Vyhledat:

I letos se otevřou dveře v desítkách pasivních domů po celé republice. Pořádná dávka inspirace vás čeká o víkendu 6. až 8. listopadu.

Poslední měsíce nám jasně ukázaly, že čím více času budeme trávit uvnitř budov, tím více si budeme uvědomovat potřebu zdravého vnitřního prostředí, oceníme nízké výdaje za vysoký uživatelský komfort. Pasivní domy už dávno nejsou jen o úspoře energie na vytápění. Své majitele hýčkají celoročně především stabilní teplotou, správnou vlhkostí, dostatkem čerstvého vzduchu bez prachu, pylů a toxických látek, ale také tichem a dostatkem světla. Zkrátka jsou oddaným služebníkem svých pánů.

 

Dopřejte si pořádnou dávku inspirace

 

Ať už si vyberete kterýkoli z více než padesáti otevřených domů, bude to stát za to. Dny pasivních domů jsou součástí mezinárodní akce, která letos připadne na druhý listopadový víkend. Během tří dnů majitelé, architekti i stavitelé otevřou zdarma své domy po celé České republice. Umožní zájemcům prozkoumat pasivní domy naživo a načerpat inspiraci. Co vám majitelé prozradí? Zda je provoz jejich domu odlišný od „běžného“ bydlení a jaké jsou s ním skutečné náklady. Že okna si otevřou dle vlastního uvážení kdykoli, že nejsou otroky sofistikovaných technologií, ale taky to, co by udělali jinak a čím se poučili. Osobní zkušenosti jsou ty nejcennější, proto neváhejte využít jejich ochoty a času a zeptejte se na vše, co vás zajímá! Vybrat si můžete domy podle regionu, typu konstrukce nebo podle vkusu. Celkový přehled otevřených domů a praktické informace najdete na stránkách Centra pasivního domu, které akci pořádá a které podporujeme lidi, firmy i města v jejich snaze budovat moderní a zdravé bydlení už 15 let.

 Zkrácená topná sezóna je výraznou úsporou

S přicházející topnou sezónou vás také majitelé přesvědčí, že v pasivních domech začíná sezóna o měsíc i dva později a na jaře dříve končí. Díky chytré kombinaci tepelněizolačních vlastností domu, těsnému napojení všech konstrukcí, řízenému větrání s rekuperací a využití solárních tepelných zisků skrze okna, se topná sezóna, tedy období, kdy je potřeba aby zdroj tepla běžel, výrazně zkracuje. Tím se nešetří jen energie, ale i zdroj samotný a prodlužuje se jeho životnost. To platí pro kotel, tepelné čerpadlo či jakýkoli jiný zdroj. V součtu je to výrazná úspora financí.

 Kvalita vnitřního prostředí na prvním místě

I to vám majitelé potvrdí, že zdravé mikroklima je jedním z nejdůležitějších parametrů jejich bydlení. Ve vyvětraném prostoru se výrazně snižuje koncentrace všech škodlivin, tedy i virů a bakterií, a vykazuje se nižší nemocnost. Nejúčinnějším způsobem, jak zajistit snížení koncentrace škodlivin v interiéru, je správné větrání. Nejběžnější je větrání okny. Toto řešení má ovšem nevýhodu v tom, že člověk není schopen dlouhodobě objektivně sledovat kvalitu vnitřního vzduchu a spolu s odváděným vzduchem odvádí v zimě i velkou část tepla. Druhou variantou, kterou si můžete ověřit při návštěvě pasivního domu na vlastní kůži, je systém řízeného větrání s rekuperací tepla. Dodává s maximální mírou uživatelského komfortu potřebné množství čerstvého vzduchu a tepelné ztráty snižuje na minimum. Zároveň účinně odvětrává pachy a filtruje přiváděný vzduch od pylu a prachu. Nedochází ani k nadměrnému vysoušení vzduchu. Větrání probíhá bez nepříjemného průvanu, bez pronikání hluku z venkovního prostředí a bez teplotních rozdílů. A zároveň nebrání otevřít okno dle individuální potřeby.

 Jak postavit skvělý dům a nezbláznit se?

 Aby té inspirace nebylo málo, tak novinkou letošního ročníku Dnů pasivních domů jsou besedy, jak nejen přežít, ale jak si skutečně užít stavbu vlastního domu. Tým nezávislých odborníků Centra pasivního domu k besedám připravil unikátní kuchařku Zdravý dům od základů“, díky které se při stavbě neztratíte a budete přesně vědět, co dělat. Pomůže v plánování a rozhodování začínajícím stavitelům ale i těm, kteří se na cestě za vysněným bydlením zasekli a potřebují nový impuls, aby se pohnuli z místa. Ukáže ty nejdůležitější milníky, největší výzvy, které vás při stavbě domu čekají od prvních úvah až po stěhování. Na besedách načerpáte inspiraci a 15leté know-how. A jako jedni z mála v Česku získáte svůj vlastní výtisk. Příručka je také volně ke stažení jako e-book na www.dumodzakladu.cz

 

Dny pasivních domů pravidelně pořádá Centrum pasivního domu (CPD). 6.– 8. 11. 2020, 10:00 – 18:00, celá ČR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *