Vyhledat:

Elektrické vytápění rodinných domů má budoucnost i po roce 2020

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT vypracovalo pro společnost Fenix Group studii, jejímž cílem bylo najít pro dům s elektrickým vytápěním vhodnou kombinaci obnovitelných zdrojů splňující legislativní požadavky na budovy s téměř nulovou spotřebou energie.

Od roku 2020 nebude podle českých zákonů možné stavět jiné budovy než s téměř nulovou spotřebou energie (v angličtině Nearly Zero Energy Building – zkratka nZEB). V praxi se jedná o kvalitně zateplené objekty s velmi nízkou spotřebou, která je z významné části krytá z obnovitelných zdrojů (OZE). Vzhledem k tomu, že je elektřina z pohledu využití primární energie v tuzemsku hodnocena jako nejméně efektivní zdroj pro vytápění, vznášely se nad jejím dalším využitím pro tyto účely otazníky.

Společnost Fenix Group proto požádala ČVUT UCEEB o zpracování studie hodnotící dopady legislativy platné po 1. lednu 2020 na modelový objekt dřevěného rodinného domu KUBIS 74 od společnosti RD Rýmařov. Její závěry prokázaly, že s elektrickým vytápěním lze splnit požadovaná kritéria. Objektivně sice bude vyžadován vyšší podíl obnovitelných zdrojů, jako je například instalace střešní fotovoltaické elektrárny (FVE), na druhou stranu je možné na nákup těchto systémů využít některou ze státních podpor. V kombinaci s bateriovým úložištěm se výhody takto vytápěného domu ještě výrazně navýší

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *