami, s izolací z pěnového polystyrenu a interiérem ze dřeva, jde v tomto případě o celodřevěnou stavbu z nosných i příčkových dřevěných panelů CLT s až 505 mm tlustými stěnami, vyplněných ekologickou minerální tepelnou izolací, a silně izolovanou podlahou i střechou, čímž byly vykompenzovány vyšší tepelné ztráty celoprosklených HS portálů na východní a jižní straně domu. A případné vysoké tepelné zisky HS portálů v létě pak byly eliminovány jednak bohatě dimenzovaným zastřešením teras na východní a jižní straně , které do obytných místností propouštělo pouze zimní sluneční paprsky, kdežto ty letní již zastínilo. Dlouhá severní část domu byla chytře po celé délce tepelně odstíněna úzkou chodbou , ze které se odebíral „odpadní“ vzduch z obytných místností k rekuperaci. Tato skladba stěn, podlah a střechy zajistila též dokonalou neprůvzdušnost, takže podlahové elektrické topení a rekuperace vzduchu fungovaly velmi efektivně s minimálními energetickými ztrátami. A vše bylo samozřejmě řízeno automaticky chytrými technologiemi od firmy LOXONE. Zkrátka kdo umí, ten umí, a kdo chce, tak to dokáže a postaví pasivní dům i za netypických podmínek a tvarech.
Dispozičně je tento pasivní dům možno stavět ve dvou variantách: buď jako dvě bytové jednotky či klasické s třemi ložnicemi . Zastavěná plocha 200 m2, užitná pak 134 m2, terasa 58 m2 a plocha parcely 908 m2. A co je nutno podtrhnout, všude šlo o velmi kvalitní práci jednotlivých řemesel, především architektů, truhlářů a vzduchotechniků, koordinovanou zkušenými společnostmi 3AE a NOVAHOME, které mají za sebou již stovky postavených domů, což se samozřejmě odrazilo i na ceně domu (tzv. „na klíč“ 12 milionů Kč). Dům se zatím obešel bez fotovoltaiky, nicméně je možno ji kdykoliv snadno doplnit. Přestože byla půlka listopadu, tak sluneční paprsky (a návštěvníci ve vyšším počtu) stačili dům dostatečně vytápět, takže bylo nutno občas větrat i „klasicky“, tedy odsunutím HS portálu.
Organizačně po zaparkování zájemců se jich hned u vchodu ujaly hostesky a předaly informační materiály a požádaly o zutí obuvi, což nijak nevadilo, podlahy byly vytápěné. Zájemci pak byli rozdělováni do skupin, které vedl vždy někdo z architektů zakládající společnosti 3AE , stavebních a řemeslných společností zastřešovaných jak v Česku, tak částečně i na Slovensku společností NOVA HOME, které realizují dřevostavby navržené architekty po prezentaci vlastních představ o rodinném domě, kdy důraz je kladen na promyšlené dispozice a střídmost ve spotřebě energií. A samozřejmě nechyběli ani odborníci ze společnosti EVORA green energy, odpovědní např. za vzduchotechniku a rekuperaci, která je pro tyto nízkoenergetické či pasivní domy velmi důležitá, takže všichni zájemci o stavbu pasivních domů dostali vyčerpávající informace .
Já jsem obvykle dost dotěrný novinář, zahánějící přednášející často „do kouta“, zde jsem však nepochodil. Výsledkem naopak bylo, že z mé prohlídky plánované na 1 hodinu (taky co bych tam chtěl dělal déle, že?) se nakonec vyklubaly 4 hodiny a spousta zajímavých informací a příjemné debaty s přítomnými odborníky všech kategorií, od architektů, přes stavaře, technického zabezpečení budov, energetiky, vzduchotechniků a dalších . Není proto divu, že mnozí návštěvníci tam zůstali až do setmění , kdy „zazvonil zvonec a prohlídky byl konec“ a rolety v ložnicích se samy stáhly (prý, aby neunikalo teplo😊) a k dokonalosti prožitku pak nechyběla ani kometa na noční obloze , měla být někde vlevo, ale asi se styděla a utekla ze záběru. A pokud by si někdo chtěl to celé nejen projít, ale i prožít, může si objednat víkendový pobyt v tomto domě.
Kdo lituje, že tam či jinde v pasivních domech nebyl, tak se může těšit na listopad 2025, kdy se budou tyto Dny otevřených dveří pasivních domů zase opakovat.
Autor : JUDr. Ing. et Ing. Mgr. Petr Měchura
Foto: Josef Mandinec
Úvodní foto . Umístění stavby