Vyhledat:

Majitelé 53 šetrných budov umožnili veřejnosti nahlédnout do svých domovů

  1. ročník mezinárodní akce Dny pasivních domů 2018, kterou pořádá v České republice Centrum pasivního domu, se poprvé uskutečnil v letním období. Celkem 53 šetrných domů bylo zpřístupněno veřejnosti během víkendu 8. až 10. června 2018,jejichž majitelé byli ochotni otevřít dveře svých domovů zvědavým návštěvníkům.

 

Do červnových Dnů pasivních domů, které se konaly 8. až 10. června 2018 se přihlásilo celkem 53 domů po celé České republice a navštívilo je přes 200 zájemců o pasivní bydlení. Návštěvníci mohli bezplatně navštívit již postavené domy, nebo i ty, které jsou těsně před dokončením a získat informace z první ruky přímo od jejich majitelů nebo stavitelů. „Pokud se rozhodujete, zda koupit nebo postavit dům v pasivním standardu, je to ideální příležitost zjistit, jaké jsou jeho výhody, nebo na co si dát při stavbě pozor přímo od uživatelů,“ zdůvodňuje organizaci akce Tomáš Vanický, ředitel Centra pasivního domu a doplňuje: „Mnozí návštěvníci jsou překvapeni, když jim majitelé řeknou, že mají doma stále příjemnou teplotu a neruší je hluk zvenčí ani z interiéru (např. ventilátorem v koupelně či na WC), že díky rekuperaci vzduchu jsou méně nemocní a vytápění celého domu je vyjde jen na pár tisíc korun ročně.“. S podporou členské základny byl připraven doprovodný program. Ve vybraných domech probíhaly přednášky, workshopy či zábava pro děti.

Prohlídku projektu Ecocity Malešice vedl majitel developerské skupiny JRD. Zleva Jan Řežáb, majitel JRD, Wolfgang Feist, zakladatel Passivehaus Institutu, Jan Tywoniak, profesor ČVUT a Tomáš Vanický, ředitel Centra pasivního domu.

Letní Dny pasivních domů navštívil také tvůrce konceptu pasivního domu a zakladatel PassivehausInstitutu v Darmstatu, Dr. WolfgangFeist. Doplnil tak svůj program na akademické půdě o konkrétní realizované příklady pasivních domů v České Republice.

O stále rostoucí zájem o pasivní a jim podobné domy vypovídá i 30 % nárůst žádostí o dotace Nová zelená úsporám v roce 2017 oproti předchozím letům. V roce 2017 se v ČR postavilo celkem cca 15 000 staveb, z toho přes 1000 domů bylo pasivních.

V rámci akce proběhla fotografická soutěž, ve které návštěvníci domů mohli vyhrát Dron Drone´n base 2.0, chytré hodinky GarminForerunner 35 Optic, nebo bezdrátový reproduktor Riva S -. Stačilo navštívit některý z pasivních domů, které se akce účastnily, vyfotit se s ním a zaslat fotografii. Následně byly soutěžní fotografie, které splnily podmínky soutěže, uveřejněny na internetu (webové stránky, Facebook a Instagram organizátora), kde probíhalo hlasování o ty nejlepší. O ceny soupeřilo 26 fotografií a získali celkem 646 hlasů.

Další akce „Dny pasivních domů“ proběhne v listopadu 2018 a také v rámci této akce proběhne soutěž o nejlepší fotografii s hodnotnými cenami.

Pokud právě zvažujete bydlení v pasivním domě, neváhejte využít bezplatného poradenství Centra pasivního domu. Zavolejte na +420 777 479 144 nebo napište na info@pasivnidomy.cz. Informace o akci Dny pasivních domů sledujte na stránkách www.pasivnidomy.cz.

Konání akce je podpořeno Ministerstvem životního prostředí v rámci

Programu na podporu projektu NNO pro rok 2018.

 

 O společnosti Centrum pasivního domu:

Centrum pasivního domu (CPD) vzniklo jako nezisková organizace v roce 2005 s cílem podpořit šetrnou výstavbu v České republice a stát se hlavním kontaktním místem pro nejširší veřejnost. Zároveň CPDv rámci

svých prezentačních a vzdělávacích aktivit veřejnosti ukazuje, že kvalitně postavené, ekologické a zdravé bydlení je moderní, komfortní a dostupné prakticky každému. CPD sdružuje fyzické a právnické osoby, které mají zájem podporovat a propagovat standard pasivního domu.Dodnes je nejvýznamnější a nejrozsáhlejší odbornou platformou, která podněcuje a moderuje diskusi v oblasti výstavby budov v pasivním standardu napříč expertní i laickou veřejností.

 Osvětové a vzdělávací aktivity CPD jsou zaměřené jak na investory, stavební experty a studenty architektonických či stavebních oborů, tak i na děti .Pořádá specializované i obecnější kurzy na témata spojená s výstavbou a kontrolou kvality pasivních a nulových domů pro odborníky, stejně jako osvětové semináře a výstavy pro širokou veřejnost.Jednou z největších akcí, do kterých je CPD každoročně zapojeno, jsou listopadové celosvětové Dny pasivních domů, které CPDkoordinuje v rámci České republiky a během nichž může veřejnost navštívit zdejší obydlené i ještě rozestavěné pasivní domy. Mezi další významné projekty, které CPDorganizuje, patří soutěžní přehlídka Pasivní dům a pravidelná mezinárodní konference, která je největší akcí v oboru úsporných budov a související problematiky v České republice. Pro děti CPD připravilo dětské experimentárium„Bydleme zdravě – půjde to hravě,“inspirované velkými světovými science centry, která umí všem bez rozdílu věku vysvětlit, jak fungují přírodní zákony, taje fyziky i chemie.

 V současné době probíhá měření CO2 na školách v rámci projektu „Táto, mámo – pojďme bydlet zdravě!“, který je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. www.sfzp.cz, www.mzp.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *