Vyhledat:

UBM naplňuje svou vizi výstavby dřevostaveb v Evropě

Společnost UBM Development AG směřuje ke splnění svého strategického cíle stát se vedoucím developerem projektů dřevostaveb v Evropě. V přípravě či ve výstavbě má již přes 300 000 m² dřevostaveb. Timber Pioneer, první dřevěná kancelářská budova s dřevohybridní konstrukcí v byznysové čtvrti Frankfurtu nad Mohanem, je již dokončena a jejím kotevním nájemcem je společnost Universal Investment. UBM zahájila také výstavbu čtvrti Timber Factory v Mnichově, výškové budovy TimberPeak v Mainzu a kancelářského komplexu LeopoldQuartier Office ve Vídni. Společnost má v přípravě řadu dalších dřevostaveb jako například projekty Timber Works a TimberLiving v Mnichově či Timber Port v Düsseldorfu. Vizi mateřské společnosti následuje také česká pobočka UBM Development Czechia, která dokončila Timber Praha, první vícepodlažní bytové dřevostavby v historii české metropole.V nabídce jsou stále volné byty ihned k nastěhování a zájemci mají možnost si prohlédnout zařízený vzorový byt.

Velkou část dřevostaveb společnosti UBM Development AG tvoří v současnosti segment lehkého průmyslu a kanceláří. Další část představuje segment bydlení. Zaměření na dřevostavby je v souladu s firemní strategií „green. smart. and more.“ Nastavené emisní cíle společnosti také oficiálně potvrdila mezinárodně uznávaná iniciativa Science BasedTargets (SBTi). „UBM se tak v současné době stala jednou z osmi realitních společností v Rakousku a Německu se schválenými Science BasedTargets a jedinou společností s čistě nulovým emisním cílem do roku 2050,“ říká Thomas G. Winkler, generální ředitel společnosti UBM Development AG. Rozhodující pro potvrzení ze strany SBTi je ověřitelné zaměření definovaných cílů na plnění Pařížské klimatické dohody a omezení globálního oteplování na 1,5 °C. UBM se zavazuje ke snížení emisí v rozsahu Scope 1+2 o 42 % do roku 2030 (oproti roku 2022). Společnost usiluje o dosažení čisté nuly do roku 2050 prostřednictvím 90% snížení emisí Scope 1+2+3 nejpozději do roku 2050 (oproti roku 2022).

MODERNÍ DŘEVOSTAVBY V DUCHU UDRŽITELNOSTI A INOVACÍ

TimberFactory: největší projekt dřevostaveb v Mnichově

UBM zahájila v Mnichově výstavbu a prodej první fáze multifunkční čtvrti s názvem Timber Factory. Na celkové ploše 28 000 m2 nabídne prostory jak pro vývoj např. v oblasti biologických věd, robotiky a IT, tak pro lehkou průmyslovou výrobu, ale také pro kanceláře a maloobchodní jednotky.

TimberFactory, Mnichov (Německo) © HH Vision

Komplex budov, který je společným projektem společností UBM Development AG a ARE Austrian Real Estate, je prvním mnichovským komplexem komerčních nemovitostí v hybridním dřevěném provedení. Po dokončení v roce 2027 poskytne cca 59 500 m2 hrubé podlažní plochy, což z něj činí největší projekt dřevostaveb v bavorské metropoli. Areál je vzorem udržitelnosti. Dřevěná hybridní konstrukce je šetrná ke klimatu a energetická koncepce představuje různé zdroje energie jako například tepelná čerpadla a fotovoltaické systémy minimalizující uhlíkovou stopu. Celkově je dosaženo nejnižší možné spotřeby energie při nejvyšší možné míře nezávislosti, a to navíc zcela bez fosilních paliv. Projekt usiluje o získání mezinárodně uznávaného certifikátu DGNB (Německá rada pro trvale udržitelné budovy) v nejvyšší kategorii Platinum.

LeopoldQuartier: první evropská čtvrť, postavená v dřevohybridní konstrukci

LeopoldQuartier Office, Vídeň (Rakousko) © Squarebytes

UBM v severozápadní části centra Vídně podél kanálu Dunaje na celkové ploše téměř tří hektarů realizuje první městskou čtvrť v Evropě, jejíž budovy budou postaveny výhradně v dřevohybridní konstrukci. Součástí LeopoldQuartier s celkem cca 75 000 m2 podlahové plochy bude mj. 253 bytů v rezidenční části s názvem LeopoldQuartierLiving. U kancelářské části LeopoldQuartier Office s cca 22 000 mkancelářských ploch již zahájila UBM výstavbu. Vysoké stropy a přírodní dřevěné povrchy vytvářejí zdravé pracovní prostředí, flexibilní prostory nabízejí ideální podmínky pro individuální řešení kanceláří. Moderní technologie umožňují inteligentní a energeticky úsporný provoz. V prvním patře vznikne supermarket a restaurace, zatímco podzemní podlaží poskytne 127 parkovacích míst. Dřevohybridní způsob výstavby snižuje emise CO2 na minimum. V budově bude použito přibližně 2 800 m3 dřeva, včetně 17 000 mdřevobetonových stropů z křížem vrstveného dřeva a přibližně 700 lepených dřevěných sloupů.

TimberPeak: nejvyšší budova v dřevohybridní konstrukci v Porýní-Falcku

TimberPeak, Mohuč (Německo) © HH Vision

Práce pokračují také na projektu Timber Peak s výškou přes 40 metrů. S celkem dvanácti podlažími se projekt stane nejvyšší dřevěnou hybridní konstrukcí v německé spolkové zemi Porýní-Falc. Na cca 9 500 mhrubé podlažní plochy vzniknou v bývalém celním přístavu Mainz (Mohuč) flexibilní administrativní prostory s velikostmi kanceláří od 300 m2. Kromě toho budou mít nájemci k dispozici terasu v 5. patře a střešní terasu s panoramatickým výhledem.

UBM v těsném sousedství administrativní budovy realizuje také rezidenční čtvrť Timber View se sedmi budovami zahrnujícími celkem 184 bytů na přibližně 13 570 m2 obytné plochy.

Timber Pioneer: průkopnický projekt UBM v oblasti dřevohybridních administrativních budov

Timber Pioneer, Frankfurt nad Mohanem (Německo) © bloomimages

Timber Pioneer představuje první dřevohybridní kancelářskou budovu v byznysové, finanční a rezidenční čtvrti Europaviertel ve Frankfirtu nad Mohanem. Kotevním nájemcem, který obsadil téměř 10 000 m2, je společnost Universal Investment. Mezi další nájemce patří supermarket Netto či řetězec fitness studií Fitseveneleven. Timber Pioneer nabízí inteligentní administrativní prostory v široké škále dispozic od jednotlivých kanceláří až po open space. Při výstavbě bylo použito zhruba 1 800 m3 smrkového dřeva s certifikátem FSC (ForestStewardshipCouncil), v němž je vázáno přibližně 1 800 tun uhlíku. Plášť budovy byl díky tomu postaven téměř bez emisí oxidu uhličitého. Použití průmyslově prefabrikovaných kompozitních dílů urychlilo výrazně stavební práce a až sedmkrát snížilo objem dopravy. Zeleň ve vnitrobloku a střešní terasy navíc významně přispějí ke zlepšení městského mikroklimatu. K dispozici jsou nabíjecí stanice pro elektromobily.

Další dřevohybridní projekty UBM v Mnichově a Düsseldorfu

Timber Works, Mnichov (Německo) © olivearchitekten

Portfolio UBM v Mnichově rozšíří dále dřevohybridní projekt Timber Works, který na pozemku o rozloze cca 6 500 m2 nabídne přes 9 650 m2 hrubé podlahové plochy. Kromě ekologicky šetrné dřevěné hybridní konstrukce využívá Timber Works obnovitelné zdroje energie s fotovoltaikou a tepelným čerpadlem, a umožní šetrné hospodaření s vodou. Fasády budou osazeny velkými skleněnými plochami, které dodají interiéru spoustu denního světla. UBM u tohoto projektu cílí na certifikaci DGNB nebo LEED Platinum.

TimberLiving, Mnichov (Německo) © renderwolffuerzanderroth

V mnichovské čtvrti BergamLaim developer plánuje obytný komplex Timber Living o rozloze více než 12 000 m² a hrubé podlažní ploše 23 200 m². Přibližně 90 % budou tvořit bytové prostory, které doplní komerční jednotky a také mateřská školka. Dřevohybridní projekt nabídne nejen udržitelné bydlení a neobvykle vysoký ekologický standard, ale díky vysokému stupni prefabrikace může být postaven až o 30 % rychleji.

Timber Port, Düsseldorf (Německo) © sooii

UBM je aktivní také v Düsseldorfu, kde ve čtvrti Medienhafenstaví udržitelnou dřevohybridní kancelářskou věž Timber Port. Budova poskytne příjemné pracovní prostředí a zajistí snížení uhlíkové stopy. Díky flexibilním kancelářským prostorám na zhruba 10 000 m² hrubé podlahové plochy budou pokryty požadavky malých i velkých nájemců. V suterénu budou k dispozici parkovací místa pro elektromobily.

Timber Marina Tower: jeden z nejvyšších dřevěných mrakodrapů na světě

Timber Marina Tower, Vídeň (Rakousko) © IONOMO GmbH

Ve Vídni připravuje UBM v současné době projekt Timber Marina Tower, 113 metrů vysokou kancelářskou budovu s dřevohybridní konstrukcí a se zhruba 44 350 m2 hrubé podlahové plochy. Stavba se 32 nadzemními a 4 podzemními podlažími bude v souladu s taxonomickými předpisy EU a směrnicemi ESG a cílí na zisk certifikace LEED Gold.







Timber Praha: bydlení s dobrou energií

V České republice na vizi mateřské společnosti navazuje UBM Development Czechia, která dokončila Timber Praha, první udržitelné dřevostavby bytových domů v Praze. 

Timber Praha, Praha (Česká republika)

Komorní domy v městské části Praha-Řeporyje nabízí celkem 62 bytů o dispozicích 1+kk až 4+kk a velikostech od 39 do 110 m2. Na rozdíl od mnohapatrových zahraničních projektů mají pouze výšku čtyř podlaží, tj. 12 metrů požární výšky. Na systematických změnách legislativy v České republice se podílí Platforma pro udržitelné stavebnictví ze dřeva. Její založení iniciovala společnost UBM Development Czechia společně s architektonickou a realizační společností Prodesi/Domesi, zaměřenou na dřevostavby. Za své více než roční působení Platforma přispěla ke zintenzivnění a dokončení procesu normotvorby. Nově bude možné stavět budovy s konstrukčním systémem ze dřeva nad požární výšku 12 m, a to tzv. inženýrským způsobem.

Za Timber Praha získala společnost UBM Development Czechia několik ocenění včetně „realitního Oskara“ v kategorii„Environmentální projekt roku“ v 26. ročníku prestižní soutěže „Best ofRealty – Nejlepší z realit“.

Zájemci mohou vybírat z posledních volných bytů Timber Praha – Arcus City, na které UBM nabízí dotovanou hypotéku na dva roky s garantovanou úrokovou sazbou ve výši 2,89 % (v budovách J, K, L) a 2,99 % (v budovách G, H, I). Společnost současně připravila speciální jarní nabídku. Vybrané byty nyní nabízí za zvýhodněné ceny. Prodej zajišťuje exkluzivně realitní kancelář Lexxus Norton, se kterou lze domluvit také prohlídku zařízeného vzorového bytu 2+kk.

Úvodní foto : TimberFactory, Mnichov (Německo) © HH Vision

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *