Vyhledat:

Náš otopný systém získal domácí i zahraniční patenty

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT zajistilo v tuzemsku i na celém území Evropské unie a USA patentovou ochranu pro otopný systém Hydronics 4.0, který by měl snížit investiční náklady a spotřebu tepelné energie v administrativních objektech.

 

Naše laboratoř Hydronics 4.0 vyvinula pod vedením Jiřího Dostála čerpadlový jednotrubkový otopný systém vhodný pro kancelářské budovy a tepelné výměníky pro vzduchotechniku či konvektory. V jednotrubkovém uspořádání je ke každému otopnému tělesu přidružena jedna armatura s mikročerpadlem, jež usměrňuje tok teplé nebo studené vody přesně podle aktuální potřeby v dané místnosti. Podobné systémy se používají například v Severní Americe, zatímco v České republice se navzdory své úspornosti zatím téměř nepoužívají.

 

Naším konkrétním vědeckým přínosem je využití metod statistického odhadu k získání hodnoty průtoku přes mikročerpadlo. Díky tomu není pro stanovení hodnot tepelného toku výměníku či jeho vzdálenou tepelnou diagnostiku potřeba průtokoměr. Hodnota tepelného toku poté slouží k diagnostice tepelného výměníku, měření spotřeby tepla a v neposlední řadě také k vytvoření matematického modelu chování budovy. S tímto modelem pak lze použít optimální prediktivní řízení a tím ušetřit až 20 % energie vynaložené na vytápění při zachování stejného tepelného komfortu v místnostech.

 

Pro tuto technologii jsme dosud získali patentovou ochranu v České republice a na celém území Evropské unie i Spojených států amerických. Aktuálně je v běhu vyřizování naší přihlášky v Kanadě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *