Vyhledat:

Investice do čisté energie – chtělo by to méně řečí a více práce…

„Rozvojové země se ujímají vedení v čisté energii,“ konstatuje Bloomberg ve své nedávno zveřejněné analýze Climatescope 2018. Trochu překvapivé zjištění, vezmeme-li v potaz, že leaderem klimatické politiky  – aspoň v politickém smyslu – jsou země EU v čele s Německem a stále ještě „evropskou“ Velkou Británií.

Zdroj obrázku: Climatescope 2018, global-climatescope.org

V jednom ohledu se však jedná o nezpochybnitelné tvrzení, a tím jsou přírodní podmínky. Zejména sluneční energie mají rozvojové země nadbytek, některé doslova na rozdávání. To je ale k úspěšnému rozvoji obnovitelných zdrojů podmínka nutná, nikoli dostačující. Stačí se podívat třeba na ideu systému obřích solárních elektráren na Sahaře, které by se měly stát klíčovým dodavatelem Evropy. Nápad fyzikálně logický, pompézně uvedený před lety v Německu, který se však v praxi jeví jen megalomanská chiméra. Aspoň zatím. Nesplňuje totiž další podmínky úspěšného investování do obnovitelných zdrojů. Těmi jsou dlouhodobá stabilita politického a ekonomického rámce  podnikání.

 

Právě tyto faktory jasně zrcadlí žebříček Climatescope. V něm analytici Bloomberg pravidelně bodují státy rozvojového světa podle atraktivity pro investice do čistých zdrojů energie. Letos je vítězem Chile, tedy i investiční destinace, kterou si pro své projekty vybral před čtyřmi lety Solek Group.

A stále více investorů se vydává stejným směrem. „Obzvláště evropští hráči začali výrazně financovat projekty, a to hlavně v Latinské Americe,“ komentuje poslední trend Bloomberg a dodává, že tam narůstá role privátního kapitálu.  Až to skoro vypadá, že v rozvojových zemích se o klimatické změně méně mluví a více dělá.

Autor:  Zdeněk Sobotka , generální ředitel, Solek Group

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *