Začátek jara patřil opět svátku elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení – veletrhu AMPER. Ten pořádala společnost Terinvest již tradičně ve třech nejmodernějších halách brněnského výstaviště. Pojďme si letošní ročník shrnout pro ty, kteří jej snad nestihli a připomenout pro ty, se kterými jsme se v Brně mohli potkat.
Jaký tedy byl AMPER 2019? Rekordní. Mezinárodní. Inovativní.
Rekordní proto, že se rozprostřel na 31 300 metrech čtverečních výstavní plochy, navštívilo jej téměř 44 000 odborných návštěvníků, kteří mohli navštívit expozice 649 vystavovatelů nebo se vzdělávat na přednáškách, fórech a odborných seminářích, které trvaly v součtu těžko uvěřitelných 175 hodin.
Mezinárodní proto, že 226 vystavovatelů k nám přijelo ze zahraničí. Kromě tradičně silného zastoupení slovenských a německých firem patřil AMPER 2019 Indii, která měla v hale „V“ vlastní pavilon s osmačtyřiceti společnostmi z oboru automatizace, kabelů, elektrotechniky, energetiky a ICT. Podle vyjádření zástupce Asociací obchodních komor Indie (ASSOCHAM), pana Kaushala Lal Gupty, došlo k reálnému navázání obchodních styků a několika realizovaným obchodům již v rámci veletrhu. Indický pavilon inaugurovala osobně její Excelence Narinder Chauhan, velvyslankyně Indické republiky v ČR. Ostatní zahraniční vystavovatelé pak přijeli z dalších 22 zemí světa.
Inovativní proto, že se v rámci veletrhu prezentovalo 54 produktových novinek. Namátkou jmenujme například modulární systém pro sledování proudu od Murrelektronik CZ, zbrusu nové krabice do dutých stěn od kolínského KOPOSU nebo, od společnosti ELCOM, linkový kondicionér doplněný brýlemi HoloLens (Microsoft), které kombinují virtuální realitu s hologramy.
S inovacemi je neoddělitelně spjata i soutěž o nejpřínosnější exponát veletrhu, který vybírá odborná porota složená z předních českých a slovenských odborníků v oborech veletrhu – ZLATÝ AMPER. Letos udělila 5 cen a 5 čestných uznání. Cenu si zasloužila 3D aditivní tiskárna DPS Dragonfly, která tiskne souběžně nano-stříbrný inkoust a nevodivý foto-polymer. Umožňuje tak výrobu prototypu DPS z nápadu doslova přes noc. Dále pokročilé strojové vidění od B&R, které dokáže velice rychle provádět i pokročilé funkce jako například rozpoznávání textu. V energetické sekci si ocenění vydobyl PFISTERER s řešením pro propojení jednožilových izolovaných kabelů FrontCon. Zařízení umožňuje čelní zakončení nebo spojování kabelu v nesrovnatelně kratší době a vyšší kvalitě. SICK vybavil streamingovou kameru Ranger 3 inovativním senzorem, a to mu vyneslo vítězství ve své kategorii a další ocenění ZLATÝ AMPER. Poslední cena putovala do VUT Brno za jasový analyzátor LumiDISP, který zlevňuje a zkvalitňuje analýzu jasu užívanou zejména při měření kvality osvětlení. Ve srovnání s konvenčními bodovými měřidly dokáže brněnský vynález změřit v několika vteřinách až 21 milionů bodů. Čestná uznání komise putovala letos do ABB, GENERI, Jablotronu, Rittalu a do SECTRONU.
Veletrh oplýval bohatým doprovodným programem. Ten obsahoval výše zmíněné přednášky a semináře v rámci fór Energetiky, Automatizace, Fotoniky, Computer stage a AMPER SMART City které propojily svět praxe a přednášející z předních vědeckých institucí s odbornou veřejností a nadšenci. Veletrh dal prostor začínajícím chytrým firmám v rámci programu AMPER STARTUP, kde byl představen například flexibilní modulární systém pro stacionární ukládání elektřiny, univerzální softwarové řešení Open Cloud Smartware, GIRITON – cloudový systém pro evidenci docházky, bezdrátový systém chytrých kostek Homee a CNC řezačka polystyrenu řízena počítačem bez nutnosti připojení kabelu. Jak vidno, Česko se o nedostatek nápadů a schopných mladých techniků obávat zatím nemusí.
Návštěvnicky vděčnou součástí programu veletrhu byla přehlídka elektromobility AMPER MOTION, kam až z Kalifornie přijela na svou českou premiéru Tesla 3. Na AMPERU jsme mohli vidět a vyzkoušet i Audi e-tron, první sériově vyráběný elektromobil umožňující nabíjení výkonem až 150 kW, první elektrické SUV od Jaguaru I-PACE, nebo populární užitkový elektromobil Polaris-Group. Se svými nejnovějšími modely nechyběly automobilky KIA, Hyundai a Volkswagen. K elektromobilitě patří neodmyslitelně i dobíjecí stanice, které zastupovaly společnosti ejoin, ELEXIM, EVSELECT, Green24 Holding, Olife Energy Net, nebo Smartev CDS.
Co říci závěrem? Veletrh AMPER 2019 určitě nezklamal – propojil více oborníků i vystavovatelů než kterákoliv jiná akce ve středoevropském regionu. Nabídl čtyři dny nabité nejmodernějšími technologiemi, efektivními obchodními jednáními i kvalitním a pestrým doprovodným programem. Vystavující společnosti se obratně chopily příležitosti osobní prezentace svých výrobků a služeb, která je nenahraditelná i v dnešní digitalizované době. A to je dobře – přispěly tak k inspirativnímu duchu celého letošního AMPERU a poskytly příslib dalšího růstu této v naší části Evropy ojedinělé akce. Rezervujte si tedy v diářích termín 17.-20. března 2020, kdy se v Brně sejdeme na veletrhu AMPER 2020.