I historická památka s nezaměnitelným geniem loci v sobě může ukrývat řadu výdobytků moderní doby, které přispívají ke zkvalitnění života obyvatel a nijak přitom nenarušují dobovou architekturu. Zajímavým příkladem takového propojení je Bartoňova útulna v Pekelském údolí řeky Metuje, která byla přestavěna ze starého mlýna podle návrhu světově proslulého architekta Dušana Jurkoviče. Chatu ve stylu lidové secese, která slouží jako výletní restaurace, totiž vytápí kaskáda dvou energeticky úsporných a ekologicky
šetrných tepelných čerpadel systému vzduch-voda NIBE F2120-20.
Bartoňova útulna, pojmenovaná po továrníkovi Josefa Bartoňovi, má za sebou opravdu dlouhou historii, která sahá až do roku 1527, kdy na jejím místě stával mlýn Pekelec. Nová výletní restaurace přestavěná podle návrhu Dušana Jurkoviče (autora lázeňských budov v Luhačovicích nebo útulen na Pustevnách) se stala známou již pár let po svém založení a hostila takové osobnosti, jakými byli Alois Jirásek, Jan Masaryk nebo Edvard Beneš. Rodina Bartoňů se proto rozhodla, že při modernizaci chaty naváže na zdejší genius loci, do něhož se vepsala dlouhá historie i okolní příroda. Objekt, který nově vytápí kaskáda dvou tepelných čerpadle NIBE systému vzduch-voda o výkonu 32 kW, proto stále slouží k občerstvení a ubytování turistů.
„Při dodržení odpovídajících parametrů radiátorové soustavy jsou tepelná čerpadla ideální k vytápění jakékoli stavby. Mohou tedy být citlivě zakomponována i do nezatepleného historického objektu, kde přispějí k významnému snížení provozních nákladů. V Bartoňově útulně nahradil systém dvou tepelných čerpadel NIBE dřívější vytápění pomocí propanu. Díky této modernizaci došlo v průběhu první topné sezóny k výraznému snížení energetické spotřeby z 81 MWh na 26 MWh. Vypočtená doba návratnosti činí přibližně 5 let,” konstatuje Jiří Sedláček, ředitel prodeje NIBE Energy Systems CZ.