Vyhledat:

Odborníci v Ostravě debatovali o aktuálních otázkách v oblasti energetiky

  • Účastníci prestižní konference IEC jednali o energetickém mixu a jeho ceně, o řízení infrastruktury v nových podmínkách a o dalším rozvoji uskladňování energie

 

Zástupci největších energetických firem spolu s vrcholnými představiteli státní správy a evropských institucí se sešli v Ostravě v rámci IX. výročního zasedání International Energy Clubu (IEC). Na odborné úrovni diskutovali o tématech spojených se současným stavem tuzemské i evropské energetiky, mimo jiné o její další decentralizaci, podpoře obnovitelných zdrojů, o reformování plynárenského sektoru nebo o možnostech skladování energie.

Alexandra Rudyšarová

Do panelové diskuze se v průběhu dne zapojilo přes třicet řečníků. Výstavbou nových jaderných bloků a schválenou Státní energetické koncepci se zabývala Alexandra Rudyšarová, náměstkyně Ministerstva průmyslu a obchodu.O budoucnosti výroby elektřiny v Česku hovořil i Daniel Beneš, generální ředitel a předseda představenstva Skupiny ČEZ.

Detaily evropských programů na podporu rozvoje energetické infrastruktury představil Evžen Tošenovský, poslanec Evropského parlamentu a člen ITRE. Tématem potřeby kapacit a souvisejících investic do rozvoje energetických soustav se zabýval i Vladimír Outrata, člen Rady ERÚ. Očekávaným scénářům možného rozvoje v oblasti ukládání energie se věnovali Lubor Veleba, prezident GasStorageEurope, Michal Šafář, místopředseda představenstva E.ON Energie, a Tomáš Hüner, ředitel divize Energy Management společnosti Siemens.

Více než polovina času konference byla vyhrazena otevřené diskuzi všech zúčastněných odborníků. Hosté měli rovněž příležitost prohlédnout si provoz Cylinders Holding, největšího světového výrobce ocelových lahví a tlakových nádob. Ty se využívají pro přepravu a skladování technických plynů, například jako nádrže na stlačený zemní plyn (CNG) pro pohon vozidel nebo tlakové zásobníky pro plnicí stanice na CNG.

IEC 2018 se zúčastnilo70 zástupců ze 48 firem a odborných asociací. Záštitu nad letošním ročníkem převzaly Ministerstvo průmyslu a obchodu, Energetický regulační úřad, Evropský parlament a Moravskoslezský kraj. Patrony akce se staly Cylinders Holding a innogy Česká republika. Partnersky konferenci podpořily Skupina Evropských konzervativců a reformistů, EUSTREAM, E.ON, Siemens a Skupina ČEZ.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *