Vyhledat:

Vítězné zelené novostavby a zelené rekonstrukce soutěže PASIVNÍ DŮM 2018

Ve čtvrtém ročníku soutěže PASIVNÍ DŮM byly dne 7. února 2019 vyhlášeny vítězné moderní energeticky úsporné budovy v kategoriích Zelená novostavba a Zelená rekonstrukce roku 2018. V soutěžní přehlídce vyhlášené Státním fondem životního prostředí ČR (SFŽP ČR) a společností ABF ve spolupráci s Centrem pasivního domu, se představilo 66 budov, z toho bylo 32 novostaveb a 34 rekonstrukcí. Slavnostní vyhlášení proběhlo na veletrhu FOR PASIV za účasti Mgr. Richarda Brabce, ministra životního prostředí, který také předal jednu z cen.

V kategorii ZELENÁ NOVOSTAVBA soutěžily rodinné domy zděné i dřevostavby, bytové domy a základní škola. Do kategorie ZELENÁ REKONSTRUKCE byly přihlášeny změny rodinných domů, rekonstrukce hospodářských, administrativních a školních budov.

V soutěži byly uděleny dvě Ceny odborné poroty v každé kategorii (rozděleno na rodinné domy a ostatní budovy), jedna Cena generálního mediálního partnera, jedna Cena generálního partnera a Ceny veřejnosti v obou kategoriích. Veřejnost hlasovala na www.pasivni-dum.cz s celkovým počtem 3217 hlasů.

Odborná porota udělila v kategorii ZELENÁ NOVOSTAVBA cenu rodinnému domu Pasivní dům v Lázních (autor: Vize Ateliér, s.r.o.) a bytovému domu Luka Living rental apartments & shopping center (autor: CAMA Architekti s.r.o.). Cenu poroty v kategorii ZELENÁ REKONSTRUKCE získala kompletní rekonstrukce rodinného domu z 50. let (autor: Tamara Staňková) a Administrativní budova Valašské Klobouky (autoři: Navláčil stavební firma, s.r.o.: Bc. Antonín Borýsek, Ing. arch. Štěpánka Talašová).

Cenu generálního partnera získala Chalupa na Trojmezí (autor: ATELIÉR ELAM – Ing. arch. Mojmír Hudec), Cenu generálního mediálního partnera obdržel rodinný dům ATREA Kolovraty (autoři: Ing. arch. Jana Jasinek | Symbiosa – ateliér architektů). V hlasování veřejnosti zvítězila novostavba rodinného domu ve Starém Plzenci (autor: Ing. arch. Lubomír Korčák) a rekonstrukce chlévů na rodinný dům v pasivním standardu (autor: KUBUS atelier s.r.o.).

Každý dům splnil podmínky kolaudace a požadavky na energetickou náročnost, rekonstrukce rodinných domů odpovídaly podmínkám programu Nová zelená úsporám, rekonstrukce veřejných budov pak podmínkám Operačního programu Životní prostředí. Odborná porota hodnotila architekturu, konstrukční, technické, technologické řešení budovy a další parametry.

„Soutěžní přehlídku nejzdařilejších úsporných domů podporujeme již od prvního ročníku. Příklady táhnou, a proto považujeme za důležité oceňovat ty, kteří se rozhodli bydlet komfortně, úsporně a zároveň šetrně k životnímu prostředí. Současně chceme motivovat další, aby je následovali, a to nejen účastí v soutěži, ale také prostřednictvím našich dotačních programů Nová zelená úsporám a Operačního programu Životní prostředí“ říká Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.

Kateřina Maštalířová, manažerka veletrhu FOR PASIV pořádaného spol. ABF, a.s.: „O vysoké kvalitě soutěže Pasivní dům svědčí nejen velký zájem přihlášených objektů, ale i rostoucí pozornost a samotná účast veřejnosti při hlasování. Pasivní stavby – ať již novostavby nebo zrekonstruované objekty – si u Čechů získávají stále větší zájem a respekt. Soutěž ruku v ruce s veletrhem FOR PASIV je silným nástrojem, s nímž je možné toto téma maximálně podpořit.“ 

Tomáš Vanický, ředitel Centra pasivního domu, které pravidelně tuto soutěž organizuje, k letošnímu ročníku uvedl: „Jako organizace, která již druhé desetiletí pracuje na popularizaci domů postavených v pasivním standardu, mě těší zájem a rekordní počet přihlášených projektů do 4. ročníku soutěže. Nadále tím rozšiřujeme největší databázi domů v ČR, která přispívá k šíření myšlenky odpovědného investování do budov.“

Odborná porota byla ve složení: Jakub Hrbek, Státní fond životního prostředí České republiky; Kateřina Maštalířová, ABF; Tomáš Vanický, Centrum pasivního domu; Libor Hrubý, Centrum pasivního domu; Aleš Brotánek, Centrum pasivního domu; Libor Novák, Saint-Gobain Construction Products CZ, divize Isover; Irena Truhlářová, Archcon atelier; Jiří Kučera, Business Media CZ; Michael Blažek, Rehau.

Přihlašovatelé oceněných objektů získali zajímavá finanční ocenění, hodnotné věcné ceny do domu (řídicí systém Haidy, chytré osvětlení), víkendové pobyty v pasivním domě v Českém ráji, půjčení elektromobilu na víkend nebo mobil a také VIP karty na celoroční vstup do areálu PVA. Všechny soutěžící objekty byly zařazeny také do soutěže E.ON Energy Globe Award 2019.

 

Přehled vítězných staveb

CENA POROTY – ZELENÁ NOVOSTAVBA

Kategorie I – rodinné domy

 

Pasivní dům v Lázních Autor: Vize Ateliér, s.r.o.

Zdůvodnění poroty: Oceňujeme hmotově čisté řešení a moderní výraz domu s kvalitně navrženými a precizně provedenými detaily. To vše umocňuje fakt, že investoři stavbu realizovali svépomocí.

Popis stavby: Zděná monolitická novostavba v Karlovarském kraji s požadavky na energetickou úspornost dosažená pasivním standardem, moderní design a zdravý interiér. Kvalita interiéru byla dosažena díky stále čistému vzduchu, vyrovnanou teplotou všech povrchů, prosluněním a použitím ekologických materiálů.

 

CENA POROTY – ZELENÁ NOVOSTAVBA

Kategorie II – ostatní budovy

Luka Living rental apartments & shopping center Autor: CAMA Architekti s.r.o.

Zdůvodnění poroty: Oceňujeme revoluční koncept celého projektu, na kterém nás mimo jiné zaujalo odvážné organické řešení rezidenční části a přiměřené měřítko vůči okolním objektům. Interiéry rezidenční části působí čistě, až lehce neutrálně a předpokládáme, že uspokojí široké spektrum potenciálních nájemníků.

Popis stavby: Projekt zděného bytového domu ve vysoce energeticky efektivním standardu v Praze, který je určen pro nájemné bydlení s využitím hotelových služeb. Součástí komplexu je i 7000 m2 obchodních ploch.

 

CENA POROTY – ZELENÁ REKONSTRUKCE

Kategorie I – rodinné domy

Kompletní rekonstrukce domku z 50. let Autor: Tamara Staňková

Zdůvodnění poroty: Tento projekt příkladným a střídmým způsobem vyřešil rekonstrukci staršího objektu do pasivního standardu, při zachování původního vzhledu, včetně detailů fasády. Věříme, že bude inspirativním příkladem pro stovky majitelů podobných objektů. Ukázka toho, že pasivního standardu, lze při dodržení principů dosáhnout i u domů postavených v minulém století.

Popis stavby: Kompletní rekonstrukce zděného domu v Moravskoslezském kraji plně respektuje původní vzhled budovy a zároveň splňuje všechny standardy moderního bydlení.

 

CENA POROTY – ZELENÁ REKONSTRUKCE

Kategorie II – ostatní budovy

Administrativní budova Valašské Klobouky Autoři: Navláčil stavební firma, s.r.o.: Bc. Antonín Borýsek, Ing. arch. Štěpánka Talašová

Zdůvodnění poroty: Velmi zdařilá rekonstrukce, připomínající svým architektonickým řešením realizace z Rakouska. Oceňujeme aplikaci bezúdržbového dřevěného obkladu na fasádu, díky kterému se zjemní výraz domu a polidští industriální prostor. Detaily tohoto obkladu jsou zpracovány velmi precizně. Domníváme se, že velkou přidanou hodnotou pro zaměstnance bude propojení interiéru kanceláří s exteriérem a výhledy do krajiny přes velkoryse pojatou terasu. Předpokládáme, a areálu by to jistě prospělo, že tato terasa bude doplněná zelení.

Popis stavby: Rekonstrukce zděné budovy se železobetonovou přístavbou ve Zlínském kraji. Cílem rekonstrukce bylo nalézt nové prostorové možnosti stávající administrativní budovy s využitím aktuálních technických možností a snížit energetickou náročnost budovy.

 

CENA GENERÁLNÍHO PARTNERA

Chalupa na Trojmezí Autor: ATELIÉR ELAM – Ing. arch. Mojmír Hudec

Zdůvodnění poroty: Zajímavá realizace, která demonstruje, že v pasivním standardu lze realizovat i tradiční venkovskou chalupu včetně tradičních detailů fasády. Interiér je perfektně vyladěný ve venkovském stylu, k čemuž přispívá i použití hliněných omítek.

Popis stavby: Zděná novostavba v Jihočeském kraji v klasickém vzhledu chalup s moderním vytápěním i větráním.

 

CENA GENERÁLNÍHO MEDIÁLNÍHO PARTNERA

Dům ATREA Kolovraty Autoři: Ing. arch. Jana Jasinek | Symbiosa – ateliér architektů

Zdůvodnění poroty: Pozitivně hodnotíme měřítko obou objektů, kompozici fasády a důmyslnou hru s dřevěným obkladem. Příjemným oživením je dynamicky pojatá konstrukce závětří a terasy. Interiér je elegantní a vyvážený – dominují mu světlé barvy střídmě doplněné dřevěnými prvky. Dispozice domu odpovídá dnešní trendům. Inspirativní je řešení koupelny v horním patře, přes kterou je prosvětlena chodba.

Popis stavby: Moderní dřevostavba, v pasivním standardu, pro mladou rodinu citlivě zasazená do stávající zástavby historické obce na okraji Prahy, složena ze dvou objektů – obytné budovy doplněné o hospodářský objekt se sklady, dílnou a parkovacím stáním.

 

CENA VEŘEJNOSTI – ZELENÁ NOVOSTAVBA

Rodinný dům, Starý Plzenec Autor: Ing. arch. Lubomír Korčák

Popis stavby: Pasivní rodinný dům 5+kk s garáží v obci Starý Plzenec v Plzeňském kraji. Návrh hmoty domu využil svažitosti pozemku, kdy spodní patro je po dvou stranách zakousnuté do terénu. Díky tomu pak v horním patře je možný bezbariéový vstup z domu na terasu a následně na terén.

 

CENA VEŘEJNOSTI – ZELENÁ REKONSTRUKCE

Rekonstrukce chlévů na rodinný dům v pasivním standardu Autor: KUBUS atelier s.r.o.

Popis stavby: Realizace pasivního rodinného domu (dřevostavby) v Plzeňském kraji byla koncipována jako dostavba a nástavba původní budovy chlévů v rámci zemědělského dvora v obci Vochov. Architektonické ztvárnění stavby respektuje v maximální míře při pohledu ze dvora stávající genius loci.

 

Přehled všech soutěžících domů: www.pasivni-dum.cz

Sdílejte na FCB: https://www.facebook.com/pasivnidomy.cz/

Generálním partnerem soutěžní přehlídky Pasivní dům 2018 je Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., divize Isover, hlavními partnery jsou firmy HAIDY a.s., E.ON Energie, a.s., REHAU, s.r.o, Wienerberger cihlářský průmysl, a.s. a VELUX Česká Republika, s.r.o.

Záštitu nad soutěží poskytlo: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Ministerstvo životního prostředí ČR, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR a odborná rada informačních modelů staveb CZ BIM.

Mediální partneři soutěže

Generální mediální partner: Stavitel

Hlavní mediální partneři: Earch, Energeticky soběstačné budovy, Dřevoastavby, Dřevostavitel, Dům a zahrada, Stavebnictví, veletrh FOR PASIV a veletrh FOR ARCH

Mediální partneři: Dřevařský magazín, Ekologické bydlení, Energie kolem nás, Estav, Euractiv, Inspirati, Nazeleno, Nové Bydlení, Obydlíčko, Pěkné bydlení, TZB-Info, Střechy fasády izolace

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *