Vyhledat:

Předokenní rolety slibují dokonalý stín, úspory tepla i bezpečí

Potřebujete efektivně zastínit svůj dům či byt před všudypřítomnými slunečními paprsky, ochránit své soukromí před nežádoucími pohledy lidí z ulice? Vyberte si z pestré škály různých variant předokenních rolet. Uvidíte, že se vám vaše investice do venkovních rolet vrátí a budete spokojeni. V čemvám mohou předokenní rolety především pomoci a jaké jejich druhy na trhu najdete? Odpoví vám tento článek.

Venkovní rolety šetří energii

Nejdůležitější funkcí předokenních rolet je samozřejmě stínění, tedy účinná regulace teploty a světla, dále pak ochrana proti různým povětrnostním vlivům. Okna a jejich výměna je drahou záležitostí, proto je v zájmu každého, aby vydržela co nejdéle. Předokenní rolety je dlouhodobě pomáhají chránit. Ovšem nejde o funkci jedinou. Dalším užitkem se stávají i některé další funkce, které způsobuje zakrytí okna. Díky předokenním roletám můžete dosáhnout významných úspor energie. Právě okenními otvory utíká v zimě z místností nejvíce tepla. Staženou roletou jste schopni o 30-40% zvýšit tepelný odpor výplně okenního otvoru. Tím uspoříte za vytápění během zimy a také klimatizaci v průběhu léta. Mezi staženou roletou a oknem se totiž vytvoří izolační vzduchový polštář a rolety jednoduše nepustí teplo v létě dovnitř a v zimě pomáhají izolovat. Názory na úsporu tepla se liší i podle typu rolet, pokud ale v zimě večer předokenní rolety stáhnete a ráno vytáhnete, úsporu na faktuře za elektřinu nebo plyn určitě poznáte.

Předokenní roleta vám sníží hluk v obytné místnosti

Rolety umístěné před okny také výrazně tlumí hluk, který vám do domu či bytu proniká zvenčí. Oceníte to zejména tehdy, pokud bydlíte na rušných ulicích měst nebo kdekoli blízko silnice. Výrobci uvádí, že předokenní rolety mohou zmírnit venkovní hluk až o 16 decibelů. Velmi účinné proti hluku jsou například lamety rolet vyplněné PUR pěnou.

Rolety jako způsob, jak si zachovat soukromí

Kromě nežádoucího hluku vás předokenní rolety účinně ochrání i před nežádoucími pohledy zvědavého okolí, lidí procházejících po ulicích nebo sousedů. Právě potřeba soukromí je v dnešní době velmi silná a někteří lidé sáhnou po předokenních roletách právě z těchto důvodů. Lamely venkovních rolet mají vždy možnost „větrání“, která plní funkci stínící, a zároveň chrání vaše soukromí, aniž byste přišli o čerstvý vzduch.

Bezpečnostní rolety: Dobrá obrana proti zlodějům

Bezpečnostní funkce venkovních rolet je také důležitým faktorem při úvahách, zda si tyto rolety pořídit. Velmi účinně totiž odrazují případné nezvané hosty, kteří se rozhodnou navštívit váš dům v době vaší nepřítomnosti. Předokenní bezpečnostní rolety jsou pro zloděje značnou komplikací, při vnikání do domu přes ně způsobí zcela určitě větší hluk. Je proto jasné, že bude-li zloděj váhat mezi vaším objektem opatřeným roletami a sousedním, který je mít nebude, raději se podívá k sousedům. Venkovní rolety odrazují nevítané návštěvníky, i když nejsou primárně vyrobené jako bezpečnostní. Existují však i předokenní rolety vybavené různými bezpečnostními prvky, které možnost nežádoucího vniknutí do objektu ještě více komplikují. Stupeň odolnosti proti vniknutí definují bezpečnostní třídy a například rolety vybavené zesílenými lamelami splňují požadavky třídy II.

TIP: V případě, že máte instalované bezpečnostní rolety s atestem, máte dobrý v případě nežádoucí události i dobrý argument pro pojišťovnu.

Automatické ovládání rolet přináší nejvyšší komfort

Způsob ovládání venkovních rolet může být různý, například pomocí lanka, kliky nebo také popruhu. Tyto varianty patří mezi levnější a méně poruchové. Pokud chcete mít ovládání co nejkomfortnější, sáhněte po elektrickém motorovém pohonu. Můžete si pořídit ovládání s tlačítkovým systémem či centrálním nebo také dálkovým a automatickým řízením. Z bezpečnostního hlediska si můžete nastavit automatické stažení či vytažení rolety v určitou hodinu, a to i v případě, že zrovna nebudete doma. Zloději tak budou mít dojem, že u vás doma je neustále někdo přítomen a od nečekané návštěvy raději upustí. Vynikající je u rolet regulace přicházejícího světla ve dne i v noci. Je možné zastavit předokenní roletu v jakékoli pozici, čím lze světlo prostupující do místnosti regulovat. Dokonce je možné místnost i úplně zatemnit. Stahování rolet na noc se vyplácí, teplota zde totiž tolik nepoklesne.

Nezapomínejte ani na design

U moderních předokenních rolet nejde jenom o vynikající funkčnost. Neméně důležitý je také design. Venkovní rolety doplňují celkový charakter stavby, a proto by s ní také měly ladit. Uspořádáním, barvou a tvarem by rozhodně neměly být rušivým prvkem objektu. Naopak musí ladit s fasádou. Rozhodně si tedy nepředstavujte, že jde o šedavé uniformní rolety. Můžete zvolit různobarevná řešení a díky různým detailům se dají splnit i mnohá individuální přání.

Umístění předokenních rolet na starší budovy není problém

Předokenní rolety mohou byt skryty v boxu, po stranách na zdech jsou potom umístěny jejich vodicí lišty. Rolety se dají namontovat na novostavby po dokončení vnějších omítek nebo také dodatečně na už stávající budovy. Mohou se namontovat na rám okna, ale také do ostění. Pokud nemáte možnost či nechcete provádět u stávajících starších budov dodatečné zednické úpravy, není problém provést montáž do viditelného boxu. Box přitom může tvořit i zajímavý designový prvek. Výhodou této montáže je její rychlost a jednoduchost. Chcete-li rolety umístit na rám okna či na fasádu, není třeba provádět žádné další stavební úpravy. Boxy, v nichž jsou rolety umístěny, mohou mít různé tvary, a sice hranatý, kulatý, oblý nebo také zkosený. V roletovém boxu může být také umístěna ochranná síť proti hmyzu. Hřídel s navinutou sítí je přímo uvnitř boxu a mechanismus spouštění není závislý na roletě, což je velkou výhodou. Nevýhodou montáže rolet na starší budovu je vznik tepelných mostů (místo v konstrukci, kde dochází k větším tepelným tokům) a může zde docházet k tepelným ztrátám. Provádění montáže rolet svépomocí se nedoporučuje, protože k instalaci automatického ovládání potřebujete odborné znalosti, a navíc při montáži svépomocí pravděpodobně přijdete o záruku.

Když se předokenní roleta montuje na novostavbu

Kromě montáže do boxu se dají venkovní rolety namontovat už pod omítku, s čímž je ale nezbytné počítat už při plánování stavby nebo rekonstrukce domu, čili přichází v úvahu u novostaveb nebo při rozsáhlejších rekonstrukcích. Předokenní rolety potom znamenají systém, kdy se zabuduje roleta jako celek přímo s oknem. Krycí box pak může být buď viditelný, nebo také skrytý v konstrukci pod fasádou. V případě novostaveb se venkovní rolety dají zabudovat také do speciálního nosného překladu.

Různé materiály uspokojí každého

Výrobci nabízejí různé druhy předokenních rolet. Pokud se zabýváme materiály, ze kterých jsou rolety vyrobeny, zřejmě nejrozšířenější budou ty s hliníkovými lamelami vyplňovanými polyuretanovou pěnou. Dále koupíte plastové venkovní rolety vyrobené z PVC bez výplně. Povrch lamel se ošetřuje práškovou barvou, právě proto není problém dosáhnout jakéhokoli odstínu sladěného s domem, například jsou k dispozici i lamely imitující vzhled dřeva. U rolet umístěných přímo v oknech (u starších typů oken) pak lze použít celou řadu dalších materiálů, například látkové textilní rolety, bambusové rolety nebo dřevěné či rákosové rolety. Jejich výhodou je nízká pořizovací cena, velmi snadná údržba, ekologické hledisko (používají se čistě přírodní materiály), nevýhodou zase mnohem menší životnost. Takové rolety je možné použít do interiéru, vzhledem k nízké odolnosti proti povětrnostním vlivům nejde o venkovní způsob ochrany, která nechá teplo před okny.

Předokenní rolety a jejich cena

Pokud uvažujete o instalaci rolet, samozřejmě pro vás bude velmi důležitým kritériem cena. O ní nelze mluvit nijak všeobecně, protože závisí na mnoha úproměnch. Nejvíce cenu ovlivňuje celkový rozměr rolety a dále vybraný systém ovládání. Podstatný je typ materiálu, počet rolet, protože si určitě nebudete pořizovat roletu pro jedno okno, ale minimálně pro celý dům či byt. Velice předběžně můžete počítat za hliníkové rolety s cenou 3000-5000 Kč/m2. U plastových rolet se bude cena pohybovat okolo 1000-1200 Kč/m2. V případě elektrického pohonu počítejte s cenou + 5000 Kč za okenní otvor.

Jaké máte s předokenními roletami zkušenosti vy? Podělte se o ně s dalšími čtenáři.

Autor: Helena Stejskalová , redaktorka Dřevostavitele

Zdroj : www.drevostavitel.cz

Photocredit: Erich Ferdinand

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *