Vyhledat:

Masakru na filozofické fakultě bylo možno zabránit!

Vážení čtenáři , rozhodli jsme se umístit na náš web článek , který sice obsahově nezapadá do naší tématiky , ale je natolik zajímavý a především aktuální , že jsme cítili potřebu jej zveřejnit .

Se souhlasem našeho pravidelného autora .

Na tiskovce Policie jsme se ve čtvrtek v poledne od šéfa pražské kriminálky dozvěděli, že jim chybělo už jen několik dní na to, aby ztotožnili vraha z Klánovického lesa s budoucím vrahem z filozofické fakulty v Praze. Bylo to odůvodňováno množstvím informací, které přes obrovské nasazení všech dostupných kriminalistů nestačili zpracovat a vyvodit z nich adekvátní důsledky. Přitom by stačilo, kdyby právě kriminalisté již používali umělou inteligenci, která dokáže počítačově řešit úlohy, které dříve zvládali lidé řešit lépe. Přestože o počítačích se kdysi tvrdilo, že jsou jen „pilnými blbci na sčítání jedniček a nul“ ale dnes už si svět bez těchto „pilných blbců“ nedokážeme vůbec představit,

Nicméně právě ta „pilnost“ z těch „blbců“ udělala časem obrovský nástroj na řízení či ukládání informací a jejich třídění a je v současnosti i podstatou umělé inteligence, neboť umožňuje z obrovských databází mimo jiné vybrat rychle to podstatné a dát to do potřebných souvislostí. Proto nepochybuji o tom, že by rychle našla v databázi 4 tisíců podezřelých (o kterých mluvil pražský kriminalista), že:

  • existuje mladý ozbrojený kluk (u kterého je pravděpodobnost zavraždění kojence v kočárku největší, protože ještě nemá žádné zkušenosti s kontaktem s malými dětmi)
  • navíc psychicky labilní (dle posudku odborníka)
  • který si přesto nedávno udělal zbrojní průkaz
  • a během pár měsíců nakoupil 8 zbraní (z toho kromě samopalu i jednu samonabíjecí pušku vysokého kalibru, přestože nebyl sportovcem ani myslivcem)
  • a k nim 4 tlumiče (ke sportovní střelbě či sebeobraně naprosto nevhodné a nepotřebné)
  • a především mimo jiné munice spoustu plných zásobníků do samopalu (které na střelnici nepotřeboval a jinde s nimi střílet nesměl)
  • a každý trestní soudce potvrdí, že když požádá Policii, tak obratem dostane seznam všech zbraní, které souzená osoba vlastní (takže není pravda, že to Policie nevěděla)
  • a to vše za stovky tisíc Kč (přestože byl studující, tedy bez zaměstnání a výdělku)
  • a který jel hodinu MHD spáchat sebevraždu až do Prahy (určitě ne kvůli tomu, že by hodlal skočit zrovna z Karlova mostu, když ji mohl mnohem pohodlněji spáchat doma)
  • a určitě by nešel před sebevraždou napřed na přednášku do Celetné ulice
  • a jestliže je celá Praha a okolí pokryto hustým signálem mobilních operátorů, tak s přesností na stovky metrů Policie mohla znát pohyb pachatele od prvotního oznámení.

a mohly být včas učiněny adekvátní kroky k jeho eliminaci.

Umělá inteligence sice není o nic chytřejší, než ta lidská (ostatně ta ji stvořila), ale právě díky těm „pilným blbcům na sčítání jedniček a nul“ je mnohem rychlejší, takže dokáže zpracovat milionové násobky informací, a navíc v podstatně kratším čase než ta lidská. Policie sice měla (či mohla mít) dostatek informací, ale chyběla jí právě ta rychlost jejich zpracování a roztřídění a dání do vzájemných souvislostí, což zapříčinilo tu obrovskou tragédii, takže nepochybuji o tom, že s pomocí umělé inteligence by Policie těch potřebných scházejících několik dní zkrátila na pár hodin a těch 17 lidí (včetně obětí z Klánovic a otce) mohlo dál šťastně žít.

A je třeba zdůraznit další opomíjenou věc, že nebýt okamžitého varování některých přednášejících či studentů v posluchárnách na počátku útoku vraha, bylo by obětí určitě mnohem více. Jednak to umožnilo některým studentům se v posluchárnách zabarikádovat, a hlavně to znejistilo vraha, který byl tím donucen změnit svůj plán postupovat od horních pater směrem dolů a aktivní obrana studentů a následný postup policie ho naopak donutily k neplánovanému rychlému ústupu na střechu, kde již nemohl využít svých předem připravených velkých zásob zbraní a munice v horním patře. Kdyby býval stihnul použít připravený samopal s několika stovkami nábojů, tak by ten masakr byl určitě několikanásobný!

Do budoucna je třeba si z tohoto tragického případu vzít kromě jiných ponaučení i zdůraznění:

  • především zavedení fungujícího centrálního sdělovacího systému nejen ve všech posluchárnách a místnostech vysokých škol (zatímco základní a střední školy ho mají již skoro 100 let), kde je možné se zatím spoléhat jen na obecní rozhlas či na venkovní sirény (které už nikdo nebere vážně, když houkají zbytečně každý měsíc)nebo na soukromé SMS a maily, ale též ve všech veřejných budovách. Obchodní řetězce ho již dávno mají a zatím využívají ke svolávání konkrétních pracovníků či k reklamním sdělením.
  • databázového propojení všech informací týkajících se zbraní a střeliva (od žádosti o zbrojní průkaz, rejstříku trestů, lékařského vyšetření až po informaci o nákupu zbraní a množství a druhu střeliva)
  • zlepšení a zpřesnění informačního systému mezi jednotlivými zasahujícími složkami Policie (z ukázek vyznělo, že bylo chvílemi chaotické, což sice lze pochopit, ale ne omluvit)

a na základě toho urychleně zavést a plně nasadit (nejen) v kriminální praxi umělou inteligenci, byť v prvotních verzi asi zjednodušenou. Ostatně první nasazení takové „umělé inteligence“ v kriminalistické praxi u nás znají naši starší občané z výborné české filmové detektivky z roku 1966 „Poklad byzantského kupce“. V ní kriminalista „kapitán Exner“ vyselektoval již před skoro 60 lety (!) díky elektronkovému počítači s rotační feritovou pamětí a děrnými štítky (z dnešního pohledu zcela primitivního, a tehdy umístěného shodou okolností ve sklepě katedrály sv. Klimenta v Kaprově ulici, tedy jen kousek od filozofické fakulty, a ta vražda se měla navíc dokonce odehrát na jejím hlavním schodišti!) z několika možných otců díky biometrickým údajům z fotografií jejich lebky během pár minut toho pravého….

Tak na co tedy ještě čekáme??? Až se bude něco podobného opakovat?

Jinak zásahu policistů na fakultě v nastalé složité, nepřehledné a krajně nebezpečné situaci si velmi vážím, byl zcela profesionální včetně nasazování vlastních životů či odborného poskytování první pomoci. Jediné, co mne zaráží, proč policisté okamžitě nestříleli z ulice po vrahovi, když byl na ochozu a střílel po lidech na ulici (a pár jich i zasáhl). Jako sportovní střelec dobře vím, že na tuto vzdálenost má s krátkou zbraní i zkušený policista rozptyl několik metrů, ale každý měl k dispozici 2 plné zásobníky s 30 náboji, takže byla velká pravděpodobnost, že některá kulka by mohla vraha zasáhnout, a i kdyby ne, alespoň by ho přinutila se více krýt a znemožnit mu střelbu po lidech na ulici. Podaná informace, že pod úhlem, kterým by policisté stříleli, by mohli ohrozit občany v okolních budovách, není pravdivá a jen odhaluje, že vedení Policie ČR si je této své zásadní chyby plně vědomo a její zatajování zbytečně vrhá špatné světlo na jinak na místě výborně odvedenou práci. Přiznání případných pochybení totiž není slabostí, ale naopak silou k jejich příští nápravě.

JUDr. Ing. et Ing. Mgr. Petr Měchura

Autor vystudoval mimo jiné v 70tých letech jak obor automatizované systémy řízení, tak ekonomicko-matematické výpočty na Fakultě řízení VŠE v Praze, počítačovými predikcemi vývoje světa se pak zabýval v Ústavu mezinárodních vztahů, v Ekonomickém ústavu ČSAV či jako programátor v Institutu řízení.

Komentáře

  1. Pavla Kosinová napsal:

    Myslím, že ani nejlepší počítač neodhadne, že dostává chybné výchozí údaje. Úvaha, že zavraždění kojence je nejpravděpodobnější u mladého muže, protože nemá zkušenosti s malými dětmi, je příkladem.

  2. Petr Měchura napsal:

    Dobře si pamatuji, jak již před 40 lety prof.Ing. Jaromír Walter, CSc., dlouholetý vedoucí katedry ekonomicko-matematických výpočtů na VŠE, když mu vyčítali, že se modely mýlí, tak odvětil, že chyba není v modelech, ale v informacích, které do nich cpeme. Tenkrát ještě nebyla umělá inteligence, takže člověk – odborník chybné údaje uměl někdy odhadnout lépe. Dnes by ale dobrý počítač s dobrým programem měl umět minimálně odhadnout i to, že dostává chybné údaje, protože z běžné logiky vyolývá, že si někde ty údaje musí protiřečit. Uvaha o největší pravděpodobnosti mladého muže jako pachatele vychází z počtu mladých mužů, kterých je o několik řádů více než případných deviantů, přičemž ani drtivá většina deviantů by s velkou pravděpodobností nestřelila do kojence v kočárku. A z psychologie se ví, že kojenci ublíží spíše člověk, který s nimi nebyl nikdy v kontaktu, než deviant, natož obyčejný člověk.

  3. Ondrášeček napsal:

    Na jednu stranu mi řada postřehů tohoto článku přijde trefná, na druhou stranu dle mého názoru autor nedohlíží zejména na některé negativní důsledky posilování státní moci: Pokud by policie byla schopna mnohem rychleji chytat potenciální nebezpečné zločince na základě databáze držitelů zbraní, mohla by postupem času i jinak zasahovat do soukromí, a získávat tímto způsobem informace o komukoli, kdo se pro daný establishment stane nepohodlnou osobou. Ostatně, i dnes stát trestá řadu zločinů bez oběti a dost dobře nevíme, kdo se zločincem stane za mnoho let. Možná že více než několika šílenců se zbraněmi se v tomto ohledu bojím stále více kontrolujícího státu, který by se v určitý moment například implementací umělé inteligence mohl stát totalitním.

  4. Petr Měchura napsal:

    Toi, že náš stát už je opět po krátké odmlce 1990 – do začátku vlády ANO částečně totalitní snad nikdo nepochybuje. Takže je třeba ze všech sil za rok ve volbách bojovat proti současnému klientelismu, korupci a totalitě, nastartovanými falešným hnutím ANO a tiše trpěným i současnou vládou. A je proto na každém z nás, zda se to povede, a pak nebude problém mít jakékoliv databáze a využívat je.

  5. Král napsal:

    ….když uvážím všechny ty technické a faktické chyby týkající zbraní, dost pochybuji, že je autor “sportovním střelcem”…

    • Petr Měchura napsal:

      ….když uvážím, že autor komentáře kritizuje, aniž uvádí konkrétně co a proč, tak silně pochybuji o jeho solidnosti i že se opravdu jmenuje Král….
      P.S.: sportovně jsem střílel už v době, kdy Vy jste ještě tahal za sebou na špagátu dřevěného kačera, i pár medailí a diplomů mám a občas si i dnes zajdu na střelnici provětrat své pistolky, abych neztratil cvik ….

  6. Jaroslav Pavelka napsal:

    Propánaboha! Kdybych měl osm zbraní, vůbec bych se nedivil, kdyby na mě průměrně inteligentní policajt občas nenápadně mrknul očkem,i dyž to nemá v popisu práce, nat nepotřebuje AI.

    • Petr Měchura napsal:

      Ale potřebuje AI! Protože kdo umí počítat a čte noviny, tak ví, že máme u nás přes 350 000 střelců s průkazem a skoro milion zbraní, takže na každého střelce vycházejí skoro 3 zbraně, takže i těch kteří jich mají registrovaných 8 budou desítky tisíc. Vy byste dokázal z nich jen tak z hlavy vybrat rychle toho nejvíce podezřelého pachatele?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *