Teplárenské sdružení České republiky ocenilo křišťálovým komínem ekologizaci Teplárny Karviná společnosti Veolia Energie ČR. Odborná komise ji vyhodnotila jako nejlepší projekt roku 2017 v kategorii snižování emisí znečišťujících látek do ovzduší.
„Je to pro nás pocta i ocenění několikaleté práce týmu našich lidí a spolupracujících subjektů, která má konkrétní přínos pro ovzduší v regionu. Jsme rádi, že se o těchto projektech mluví, často jsou totiž vnímány jako samozřejmost, v podstatě povinnost firem, a zapomíná se, jak jsou finančně a technologicky náročné,“ řekl Marcel Vrátný, technický ředitel společnosti Veolia Energie ČR.
Kompletní ekologizace jednoho z nejvýznamnějších zdrojů tepla a elektřiny v Moravskoslezském kraji, započatá v roce 2013, byla dokončena loni na podzim. Díky investicím do ekologizace provozu v celkovém objemu 650 milionů korun se snížilo množství oxidů síry vypouštěných do ovzduší o zhruba tři čtvrtiny a množství oxidů dusíku a prachu o zhruba polovinu ve srovnání s průměrnými hodnotami z let 2008 – 2010.
„Hodnotící komisi zaujalo při komplexní ekologizaci zdroje především výrazné snížení oxidů síry vypouštěných do ovzduší zhruba i množství oxidů dusíku a především prachu v regionu, kde každé snížení emisní zátěže významně přispívá ke zlepšení kvality ovzduší,“ uvedl tiskový mluvčí Teplárenského sdružení České republiky Pavel Kaufmann.
„Ocenění patří i spolupracovníkům a dodavatelům, velmi si vážím jejich práce a úsilí,které věnovali splnění náročných požadavků na ekologizaci zdroje v Karviné. Dokazuje to, že máme dobrý kolektiv znalých a šikovných spolupracovníků, o čemž svědčí i další dva nominované projekty za společnost Veolia Energie. Věřím, že i v příštím ročníku této soutěže představíme další zdařilé a inovativní projekty, které porota ocení,“ dodal Zdeněk Duba, předseda dozorčí rady společnosti Veolia Energie
V Karviné proběhla denitrifikace postupně na jednotlivých kotlích od roku 2013, přičemž přípravy projektu započaly už v roce 2011. Na každém z kotlů byly realizovány dvě fáze – tzv. primární a sekundární opatření, při kterých proběhla instalace nízko-emisních hořáků, seřízení spalovacího vzduchu a nastavení optimalizace dávkování aditiva.Odsíření bylo v teplárně realizováno v letech 2013 – 2014 tzv. polosuchou metodou pomocí dávkování CaO ve společném odsiřovacím reaktoru. „Množství vypouštěných škodlivin jsme snížili o stovky tun ročně a splňujeme nyní nejpřísnější ekologické limity stanovené českou a evropskou legislativou i krajskými předpisy, ale už připravujeme další modernizaci,“ uvedl Tomáš Groň, ředitel regionu Severní Morava a Slezsko, Veolia Energie ČR.
Teplárna Karviná má více než sedmdesátiletou historii a společně s Teplárnou ČSA zásobuje teplem a teplou vodou 50 tisíc domácností, školy, nemocnice, úřady, obchodní střediska, průmyslové podniky a další objekty v Karviné, Havířově a okolních obcích.
Vedle hlavního ocenění v kategorii „Snižování emisí znečišťujících látek do ovzduší“, byly do užší nominace vybrány rovněž dva projekty Veolie Energie ČR v kategorii „Rozvoj soustav zásobování teplem“ a to Připojení bytových domů v lokalitě Praha – Stodůlky na soustavu zásobování teplem a Připojení haly v průmyslové zóně CTPark Karviná na horkovodní síť.
Slavnostní vyhlášení vítězných projektů v pěti kategoriích a předání křišťálových komínů proběhlo na slavnostním večeru Dnů teplárenství a energetiky v Hradci Králové. Ceny vítězům předal předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Mirek Topolánek, který uvedl: „Těší mne, že v teplárenství stále vznikají zajímavé projekty, které tento obor posouvají dopředu. Ale sebelepší technické dílo v našem oboru zůstane doslova chladné, pokud nebude dobře sloužit lidem. A to už není o technice, ale přístupu k zákazníkům, který se také vyvíjí.“ Záměrem vyhodnocení nejlepších projektů je ocenit úspěšné realizace v oblasti dálkového vytápění a chlazení, které přispívají k rozvoji a modernizaci účinných ekonomických a k životnímu prostředí šetrných systémů zásobování teplem a k efektivnímu zajištění tepelné pohody bytů i energetických potřeb služeb a průmyslu.