Vyhledat:

Rodinné podniky mohou získat zvýhodněné bankovní úvěry a záruky

Rodinné firmy v letošním roce snáze dosáhnou na finanční podporu. Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou připravilo v rámci stávajícího programu Záruka 2015 až 2023 možnost čerpat záruku k úvěru od komerčních bank. Na aktivity, které souvisí s převodem obchodního podílu z jednoho rodinného příslušníka na druhého. Záruky se budou poskytovat až do výše 80 % jistiny úvěru, maximálně však 30 milionů Kč. Rodinné firmy mohou o podporu za zvýhodněných podmínek žádat od 1. dubna 2020.

 

„Chceme tak rodinným firmám ještě více usnadnit přístup k takové formě podpory a motivace, aby toto podnikání bylo v budoucnu stabilním mezigeneračním pilířem české ekonomiky,“ říká místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Po mnoha letech slibů tak dostávají rodinné firmy konkrétní podporu. Loni jsme schválili jejich definici a letos mimo jiné chystáme i jejich dobrovolnou registraci.“

K usnadnění dalšího rozvoje a růstu rodinných firem přispěje rovněž program EXPANZE. Rodinné podniky se stanou součástí tzv. zvláštních podporovaných aktivit, díky čemuž získají od ČMZRB k profinancování provozních a investičních projektů bezúročný úvěr nebo záruku za ještě výhodnějších podmínek než tomu bylo doposud. To znamená, že pokud například budou potřebovat pořídit nový stroj a inovovat tak svůj výrobní proces, budou moci na něj od ČMZRB využít bezúročný úvěr v rozmezí 650 tisíc až 60 milionů Kč na dobu 10 let včetně odkladu splátek jistiny až na 4 roky. Úvěr získají až na 45 % způsobilých výdajů projektu, přičemž u spolufinancujícího úvěru od komerční banky či leasingové společnosti ČMZRB poskytne příspěvek na úhradu úroků až do výše 4 milionů Kč.

Podporou financování rodinného podnikání plníme opatření, která jsme si stanovili v živnostenském balíčku. Chceme tak podpořit rozvoj rodinných podniků,” dodává ředitel odboru podnikatelského prostředí a obchodního podnikání Pavel Vinkler.

Podrobnější informace jsou k dispozici na: https://www.cmzrb.cz/zverejnili-jsme-vyzvy-k-programum-pro-rodinne-firmy/.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *