Vyhledat:

Pražské veletrhy úsporného bydlení

Pod touto hlavičkou se konaly od 15. do 17. února v na výstavišti PVA EXPO Praha jednak jubilejní veletrh STŘECHY-SOLAR-ŘEMESLO, který oslavil již 25 let od svého vzniku a byl navíc se 163 vystavovateli (včetně 25 ze zahraničí), a i rozlohou 9100 m2největším ve své historii a zabral tak 3 haly, zatímco souběh veletrhů FOR PASIV a FOR WOOD i po jejich spojení zabral jen jednu a půl haly.

Není obvyklé, aby se podobné veletrhy konaly souběžně ve stejném termínu a na stejném výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech, ale důvodem je, že tyto veletrhy, které si částečně konkurují, mají rozdílné pořadatele (Střechy Praha – ABF), a navíc mladší veletrhy FOR PASIV a FOR WOOD by se pouze v jediné hale zatím asi samostatně neprosadily, takže bylo rozumné všech 5 veletrhů spojit, aby se využila alespoň polovina celkové kapacity výstaviště. Pro návštěvníky to znamenalo jediné společné vstupné 200 Kč (když jinde jsou veletrhy již zdarma), a často tak ani nepoznali, na kterém veletrhu jsou, protože např. solární panely vystavovaly firmy na obou veletrzích. Proto lze pochválit kvalitní brožurku společného veletržního průvodce, která byla zdarma, jen snad na příště by bylo vhodné snížit cenu uvedení loga firmy na pláncích, aby se vyplatilo všem vystavovatelům, a návštěvníkům to usnadnilo orientaci.

Své expozice tam tak měli především klíčoví výrobci a dodavatelé solární techniky, tepelných izolací, střešních materiálů, zelených střech, dřevěných konstrukcí, oken, doplňků, okapových a fasádních systémů, krbů, kotlů a kamen a nářadí a strojů.

Logicky kvůli zvýšení cen energií na veletrzích dominovaly tepelné izolace, a především nově i ty sypké foukané, ať již klasické z drceného sběrového papíru od firmy CIUR, nebo nově i z dřevěné štěpky jejím jemným rozvlákněním a následným vyplněním dutin, jak předvedla firma Dřevstavservis. Mají podobnou tepelnou vodivost jako pěnový polystyren a jsou tak tou nejlepší variantou pro podlahy a půdy. Je to rychlé, účinné, recyklovatelné, udržitelné a tudíž ekologické.

Oproti nim stříkanou izolaci z polyuretanu firmy PURTECO lze nanášet i na stropy či šikmé plochy, má navíc o třetinu lepší izolační schopnosti, ale je dražší, hůře recyklovatelná a tím i méně ekologická. Z obdobného materiálu v deskách lze pro vnější strany střech s výhodou použít italský tepelně izolační obkladový systém ISOTEC, který nahrazuje i laťování pro střešní tašky a který vystavoval český dovozce CONTI Praha. Škoda jen, že žádná firma nevystavovala tento polyuretanový izolační materiál PIR též v deskách, které mají dokonce skoro poloviční tepelnou vodivost než běžný pěnový polystyren, a pokud je opláštěn hliníkovou fólií, tak se s ním i výborně pracuje, což mohu potvrdit z osobní zkušenosti.

Novinkou pak bylo řešení tepelných mostů v tepelných izolacích speciálními montážními bloky či ukázky speciálních izolací Aerogel či vakuové VakuPRO, které mají 3x až 5x nižší tepelnou vodivost, takže mohou být několikanásobně tenčí, byť za mnohonásobnou cenu, a které poprvé u nás vystavovala firma PROPASIV.

A nelze opominout ani tepelné izolace oken, kde firma Internorm vystavovala skla s novým povlakem ECLAZ, který nejen lépe izoluje, ale hlavně propouští až o 10 % více světla do místností, takže okna mohou být i menší a tím i s menšími ztrátami.

Samozřejmě na obou výstavách byla k vidění spousta dovozců, a dokonce i samotných výrobců přímo z Číny (překládala jim Číňanka která studuje v Česku) solárních střídačů a panelů, při čemž u těch nejlepších již bylo dosaženo účinnosti 22,65 %, což je ale stále 5x méně, než mají solární teplovodní kolektory.

Z chování mnohých firem z této branže byl vidět začínající přetlak nabídky fotovoltaických komponentů nad jejich poptávkou, která se promítala nejen do jejich cen, ale i do agresivnějšího marketingu některých firem. Zkrátka oproti situaci před rokem nastal boj o zákazníka, který si konečně může diktovat své podmínky a vyžadovat solidní ceny.

I u nás se již objevil trend ke střechám s vestavěnými solárními panely, např. firma Lindab na plechových šablonách, či firma GSE integration (foto Zapuštěné panely), kde umělohmotný velkoformátový podkladový výlisek tvoří přímo vyspádovanou plochu střechy, byť u fotovoltaických panelů to způsobuje v létě jejich přehřívání a tím i snížení jejich výkonu (kterého je ale v létě stejně přebytek), zatímco u fototermických (kapalinových) kolektorů je tomu díky „dodatečné“ izolaci na jejich zadní straně či přímo jejich zabudováním do střechy naopak, ty se ale u nás oproti zahraničí nevystavují.

Trubicový kolektor se samoregulací

Jako novinka ale byl vystavován solární trubicový (teplovodní) kolektor s regulací teploty od firmy AAA Solar, (foto Trubicový kolektor se samoregulací) který po dosažení teploty 110 oC automaticky již dál tuto teplotu nezvyšuje, což má příznivý vliv na životnost trubic i teplonosné kapaliny.

Zelené střechy zastupovalo hned několik firem včetně příslušné asociace, novinkou pak byla zelená střecha těsně pod slunečními panely , byť její přínosy jsou pak podle mne sporné. Pokud je střecha zastíněna slunečními panely, pak se již tím rapidně sníží její možné přehřívání a těm rostlinkám sucho a tma pod nimi také určitě nesvědčí, nemluvě o komplikované nutné údržbě střechy a zeleně.

Nabízeny byly i parkovací přístřešky pokryté solárními panely, ale s cenou dvojnásobnou za 8,55 kWp, než jsem já právě dal za novou fotovoltaickou elektrárnu (bez baterie) na střeše svého rodinného domku. A to neuvažuji, že přístřešek obvykle slouží k parkování v noci, kdy sluníčko nesvítí, takže o jeho ekonomických výhodách lze s úspěchem pochybovat.

Na druhé straně i zde byly některé kvalitní firmy, které dokáží nainstalovat mnou požadovanou FVE 3 kWp bez bojleru, ale včetně kvalitního střídače A-Z Inverter a povolovacího řízení a žádosti o dotaci dle podmínek NZÚ Light, platných do 14. února do 95.000 Kč, tedy po odečtení dotace do 5.000. Na mém rodinném domku to názorně před 2 týdny předvedla firma VIAPOWER, ale jak jsem si ověřil, dokáží to i firmy bce, Česká síť či V-Systém(foto V-systém), poslední 2 firmy dokonce i včetně bojleru, a některé další. Zatímco jiné, především ty největší za totéž vyžadovaly až o 50 % vyšší cenu nebo se raději vůbec neozvaly, protože na NZÚ Light si nemohou přirazit podstatně vyšší marži, nebo to obchází nižším výkonem panelů či levnějšími střídači. A podobně dopadlo i moje výběrové řízení pro klasickou FVE 7 kWp včetně baterie a 3fázového střídače v rámci NZÚ Standard. Je to ale pochopitelné, jejich vysoké manažery s obrovskými platy musí přece někdo zaplatit, a logicky nejlépe ze státních dotací. O to více překvapila slovenská firma ANTIK s vlastním střídačem, která dokáže naopak jít s cenou ještě níže.

Dům staví nebo rekonstruuje většina z nás jen jednou za život a často se jedná o tu největší životní investici. Určitě se proto vyplatí svoje vysněné bydlení důkladně naplánovat a své plány konzultovat s odborníky. Ti dokážou nasměrovat zájemce k optimálnímu konceptu, který bude zapadat nejen do jejich představ, ale bude zohledňovat i jejich finanční možnosti. Mnoho firem totiž opět nabízelo tepelná čerpadla, aniž si ověřují, že zájemce má podlahové topení s nízkou teplotou zpátečky, bez něhož se tato drahá čerpadla stávají obyčejnými přímotopy s nízkou životností a s vysokou spotřebou drahé elektrické energie

Proto výstavě FOR PASIV logicky vévodilo poradenské Centrum pasivního domu s profesionálními poradci i asistentkami, kteří nejen podávali návštěvníkům fundované informace o úsporných projektech či vhodných materiálech a o možných úsporách či dotacích , ale i o doslova nabitém doprovodném programu pro všechny 3 dny.

Každá domácnost potřebuje zdroje energie na vytápění. U starých domů bývají zdroje velmi výkonné, aby pokryly vysoké tepelné ztráty. Po renovaci je tedy potřeba tento zdroj vyměnit za nový zdroj s menším výkonem, jehož provoz bude levnější, uživatelsky komfortní i ekologičtější. Proto např. česká firma BeF nabízela úsporné teplovzdušné nebo teplovodní krby, jiná zase klasickou kachlovou pec , na které nejen hloupý Honza, ale i já jako dítě jsem na ní u babičky rád spával, zatímco firma ATMOS nabízela ještě i úsporné kotle na uhlí – pokud nedostavíme včas nové bloky jaderných elektráren, tak možná budeme za ně ještě rádi.

V rámci veletrhu FOR WOOD se představily firmy a produkty z oboru dřevostaveb, některé technologické inovace a návrhy náročných konstrukcí domů, ale nejzajímavější byla především stavební a komunální technika, ať už speciální žebřík od firmy ALTRAD BAUMANN na šikmé plochy , nebo speciální mechanická vytlačovací pistole na plastové kartuše od firmy SILIGUNS či mini pásová pila od společnosti MAFELL . Dokáže dělat i oblé řezy, takže zajímavé by bylo se dozvědět, jak totéž dokázali dělat naši předci i bez této pily. Něco z těch starých dovedností bylo ale možno vidět i na souběžně probíhajícím 5. ročníku Festivalu dřeva a nářadí.

Elektrotříkolka

K vidění byl i dvoumístný elektromobil elBlesk Pony za 369.970 Kč. Na délku přes 3 metry, hmotnost přes tunu s výkonem 13 kW a baterií 13,7 kWh, která stačí (teoreticky) na rychlost 100 km/h a dojezd až 170 km (tedy jako dříve známý čtyřmístný dvoutaktní Trabant, který ale býval za desetinu výše uvedené ceny), je ta cena dost vysoká, když i neporovnatelně lepší a kratší elektrický dvoumístný Smart je jen o 150 000 Kč dražší. Ale dělá se i ve verzi N1, tedy jako užitkový Wolv s nosností 1000 kg a dojezdem 200 km za 599.970 Kč, a to už je o něčem jiném, zvláště pak pro technické služby menších obcí. Mnohem zajímavější však byla kapotovaná tříkolka (foto Elektrotříkolka) vystavovaná stejnou firmou Blohmann, která má délku jen 2260 mm, je též dvoumístná (oproti svému populárnímu českému předchůdci zn. Velorex se sedí ale za sebou a 2 kola jsou vzadu), má jen poloviční maximální hmotnost, elektromotor 2 kW a pokud má maximální rychlost omezenu na 25 km/h, pak k jejímu řízení není třeba řidičský průkaz, přičemž rychlejší verze umí jet až 60 km/h a má dle velikosti baterie dojezd od 70 do 210 km a hlavně má cenu jen 139.970 Kč včetně DPH, tedy méně než běžný motocykl, byť ten mívá až 10x větší výkon.

Vzhledem k tomu, že po mnoha letech jsem na této výstavě v PVA vydržel od začátku až do konce, a to jsem nestihnul ani přednášky, a dokonce ani oběd, tak musím konstatovat, že tentokráte se souběh všech 5 výstav opravdu povedl a jistě nikdo neodcházel zklamán. Zkrátka když se dovedou pořadatelé domluvit, tak je to nakonec ku prospěchu nás všech. Takže závěrem lze jen doufat, že tomu tak bude i v následujících letech.

Autor textu a foto: JUDr. Ing. Petr Měchura

Úvodní foto : Soláry nad zelenou střechou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *