Vyhledat:

Peníze na útěku: Jak ušetřit na energiích dlouhodobě?

  Zaměříme se  na možnosti, jež vám pomohou snížit výdaje z dlouhodobého hlediska. Jaké to jsou?

I přesto, že jste změnili dodavatele, by vašim fakturám prospěla radikální dieta? Možná jste si jen do boje proti nedoplatkům vzali zbraň příliš malého kalibru. Nemějte strach z větší počáteční investice. Mnohonásobně se vám vrátí.

Trápí vás nedoplatky za energie? Vypořádejte se s nimi

 

1.Zateplete si dům

Pokud chcete snížit spotřebu tepla, je zateplení fasády jedním z nejdůležitějších kroků. Umožní vám snížit účty za energie v řádu desítek procent. Mimo to ale také zlepšit komfort života, odstranit tepelné mosty, plísně apod.

Vybrat si můžete z nepřeberného množství izolačních materiálů. Oblíbenou stálicí je bílý pěnový polystyren, který se v Evropě vyrábí více jak 50 let. Hojně využívaná je také minerální vata. K zateplení se používají ale i netradiční materiály jako například len (výrobky ze lnu zná­mé pod označením Termolen) nebo také konopí (spíše na střechy).

Komplexní zateplení vám může ve výsledku ušetřit 50-80 procent nákladů za energie. V zimě dobře zateplený dům znamená nízké náklady na vytápění. V létě to obyvatelé domu poznají zejména na účtech za klimatizaci, která je v porovnání s vytápěním až třikrát náročnější.

Jedním z faktorů, který hraje při zateplování významnou roli a také na něm závisí výsledná úspora, je tloušťka zateplení. Standardní dům se zatepluje tloušťkou okolo 15 cm, nízkoenergetický cca 25 cm. S výhledem na příští desetiletí se jako optimální izolace jeví minimálně 15-20 cm. Domy zatepleny před 15 a více lety tloušťkami 5-6 cm proto doporučujeme zateplit podruhé.

„Češi zateplení poměrně dobře rozumí a vnímají ho jako jeden z hlavních nástrojů pro snížení výdajů za energie na vytápění. Důkazem je i rekordní rychlost vyčerpání finanční alokace v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám. Stále je ale třeba připomínat, že k zateplení by měli majitelé přistupovat zodpovědně. Tři klíčová pravidla říkají – najmout si osvědčenou firmu, nepodcenit tloušťku izolantu a u starších domů si nechat udělat energetický audit.”

– Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS (Expandovaného polystyrenu) v ČR

2.Investujte do fotovoltaiky

Slunce je, řečeno s nadsázkou, od Země příliš vzdálené na to, aby vám posílalo faktury za dodávky slunečních paprsků. Když navíc vezmeme v úvahu, že díky našemu proměnlivému klimatu nepatří zrovna k nejspolehlivějším dodavatelům, asi by po odeslání vyúčtování mělo na krku dosti reklamací. Každopádně s úsporou za energie vám výrazně pomůže. Instalace fotovoltaické elektrárny sice vyžaduje vstupní investici, ta ovšem není tak vysoká, jak se mnoho lidí domnívá, a bude se vám postupně vracet.

5 důvodů, proč má fotovoltaika smysl

  • Finanční úspora.
  • Energetická soběstačnost a ohleduplnost k životnímu prostředí.
  • Dlouhá životnost a nízké náklady na údržbu.
  • Snadná a rychlá instalace.
  • Možnost získání dotace.

3 fotovoltaické slabiny

  • Instalace se nevyplatí všude.
  • Klimatické podmínky v České republice.
  • Vysoká pořizovací cena akumulátorů.

„Nejčastějším důvodem, který naše klienty vede k instalaci solárních panelů, je úspora za energii. V poslední době však přibývají zájemci, pro něž je hlavní motivací ke zřízení fotovoltaické elektrárny právě skutečnost, že se jedná o trvale udržitelné řešení, které je šetrné k životnímu prostředí.”

– Lukáš Smažík ze společnosti PREměření

Reprezentativní příklad návratnosti

Výpočet jsme provedli pro běžný rodinný dům s využitelnou plochou střechy cca. 30 m², na kterou lze umístit 17 fotovoltaických panelů o výkonu 250 Wp.

  • Celkový výkon instalace: 4,25 kWp
  • Přibližná cena zařízení je: 165 750 Kč
  • Fotovoltaická elekrárna může podle umístění a doby slunečního svitu vyrobit: 4 037 až 4 675 kWh
  • Průměrná měsíční výroba 336 kWh až 389 kWh
  • Úspora při 100% využití FVE: 16 148 Kč až 18 700 Kč, návratnost investice: 10 let až 8 let
  • Úspora při 75% využití FVE: 12 111 Kč až 14 025 Kč, návratnost investice: 13 let až 11 let
  • Úspora při 50% využití FVE: 8 074 Kč až 9 350 Kč, návratnost investice: 20 let až 17 let
  • Ročně ušetříte spálení: 10 315 kg uhlí
  • Ušetříte: 5 469 kg CO2
  • Celkem můžete vyrobit naprosto čisté ekologické energie: 4 675 kWh

*) Střecha by měla být orientována jižně (ideálně pod úhlem k zemi cca 30-40 stupňů). V jiných případech se může výpočet lišit o jednotky procent. Pro přesný výpočet je potřeba také zohlednit aktuální ceny materiálů atd.

Autor: Denisa.Coufalová

Zdroj: www.usetreno.cz

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *