Bungalovy jsou přízemní domy, které se velmi často staví jako dřevostavby. Proč dává kombinace slov tak velký smysl? Dřevostavby mají jako stavební systém své výhody i nevýhody a v případě bungalovů bychom mohli říci, že se výhody posilují a nevýhody eliminují. Proč je tedy výhodné stavět bungalovy jako dřevostavby, se dočtete v tomto příspěvku.
Známé výhody dřevostavby jsou: výborné izolační vlastnosti, menší zastavěná plocha domu při stejné užitné ploše místností, rychlost stavby atd.
TIP: Často se lidé u dřevostaveb obávají akustiky zejména u stropů. Blíže o tomto tématu píšeme v článku U dřevostavby si pohlídejte skladbu stropu
Bungalovy využívají naplno výhody dřevostavby
Bungalovy mají oproti domům na patro řadu výhod jako je například bezbariérový přístup nebo možnost kontaktu všech místností s exteriérem.
TIP: Další výhody a srovnání bungalovu a domu na patro.
Tyto výhody jsou však u bungalovů vykoupené větší zastavěnou plochou = větší základovou deskou, kterou musíme postavit, abychom dosáhli stejné užitné plochy jako u domu na patro. V bungalovu také dochází k větším tepelným ztrátám, protože dům na patro je více kompaktní a na stejnou užitnou plochu dřevostavby bude mít menší plochu ochlazovaných konstrukcí.
Abyste tedy měli efektivně postavený bungalov, je třeba jej postavit na co nejmenší ploše – použít u toho co nejtenčí stěny a zároveň použít stěny, které výborně izolují.
Bungalovy jako zděný dům
V případě, že pro stavbu bungalovu použijete některou z dutých cihel, budete mít s největší pravděpodobností tloušťku obvodových stěn 400 mm (koeficient prostupu tepla cca 0,24 W/m2K), tloušťku vnitřních nosných stěn 250 mm a nenosných 115 mm. Při zastavěné ploše bungalovu 140 m2 budete mít přibližně 25% zastavěné plochy „zastavěné“ stěnami = cca 35m2.
Dřevostavby bungalovy
V případě dřevostavby bungalovu můžete použít tloušťku obvodových stěn 300 mm (koeficient prostupu tepla cca 0,16 W/m2K), tloušťku vnitřních nosných 125 mm a vnitřních nenosných 85 mm.
Tip: Zde si můžete spočítat koeficient prostupu tepla stěnou vaší dřevostavby.
Při stejné zastavěné ploše 140 m2 bude stěnami zastavěná plocha okolo 15% = cca 21m2. Protože se obvodové stěny dřevostaveb umísťují cca polovinou své tloušťky na základovou desku a polovinou jsou přesazené, bude základová deska pro dřevostavbu ještě o cca 5 m2 menší než pro cihlovou variantu bungalovu.
Který bungalov bude lépe izolovaný? Zděný nebo dřevostavba
Dřevostavby bungalovy mají i při menší tloušťce stěn lepší tepelné vlastnosti než zděná varianta. Na modelové zastavěné ploše 140 m2 budete mít u dřevostavby o 14 m2 větší užitný prostor a ještě ušetříte na ploše základové desky. Navíc v zimě protopíte méně.
U domu na patro, nejsou tyto rozdíly mezi oběma konstrukčními systémy tak markantní, ale u bungalovů dřevostavby jasně vedou.
Jaký je Váš názor na toto téma? Pomohl vám zodpovědět vaše otázky? Budeme rádi za Vaše postřehy a názory.
Photocredit: Don O’Brien
Autor:
Ing. Petr Novák
redaktor Dřevostavitele