Vyhledat:

S plynovým kotlem se zvětší váš dům!

Přesněji řečeno, získáte místnost navíc a to konkrétně v prostorách vaší bývalé kotelny a skladu paliva. Plynový kondenzační kotel lze totiž bez problémů zavěsit na stěnu například do chodby, koupelny či do kuchyně. Pro místnosti, dříve plné prachu, tak můžete najít lepší využití a zvýšit komfort svého bydlení. Možnosti jsou dle názorů architektů široké: od skladů sezonních sportovních potřeb či prádelen až po vinné sklepy, herny, fitness nebo sauny.

Po výměně kotle odpadne také mnoho manuální práce, jako je například skládání uhlí, pravidelné přikládání či vynášení popela. Nebude už potřebná plechová popelnice na žhavý popel ani tak časté malování zaprášených místností v domě. Zmizí i starosti se zajištěním zásob paliva na zimu. K tomu je nutno připočíst také nenáročnost obsluhy – stačí jednoduše otočit ovladačem termostatu. Ty nejmodernější plynové kondenzační kotle navíc dokáží zajistit různé topné režimy během denního nebo týdenního cyklu a umožňují rovněž dálkové monitorování a ovládání, např. přes mobilní aplikaci. A v neposlední řadě zvýší pořízení kondenzačního kotle na plyn i hodnotu dané nemovitosti.

Odkládat výměnu se může prodražit

Aktuální program kotlíkových dotací přímo vybízí k tomu, aby si člověk nechal vyměnit starý kotel na tuhá paliva za nový, klidně ten plynový. Nemusí se totiž obávat příliš velké počáteční investice ani náročné administrativy. Tu za žadatele kompletně vyřídí dodavatel plynu, společně s technologickým řešením výměny.

Nejpozději od září 2022 navíc dojde k zákazu používání nejstarších kotlů 1. a 2. emisní třídy. Domácnosti si ze zákona budou muset pořídit ekologičtější zařízení, tedy pokud nebudou chtít zaplatit pokutu až 50 000 korun. Je tedy určitě prozíravější využít ke koupi nového kotle finance z programu kotlíkových dotací a celou výměnu provést s předstihem než na poslední chvíli a „za své“.  V tomto roce mohou zájemci žádat o dotace ještě ve třetí vlně a v případě plynového kotle získat příspěvek až 102 500 korun.

Plynový kotel jako správná volba

Kondenzační plynové kotle jsou nejefektivnějším řešením při vytápění zemním plynem a jsou hospodárnější než kotle klasické.V porovnání s ostatními zdroji tepla jsou rovněž podstatně méně poruchové, navíc s minimálními nároky na údržbu. Vyznačují se také nižšími pořizovacími náklady ve srovnání s kombinovanými kotli 5. třídy a s tepelnými čerpadly, která zpravidla nezajistí dostatečnou dodávku tepla v zimních měsících. Jsou charakteristické vysokou účinností, která je zárukou nízké spotřeby plynu. Ostatně žádný jiný zdroj vytápění neohřeje zásobník vody tak rychle jako právě plynové kotle. Jejich úspora spočívá v lepším využití tepla spalin. Zatímco teplota spalin z jiných zdrojů může na výstupu z kotle dosahovat až 180 ⁰C, u kondenzačních plynových kotlů je tato hodnota zhruba třetinová.

Proč je třeba nahradit staré kotle?

Kotle na pevná paliva jsou jednoznačně nejvýznamnějším zdrojem znečištění ovzduší ve městech a obcích. Místy je tento podíl na znečištění až 90 procentní, především v důsledku používání starých neekologických kotlů. Podle údajů ministerstva životního prostředí (MŽP) zemře v ČR na následky nepříznivých vlivů zhoršené kvality ovzduší 5700 lidí. Důvodem je především téměř 100% podíl na emisích karcinogenního benzo(a)pyrenu. Lokální topeniště jsou také původcem téměř tří čtvrtin prachových částic, které způsobují dýchací či kardiovaskulární onemocnění. Cílem ministerstva životního prostředí je proto stáhnout zejména nejstarší kotle 1. a 2. emisní třídy, které se na znečišťování ovzduší podílejí nejvíce. Podle Českého statistického úřadu se jich v Česku nachází stále přes 300 000.

Více informací naleznete na www.zemniplyn.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *