Vyhledat:

ExxonMobil a REG oznámily pokrok ve výzkumu celulózové bionafty

ExxonMobil a Renewable Energy Group (REG) prokázaly ve společném výzkumu, že při využití vlastní fermentační technologie je možné přeměnit sacharidy z nejrůznějších zdrojů biomasy na bionaftu.

 

„Prvním úkolem, který jsme museli vyřešit na samém počátku výzkumu, bylo vyhodnotit technickou proveditelnost a možné přínosy pro životní prostředí,“říká Vijay Swarup, viceprezident výzkumu a vývoje společnosti ExxonMobil Research and Engineering Company. „Jsme optimističtí, protože výsledky naznačují dobrý potenciál pro vývoj technologie a těšíme se na další spolupráci s REG Life Sciences,“ dodal.

Firmy úspěšně ověřily proveditelnost fermentační technologie REG Life Sciences na několika směsích celulóz, které byly získány různými způsoby z nejrůznějších nepotravinových zdrojů. Výzkum také potvrdil, že tato technologie je – od výroby až po použití – výrazně ohleduplnější k životnímu prostředí než tradiční dieselové palivo.

Společnost ExxonMobil podepsala v lednu 2016 s REG dohodu o studiu výroby bionafty fermentací (kvašením) celulózy z obnovitelných zdrojů, například zemědělského odpadu. Společnosti se na základě dobrých výsledků dohodly na prodloužení výzkumného programu a budou i nadále společně zkoumat možnost nasazení technologie v průmyslové výrobě.

„Dnešní biopaliva se vyrábějí převážně z potravinových zdrojů, jako je kukuřice nebo cukrová třtina,“ řekl Swarup. “Společnost ExxonMobil proto zkoumá celé portfolio řešení, která nekonkurují potravinám a vodě. Díky spolupráci s REG Sciences jsme byli schopni lépe porozumět možnostem přeměny celulózy ze zemědělského odpadu na komerčně životaschopnou výrobu paliva, včetně dopadů tohoto procesu na produkci skleníkových plynů.“

Společnost REG Life Sciences vyvinula technologii, která využívá schopnost mikrobů přeměnit sacharidy z celulózy na bionaftu, a to během jediného kvašení. Celulózová surovina z odpadu zemědělství obsahuje více druhů sacharidů včetně glukózy nebo xylózy, stejně tak ale i nečistoty, které mohou fermentační proces zpomalit.

„ExxonMobil je skvělý partner a jsme hrdí na to, čeho jsme dosud dosáhli,“říká Eric Bowen,viceprezident společnosti REG Life Sciences. „Tým Life Sciences, vedený Fernandem Sanchezem-Rierou, ředitel týmu Fermentation Process Development, učinil zásadní objevy pro posunutí tohoto postupu do výrobní fáze. S nadšením tyto objevy posuneme ještě dál. Věříme, že technologie REG Life Sciences má velký potenciál jako inovační platforma napříč různými průmyslovými odvětvími a neumíme si představit lepšího partnera na objevování potenciálu biopaliv než ExxonMobil.”

Průlom ve výrobě bionafty z celulózy by mohl mít obrovský dopad na celý dopravní průmysl.Očekává se, že celosvětová poptávka po energii související s dopravou vzroste do roku 2040 o zhruba 25 %a urychlení snižování emisí z dopravy (prostřednictvím technologií jako bionafta) bude hrát rozhodující úlohu při snižování produkce skleníkových plynů.

Společnost ExxonMobil aktivně prověřuje i další technologie snižující emise, včetně biopaliv z řas nebo zachycování a vázání uhlíku. V červnu 2017 společnost ExxonMobil a partnerská společnost Synthetic Genomics, Inc. oznámily průlom ve společném výzkumu pokročilých biopaliv zahrnující úpravu kmene řasy, který více než zdvojnásobil svůj obsah oleje, aniž by významně zpomalil růst.

V roce 2016 se společnost ExxonMobil spojila s firmou FuelCell Energy, Inc. (Connecticut, USA), aby společně rozšířily využití uhličitanových palivových článků používaných pro zachycování uhlíkových emisí z elektráren na zemní plyn, na výrobu vodíku a další elektřiny.

Od roku 2000 ExxonMobil vynaložil na vývoj a nasazení energetických řešení s nízkými emisemi zhruba 8 miliard dolarů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *